کد مطلب: 81346
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۱
یک خبرگزاری غربی نوشت، دولت ترامپ به جای لغو توافق هسته ای با ایران، به دنبال راهکارهایی است تا اجرای این توافقنامه را تقویت کرده و مذاکرات مجددی را درباره مفاد کلیدی آن انجام دهد.
 
 به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، در حالی که دولت ترامپ قصد دارد به جای لغو توافق هسته ای با ایران، راه های اجرای مستحکم تر آن و مذاکره مجدد بر سر مفاد کلیدی آن را بررسی کند، ولی بعید به نظر می رسد که سایر قدرت های جهانی و ایران، حاضر به بازنگری در توافق هسته ای باشند.

بسیاری از کارشناسان سیاسی، توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی را تاکنون یک موفقیت ارزیابی کرده اند. دولت ترامپ اعلام کرده است که پس از آزمایش موشک بالستیک ایران، جمهوری اسلامی را به دقت زیر نظر گرفته است. واشنگتن روز گذشته نیز 13 فرد و 12 شرکت را با تحریم های اقتصادی جدیدی مجازات کرده است.

منابع آگاه با این مساله اعلام کردند که دولت ترامپ گزینه هایی را مد نظر قرار داده است، از جمله فشار بر آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اتخاذ سیاست های سختگیرانه با هدف ملزم کردن ایران به پایبندی به تعهدات خود، و درخواست دسترسی به تاسیسات نظامی ایران.

یک مقام آگاه در این باره گفت: ایده اصلی این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی، این دسترسی را داشته باشد. البته این مقام آگاه اذعان کرده است که دولت آمریکا برای جلب حمایت 34 کشور دیگر عضو شورای حکام آژانس برای بازرسی از تاسیسات نظامی ایران، کار سختی را در پیش خواهد داشت.

یکی دیگر از گزینه های مورد نظر دولت ترامپ، حذف بند "تاریخ انقضا" برای محدودیت های توافق است. در توافق هسته ای، بخش عمده محدودیت های هسته ای طی 10 تا 15 سال لغو می شود و برخی از این محدودیت ها نهایتا تا 25 سال ادامه خواهد داشت.

یکی دیگر از منابع آکاه در این باره گفت: دولت ترامپ همچنین تلاش می کند تا آژانس را برای انتشار گزارش هایی با جزییات بیشتر درباره فعالیت های ایران، تحت فشار قرار دهد. منتقدان آژانس ادعا کرده اند که پس از توافق هسته ای، مدیر کل آژانس بخشی از اطلاعات از جمله حزییات مربوط به ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را منتشر نمی کند.

دولت آمریکا همچنین قصد دارد تا قوانین مربوط به ساز و کار گروه کاری را تشدید کند، گروهی که بر اساس توافق هسته ای تشکیل شده تا واردات فناوری ها و مواد حساس با کاردبرهای دوگانه توسط ایران را سخت تر کند.

یک منبع آگاه 1+5 در این باره گفت: به نظر می رسد دولت ترامپ اهداف دور و بلند و بعیدی را برای خود ترسیم کرده و قصد دارد با انجام مذاکرات جدیدی، برجام 2 را ایجاد کند.
منبع : تسنیم