کد مطلب: 73521
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۶
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا: پس از انقلاب ایران به اندازه کافی ملاحظه کار و دقیق نبودیم و ما در امور ایران دخالت داشتیم.
«سیا» به طور مستقیم در برکناری مصدق از قدرت مداخله کرد
 
به گزارش ايران خبر به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به نقش سازمان جاسوسی سیا دربراندازی دولت مصدق اذعان کرد.

جان کری در اظهارات روز پنج شنبه گذشته خود در دانشگاه شیکاگو گفت من هیچ برنامه ای برای سفر به ایران ندارم، اما ایران کشور بسیار جالبی برای مطالعه است زیرا ایران یک کشوری با تمدن پنج هزار ساله است، البته نه به عنوان یک کشور، بلکه به عنوان یک تمدن.

حتی از سال 1979 میلادی و از زمان انقلاب (اسلامی) ایران، ما به اندازه کافی ملاحظه کار و دقیق نبودیم و ما در امور ایران دخالت داشتیم، به عنوان مثال «سیا» به طور مستقیم در برکناری نخست وزیر مصدق از قدرت در سال 1953 میلادی مداخله کرد. بنابراین ما این چنین در تاریخ ایران حضور داشتیم.

در سال 1979 میلادی، زمانی که آنها سفارت ما را تصرف کردند وعده ای را (به اصطلاح) گروگان گرفتند، آن اتفاق تاثیر عمیقی بر سیاست داخلی ما داشت و یکی از علل اصلی شکست رئیس جمهور کارتر در انتخابات در برابر رونالد ریگان بود.