کد مطلب: 72050
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۱
امروزه متاسفانه شاهد رونق بازار داغی از تهیه و فروش کباب‌هایی هستیم که به جای گوشت‌های مرغوب از پوست و چربی یا مواد مضر دیگه تهیه شده اند.
چلوکباب با طعم پوست مرغ و سنگدان!
 
به گزارش ايران خبر، نمی شود در ایران زندگی کرد و برای تعطیلات، تصمیم یک تفریح شاد خانوادگی با برپاکردن بساط کباب را نکشید. درواقع به خاطر همین موضوع و راحتی مردم رستوران های بین راهی در جاده ها زیاد شده تا دیگر مردم مجبور نباشند برای اندک فرصت تفریحی خود را هم به غذا رست کردن اختصاص دهند و تنها در عرض 15 تا 20 دقیق با نشستن در یک مکان ثابت غذای مورد علاقه شان را میل کنند، البته در این میان هنوز هم افرادی یافت می شوند که کبابهای خود را به هیچ رستورانی ترجیح نمی دهند و ازآن بیشتر هم وقت لازم باشد برایش صرف می کنند.
 
در بین این همه رستوران برون و درون شهری، معمولا مکانهایی با غذای خوب و قیمت مناسبتر، اولویت اول مشتریان است و بخصوص خانواده هایی که از توان مالی کمتری برخوردار هستند به این رستورانها بیشتر مراجعه می کنند.
 
" هیچ ارزانی بی حکمت نیست"، این درست جمله ای است که با حال این روزهای رستورانها و آشپزخانه های شهر هماهنگ است درحقیقت این روزها بسیار دیده و شنیده که این اماکن برای جلب مشتری و سودبیشتر متاسفانه از مواد اولیه مرغوب و اصل برای تهیه غذاها به ویژه کبابهای خود استفاده نمی کنند و سلامتی مصرف کنندگان را در عین گرفتن هزینه بالاتر از عرف به خطر می اندازند.
 
در تهیه کباب هم تقلب می شود
محمدحسین عزیزی رییس انجمن صنایع غذایی ایران درباره گوشت‌های مصرفی در کباب‌ها عنوان کرد: استفاده از گوشت‌های متفرقه یا قسمت‌های ارزان‌تر آن، بیشتر در کباب‌های کوبیده و گوشت چرخ کرده که گوشتها با هم مخلوط می شوند، مطرح و معمولا در کباب‌های دیگر مثل برگ یا جوجه امکان تقلب کمتر است.
 
وی افزود: عدم استفاده از مواد اولیه نامرغوب یا با کیفیت پایین‌تر بخاطر ارزان‎‌تر تمام شدن کباب و سود اقتصادی تهیه کننده و فروشنده است.
 
بفرمایید کباب با طعم جگر سفید
عزیزی علاوه بر تقلب برای نفع مالی درباره ترکیبات مورد استفاده کبابها اظهار داشت: گاه برای تهیه کباب‌ها به جای استفاده گوشت خالص، از پروتئین سویا، نان خشک (مانده و کپک زده)، قلوه، جگر، گوشتهای یخ زده، دنده، سیراب و شیردان استفاده می شود که هرکدام به نوعی می تواند مضراتی را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.
 
وی ادامه داد: تهیه کباب از پروتئین سویا نه تنها ضرری ندارد بلکه خواص تغذیه ای خوبی را هم دارد اما به دلیل اینکه بدون اطلاع مشتری، کباب آن به قیمت بالایی فروخته می شود، تقلب قیمتی است.
 
به گفته وی، قلوه یا جگر که قیمتی بالاتر یا هم رده با گوشت دارند کمتر با گوشت مرغوب مخلوط می شوند اما درعوض از شش یا جگرسفید، سیراب و شیردان معمولا برای این کار استفاده می شود که البته طعم کباب عالی و مرغوب را نمی دهد.
 
بخاطر شکم سلامتی‌تان را به خطر نیندازید 
رییس انجمن صنایع غذایی ایران با بیان اینکه مصرف گوشت‌های پرچرب یا چرخ شده با پوست مرغ و گوشت به منظور تهیه کباب کاملا برای مصرف کننده مضر است، ادامه داد: کبابهای تهیه شده بدین صورت در طولانی مدت با تهدید سلامتی مصرف کننده، فرد را به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می کنند. 
 
عزیزی درباره مصرف گوشتهای منجمد و یخ زده نیز بیان کرد: مصرف گوشتهای یخ زده درصورتی که فاسد نباشند مشکل ساز نیست اما چون این گوشتها به صورت کارتنی از کشورهای دیگر مثل برزیل وارد می شوند ارزان هستند و فروش کباب اینها با قیمت بالا درست نیست.
 
وی مصرف گوشتهای منجمد علیرغم اعتقاد برخی افراد ضرری ندارد و این مسئله بین خانواده های امروزی وجود دارد که دیگر مثل قدیم به اندازه مصرف روزانه گوشت تازه تهیه نمی کنند و معمولا با خرید کلی به فریز کردن مرغ و گوشت برای مصرف ماهانه خود می پردازند.
 
اول مطمئن شوید سپس خرید کنید
عزیزی علاوه بر کبابها درباره احتیاط در مصرف ناگتها نیز بیان کرد: مرغهای چرخ و قالب گیری شده که با پودر سوخاری روکش شده‌اند معمولا به اعتبار کارخانه های تهیه کننده آنها خریداری می شوند، چرا که مرغ مصرفی و ترکیبات آن بسیار حائز اهمیت است.
 
وی افزود: معمولا طعم ناگتهای تهیه شده از مرغ پیر یا مادر به دلیل گوشت سفت‌شان با ناگتهایی که از گوشت مرغهای جوان تهیه شدند فرق دارد و کاملا مشخص است. درواقع مرغهای مصرفی ظرف یکماه و نیم به کشتار می رسند اما مرغهای مادر با حداقل بیشتر از یکسال سن، امکان ترکیب کردن‌شان است.
 
با حفظ کیفیت هم می توان مشتری جلب کرد
نکته مهم این است که متاسفانه مصرف کننده نمی تواند ترکیبات کباب ها، بخصوص کباب کوبیده را تشخیص دهد و تنها از روی سابقه و اعتبار رستوران به سلامت غذاهای آنجا برای خرید اطمینان می کند.
 
رییس انجمن صنایع غذایی ایران بیان کرد: احتمال استفاده از مواد مختلف مثل پوست چربی دار گوشت (به جای گوشت خالص) برای تهیه کباب در رستوران های معتبر معمولا کمتر است چرا که آنها برای حفظ کیفیت و جلب مشتری با قیمت اصلی غذای خود را به فروش می رسانند و در این زمینه مراعات می کنند اما در رستوران‌های سطح پایین یا بین راهی متاسفانه این مسئله وجود دارد. 
 
هشدار به ایرانی ها / خطر در دل غذایی محبوب
رییس انجمن صنایع غذایی ایران توصیه کرد: از آنجا که ناگتها روغن زیادی را در هنگام سرخ شدن به خود جذب می کنند معمولا غذای سالمی نیستند.
 
وی همچنین درباره مصرف انواع و اقسام کباب ها (کوبیده، برگ و جوجه) و ناگتها یادآور شد: مصرف ناگتها به دلیل جذب روغن زیاد و کبابها هم به دلیل آتشی که رویش طبخ می شوند توصیه نمی شود، چرا که اگر کباب مرغوب هم باشد ترکیبات سرطان زا روی آن دراثر کباب کردن ایجاد می شود.
 
هرچند همانطور که گفته شد معمولا از چلوکباب بعنوان یک غذای محبوب ایرانی ها یاد می شود اما آیا بهتر نیست قبل از مصرف و طبخ هرگونه مواد غذایی ابتدا اندکی به فکر سلامتی خود و خانواده مان باشیم؟
 
بنابراین بهتر است به همان شیوه های سنتی خود برای تهیه کباب که کاملا مطمئن هستند، اقدام کرد و خوردن آنها را نیز تاحد زیادی کاهش داد.