کد مطلب: 69511
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
فعالان حقوق بشر اعلام کردند مقامات ونزوئلا به طور موقت بیش از 30 تن را در جزیره مارگاریتا به خاطر قطع پیاپی سخنرانی‌ رئیس جمهور بازداشت کردند؛ اقدامی که رویارویی علنی نادری با رییس جمهوری این کشور محسوب می‌شود.
اعتراض به سخنرانی رئیس جمهور ونزوئلا با ماهی تابه
 
به گزارش ایران خبر، طبق گفته خبرگزاری رویترز، فیلم‌های منتشر شده توسط فعالان از منطقه ویلاروسا در جزیره مارگاریتا نشان می‌دهد تعدادی از مردم نیکولاس مادورو، رئیس جمهور کشورشان را در جریان بازرسی از پروژه‌های دولتی مسکن به سخره کشیده و با کوبیدن در قابلمه و ماهی‌تابه سر و صدا ایجاد کردند.

این نمایش خشم به دنبال راهپیمایی گسترده مخالفان مادورو در روز پنجشنبه در کاراکاس صورت گرفت که به گفته رهبران اپوزیسیون مخالفان مادورو پس از 17 سال حکومت سوسیالیستی در این کشور عضو اوپک، نهایتا جسارت به خرج داده و اعتراضات خود را مطرح کردند.

اپوزیسیون و فعالان حقوق بشر گفتند پس از آنکه نیکولاس مادورو جزیره ویلاروسا را ترک کرد نیروهای اطلاعاتی وارد شدند.

ویلاروسا یک منطقه قدیمی است که در گذشته به عنوان یکی از پایگاه‌های حامی دولت محسوب می‌شد.
گروه حقوق بشری "انجمن کیفری" گفت: بیش از 30 تن در جریان این اعتراض بازداشت شدند اما برائولیا جاتا، یکی از روزنامه نگاران و وکلای محلی حامی اپوزیسیون عصر شنبه آزاد شد.

این در حالی است که دولت هنوز درباره جزئیات این رویداد اظهارنظری نکرده اما وزیر اطلاعات فیلمی را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد که نشان می‌دهد استقبال عظیمی از مادورو در جزیره مارگاریتا صورت گرفته است.

وی نوشت: آنچه شما در این فیلم‌ها می‌بینید توسط جناح راست تحریف شده است. اعتراضات با کوبیدن قابلمه و ماهی‌تابه نشان می‌دهد که جناح راست هیچ چیز دیگری برایش باقی نمانده و رسانه‌های محلی نیز در نشان دادن این اعتراض اغراق کردند.

محبوبیت مادورو به خاطر بحران اقتصادی به شدت کاهش یافته است. اپوزیسیون مدعی است که در اعتراضات روز پنجشنبه بیش از یک میلیون تن شرکت کردند که ظاهرا بزرگترین اعتراض در یک دهه گذشته محسوب می‌شود.

با این حال تمسخر علنی مادورو بسیار غیر معمول است. حضور علنی وی معمولا کاملا طراحی شده است و نشان می‌دهد که طرفدارانش با پوشیدن تیشرت‌های قرمزرنگ او را تحسین می‌کنند.

در همین حال انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون که سه فیلم از این رویداد را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، گفت: مردم از مادورو متنفرند و اعتراضات جمعه شب صریحا این مساله را نشان داد. مردم ونزوئلا در جریان این اعتراض خشم گسترده خود را از مادورو نشان دادند.

وی افزود: نه مادورو نه محافظان و نه نیروهای امنیتی نمی‌توانند از سرو صدای به وجود آمده از کوبیدن این قابلمه‌ها که نشان دهنده خواست مردم برای برگزاری یک رفراندوم است، جلوگیری است.

این در حالی است که مادورو می‌گوید اپوزیسیون به دنبال کودتایی علیه وی با همکاری محرمانه آمریکا است.

وی گفت: ما دشمن، فاشیسم و طرفداران کودتا را شکست دادیم. بازداشت فعالان و تصرف تسلیحات و مواد منفجره نشان می‌دهد که دشمنان تمایلات خشونت آمیز دارند.