وضعیت قیمت خودرو در کشور؛

کیفیت خودروهای داخلی فدای کمیت شد

کد مطلب: 76302
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
از 41 مدل خودروی تولید داخل کیفیت 28 نوع بطور میانگین کمتر از 1.5 ستاره به خود اختصاص داده‌اند.
کیفیت خودروهای داخلی فدای کمیت شد
 
به گزارش ایران خبر، تولیدات خودروسازان داخلی کشور در آبان ماه سال جاری به 93 هزار و 299 دستگاه رسید که این میزان در مقایسه با مهر ماه  14 هزار و 483 دستگاه افزایش یافته است. طبق آخرین گزارش ارزشیابی خودرو که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شده است، 99 درصد حجم تولیدات به خودروهای گروه سبک و یک درصد مابقی مربوط به خودروهای گروه سنگین است که این تولیدات شامل 41 دستگاه خودرو در گروه سبک و 10 مدل در گروه خودروهای سنگین است.

گروه سبک- بخش وانت
خودرو های گروه سبک به دو بخش وانت و سواری تقسیم می شود که در بخش سواری وانت ها هفت وانت با قیمت  پایین تر از 50 میلیون تومان مورد ارزیابی قرار گرفته است که  شش دستگاه  تنها یک ستاره کیفیت را از آن خود کرده اند و وانت تندر ایران خودرو طلایه دار ستاره های کیفیت بوده است. وانت تندر، سایپا 151 x، مزدا تک کابین، دیزل زامیاد، مزدا دو کابین، آریسان، و نیسان دوگانه سوز از خودروهایی بوده اند که تنها یک ستاره کیفیتی دریافت کرده اند.

براساس این گزارش در گروه خودرهای وانت خودروهای وانت نیسان دوگانه سوز و وانت تندر به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تولید خودرو را به خود اختصاص داده اند.

 
 
بخش سواری
در بخش سواری، خودروهای پژو 206و گرند ویتارا به ترتیب بیشترین و كمترین میزان تولید خودرو را در این ماه به خود اختصاص دادند.
 
در جدول سطوح کیفیت خودروهای تولید داخلی،‌ پنج طبقه بندی در نظر گرفته شده که به ترتیب مربوط به خودروهای زیر 25،‌ 25 تا 50،‌ 50 تا 70، 75 تا 100 و بالاتر از 100 میلیون تومان است.  
 
اولین  کلاس خودرویی مربوط به سواری های پایین تر از 25 میلیون تومان بوده که در این رده تمامی خودروها مربوط به تولیدات گروه خودروسازی سایپا است؛ پنج خودرویی که در این رده مورد بررسی قرار گرفته اند تنها موفق به دریافت یک ستاره ایمنی از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران شده اند.
 
سایپا 131 X  پارس خودرو، سایپا 111 X ، تیبا، سایپا 132 X و سایپا 131 X خودروهایی با قیمت 25 میلیون تومان بوده که ازکیفیت مطلوبی در میان خودروهای داخلی برخوردار نیستند و طی یک ماه گذشته درکیفیت  تولیدات این گروه تغییری حاصل نشده است.

 
 
دومین گروه خودروهای داخلی با بازه قیمتی 25 تا 50 میلیون تومان را شامل می شود که در این رده 18 نوع مختلف خوردو وجود دارد؛ در این کلاس رنو ساندرو با چهار ستاره کیفی با کیفیت ترین خودروی محسوب می شود.
 
در این گروه هشت خودرو با یک ستاره ، دو خودرو با دوستاره، هفت خودرو با سه ستاره و تنها یک خودرو با یک ستاره کیفی وجود دارند؛ در 18 نوع خودروی این گروه تنها پژو 206 توانسته به اندازه یک ستاره، افزایش کیفیت داشته باشد.
 
انواع مدل های MVM، پژو پارس، سمند، پژو 206، تندر 90، پارس تندر خودروهای این کلاس را تشکیل می دهند.
 
 
سومین کلاس خودروهای مورد ارزشیابی  قرار گرفته مربوط به خودروهای 50 تا 75 میلیون تومان است که از پنج نوع خودروی این گروه سه مدل دو ستاره و دو مدل تنها یک ستاره کیفیت را  از آن خود کردند.
 
لیفان X60 پایین ترین و جک J5 بالاترین سطح کیفیت در میان برلیانس H330، آریو و MVM  را کسب کردند.
 
 
خودروهای بین 75 تا 100 میلیون تومان چهارمین گروه ارزشیابی خودروهارا تشکیل می دهد که شامل کیا سراتو، تیگو 5، آسا و جک S5 می شود.
 
در این کلاس دو خودرو با سه ستاره و دو خودرو با دو ستاره از نظر کیفی تولید می شوند که کیا سراتو محصول گروه سایپا بالاترین درجه کیفی را دارا است.
 
 
آخرین گروه مربوط به خودروهای بالای 100 میلیون تومان است که تنها دو مدل نیومزدا 3  و گرند ویتارا را شامل می شود؛ که در این بین نیومزدا 3 با بهبود کیفی توانسته یک ستاره دیگر از آن خود کند تا دومین خودرویی باشد که در میان 41 گروه خودرویی 4 ستاره کیفیت کسب کرده است.
 
 
گروه سنگین
 
در آبان ماه سال جاری خودروهای كامیونت ایسوزو NPR75K و كامیون ایسوزو FVR به ترتیب بیشترین و كمترین میزان تولید خودرو را به خود اختصاص داده اند.
 
خودروهای سنگین در سه گروه کامیونت، کامیون(باری - کمپرسی) و کشنده تقسیم می شود که کشنده ولوو FH500 با چهار ستاره کیفی بالاترین کیفیت را در گروه خودروهای سنگین دارا است.
 
منبع : باشگاه خبرنگاران