کد مطلب: 73019
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
در حالی که پیشروی نیروهای عراقی در ششمین روز از عملیات آزادسازی شهر موصل ادامه دارد، تروریست‌های داعش جنایت‌های بیشتری را علیه غیرنظامیان در پایتخت خودخواندۀ خود مرتکب می‌شود.
جنایات داعش بر غیر نظامیان موصل تشدید شده است
 
به گزارش ایران خبر، یک منبع اطلاعاتی عراق در مصاحبه با شبکۀ خبری سی‌ان‌ان گفت داعش 284 غیرنظامی را در موصل و اطراف آن اعدام کرده‌است.

این منبع با اشاره به اینکه این افراد طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه قتل‌عام شدند، ادامه داد داعش آنها را به این مناطق آورده بود تا در برابر عملیات نیروهای عراقی، از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

به گفتۀ وی، این گروه تروریستی با استفاده از بولدوزر اجساد را در گورهای دسته‌جمعی در شمال این شهر دفن کرده‌است.

این منبع خاطر نشان کرد تمامی این نفرات به ضرب گلوله کشته شده‌اند و برخی از قربانیان کودک بودند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود داعش 550 خانوادۀ عراقی را از روستاهای اطراف موصل ربوده و آنها را سپر انسانی قرار می‌دهد.


راوینا شامداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، در گفتگو با سی‌ان‌ان به «سیاست آشکار داعش برای جلوگیری از فرار غیرنظامیان» اشاره کرد و افزود این گروه تروریستی دوشنبه 200 خانواده را از روستای سمالیه و 350 خانواده را از روستای نجفیه وادار کرده خانه‌های خود را به مقصد موصل ترک کنند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، در ساعات اولیۀ دوشنبه (26 مهر) از آغاز عملیات نظامی برای آزادسازی موصل از اشغال تروریست‌های گروه داعش خبر داد.

با آغاز این عملیات، حدود 60 هزار نیروی ارتش و پلیس عراق با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیشمرگه‌های کُرد، در حومۀ شهر موصل به پاکسازی و پیش‌روی پرداختند.

گزارش‌های منتشرشده از موفقیت نیروهای عراقی و آزادسازی ده‌ها روستا در حومۀ جنوبی، شرقی و شمالی موصل حکایت دارند.

تازه‌ترین تحولات عملیات آزادسازی موصل در ششمین روز از آغاز حملات به شرح زیر است:

** نیروهای یگان مبارزه با تروریسم عراق وارد منطقه کرملس در جنوب شرق موصل شدند. گروه تروریستی داعش سعی دارد با عملیات انتحاری و استفاده از خودروهای بمب‌گذاری شده مانع از پیشروی نیروهای عراقی شود.

** برخی گزارش‌ها حاکیست یک عامل انتحاری شنبه خود را در میان نیروهای عراقی در بخش حمدانیه منفجر کرد. عناصر داعش هتل «نینوا اوبری» یکی از بزرگترین هتل‌های شهر موصل را منفجر کردند.

** مقام‌های امنیتی در شهر کرکوک شنبه اعلام کردند در حمله‌های داعش در این شهر دست‌کم 46 نفر کشته و 133 نفر زخمی شده‌اند؛ بیشتر قربانیان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

** یک مقام وزارت کشور عراق از کشته شدن دست‌کم 25 تروریست در درگیری‌های شهر کرکوک خبر داد.

** به گزارش سایت السومریه نیوز، نیروهای عراقی 9 داعشی را در روستای زندانه در منطقه لیلان در شرق استان کرکوک به هلاکت رساندند.

** حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، شنبه اعلام کرد: «ما در مراحل آخر سرنگونی داعش در عراق هستیم.»

**  نیروهای ارتش عراق منطقۀ مرکزی بخش حمدانیه واقع در جنوب شرقی شهر موصل را آزاد کرده و پرچم عراق را بر فراز ساختمان بخشداری آن برافراشتند.

** نیروهای عراقی بامداد شنبه بیمارستان بخش را حمدانیه آزاد و بخش عسگریه را نیز از وجود عناصر داعش پاکسازی کرده بودند.

** احمد عبدالله الجبوری، نمایندۀ پارلمان عراق، از حملۀ نیروهای امنیتی عراق به داعش در روستای سفینه در منطقۀ شوره در استان نینوا خبر داد.

** بنا بر گزارش‌ها، ارتش عراق وارد بخش تلکیف در شرق موصل شد.

** پایگاه اطلاع‌رسانی رسانۀ جنگ عراق از آزادی دو روستای هراره و الرصیف در شمال منطقۀ شوره در قیاره خبر داد.