کد مطلب: 68015
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
کارشناس شورای روابط خارجی اروپا با اشاره به کاهش محبوبیت دولت روحانی پس از برجام گفت آنها باید به مردم بگویند ما به کار بیشتری نیاز داریم و بدین ترتیب زمان بخرند.
مردم از برجام سرخورده شده‌اند، روحانی برای انتخابات باید زمان بخرد!
 
به گزارش ایران خبر، کارشناس شورای روابط خارجی اروپا با اشاره به کاهش محبوبیت دولت روحانی پس از برجام گفت آنها باید به مردم بگویند ما به کار بیشتری نیاز داریم و بدین ترتیب زمان بخرند.

 سرخوردگی و ناامیدی از تحقق نیافتن وعده‌های داده‌شده درباره ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش دستمزدها به دنبال اجرای توافق هسته‌ای افزایش یافته و این امر، حمایت از حسن روحانی را در سراسر ایران کاهش داده است.
 
لادن نصیری در بلومبرگ می‌نویسد: «مرتضی» جوان 35 ساله ایرانی که خواست نام فامیلش فاش نشود، گفت: «روحانی به وعده‌هایش عمل نکرده است. وی وعده اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان‌های مختلف را داده بود اما از زمان توافق هسته‌ای تغییری در زندگی‌ام احساس نمی‌کنم. من برای اولین بار به روحانی رای دادم اما در دوره بعدی این کار را نخواهم کرد.»
 
این جوان می‌گوید: درآمدش کفاف هزینه‌های خانواده چهارنفری آنها را نمی‌دهد و توضیح می‌دهد که به چه دلیل در انتخابات سال 2013 از روحانی حمایت کرده است و در انتخابات مه 2017 (اردیبهشت 96) رای خود را تغییر خواهد داد.

ناامیدی از تحقق نیافتن وعده‌های دولت درباره ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش دستمزدها با اجرایی شدن توافق هسته‌ای، افزایش یافته و این مشکلی برای روحانی است که خود را برای رقابت دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش آماده می‌کند.
 
نظرسنجی منتشره در ژوئیه (خرداد-تیر) نشان می‌دهد 74 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده از سوی مرکز نظرسنجی ‌IranPoll مستقر در تورنتو که به سفارش مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند انجام شده است، معتقدند که وضعیت زندگی آنها ارتقا نیافته است.
 
براساس این گزارش، تقریبا دو سوم از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که روحانی در کاهش بیکاری «تا اندازه‌ای یا بسیار ناموفق» بوده است. در حالی که 61 درصد دیدگاه‌های «بسیار مثبتی» درباره رئیس‌جمهوری پس از امضای توافق هسته‌ای داشتند، این تعداد اکنون به 38 درصد کاهش یافته است.
 
این نتایج گویای آن است که روحانی ممکن است در صورتی که رقبای وی نامزد محبوبی را معرفی کنند، در انتخابات آتی آسیب‌پذیر باشد.
 
بلومبرگ به نقل از «الی گرانمایه» کارشناس شورای روابط خارجی اروپا در لندن نوشت: «دولت روحانی فعلا تلاش می‌کند زمان بخرد. انتظاراتی که ابتدا به منظور جلب حمایت از توافق هسته‌ای افزایش یافته بود کاهش یافته است. آنها باید بگویند ما پیشرفت داشتیم و محیط مثبت‌تری را برای اقتصاد ایجاد کردیم اما به کار بیشتری در این زمینه نیاز هست و ممکن است این روند کمتر از حد انتظار اولیه باشد.»
 
این خبرگزاری با اشاره به موضوع فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی نوشت: رهبر عالی ایران فیش‌های حقوقی با درآمد بالا را به شدت مورد انتقاد قرار داد. انتشار این فیش‌ها نشان داد در حالی که مدیران برخی از نهادهای مالی دولتی بیش از ده‌ها هزار دلار در ماه عایدی دارند، افرادی با درآمد متوسط فقط 650 دلار درآمد دارند که 632 دلار از آن را هزینه می‌کنند.

نظرسنجی موسسه ‌IranPoll همچنین نشان داد که «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس که نقش کلیدی در مداخله نظامی ایران در سوریه و عراق دارد، به طور کلی از نظر مساعد بالای 70 درصد برخوردار است
منبع : شبکه خبری بلومبرگ