کد مطلب: 81442
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۱
اقبال شاکری پس از سخنان شهردار تهران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان و تشکر از رسانه‌ها گفت: باید گزارش‌های مربوط به حادثه پلاسکو گرفته و جمع‌بندی شود و در اختیار مردم و مسئولان مربوطه قرار بگیرد. همچنین ضروری است از موازی‌کاری و اتلاف منابع جلوگیری کنیم.
 

به گزارش ایران خبر، وی ادامه داد: نباید از انجام اقدامات اساسی برای ۳ هزار ساختمان ناایمن غافل شد و معاونان شهرداری باید بررسی کنند که از اقدامات خود در حادثه پلاسکو چه درسی گرفته‌‌اند. همچنین ضروری است درباره اقدامات انجام شده برای خانواده شهدا و کسبه پلاسکو گزارشی ارائه شود.

شاکری با بیان اینکه برخی تجهیزات خریداری شده برای آتش نشانی تقلبی است، اظهار کرد: مسئول واردات کالای تقلبی و قاچاق کیست؟ مسئول ناظر پروژه و مسئول خرید و فروش چه کسی است و مسئول عدم بازرسی مستمر کالا کیست؟

رئیس کمیته عمران شورای شهر اظهار کرد: سیستان و بلوچستان را آب برده است؟ مسئولان چه باید بکنند و مسئول اشتباهات سازمان هواشناسی که پیش‌بینی وزش نسیمی ملایم کرد، اما طوفان وزید کیست؟

وی با بیان اینکه در شورا باید به مسائل کلان و راهبردی پرداخت، خاطرنشان کرد: در صورت لزوم افراد را محرمانه بخوانید و مقصر را معرفی کنید، مردم از اینکه پاسکاری کنید خسته شده‌اند.

وی اظهار کرد: ناکارآمدی بیمه را چه کسی باید سروسامان بدهد؟ قوانین به اندازه کافی وجود دارد و نیازی نیست، منتظر لایحه مدیریت بحران ایمنی شهر باشیم.

شاکری با بیان اینکه همه اجزا به هم پیوسته هستند و همه مسئولیت دارند، خاطرنشان کرد: منظور من دفاع از قالیباف نیست، اما باید حیا کن رها کن را رها کنیم، زیرا ۴ سال است در شورای شهر زحمت می‌کشیم و تیم کارشناسی داریم و این آمادگی را داریم که برای پیشگیری اقدامات مداخله‌ای لازم را انجام دهیم و نباید احساسی تصمیم بگیریم.

وی تصریح کرد: کلاه مدیریت بحران بر سر دستگاه‌های اجرایی گشاد است و آنها حتی نمی‌تواند به درستی کارهای خود را انجام دهد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با استناد به نحوه پرداخت بودجه شهرداری در دو بخش مدیریت بحران و آتش نشانی، گفت: شواهد نشان می دهد که شما در انجام وظایف خود تعلل کرده اید، از مردم عذرخواهی کنید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رحمت اله حافظی در جلسه ارائه گزارش پلاسکو توسط شهردار، ضمن ادای احترام به شهدای آتش نشان و تقدیر از خدمات آتش نشانان در حادثه پلاسکو، اظهار کرد: برخی از دوستان می گویند، مگر می شود 1700 واحد غیر استاندارد در شهر تهران را مدیریت کرد؟ در پاسخ باید گفت چطور اقدام برای دریافت عوارض از دو میلیون واحد مسکونی، تجاری و اداری، امکانپذیر است،  اما شناسایی، تذکر و ایمن سازی این ساختمان ها امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: خواهش می کنم مسائل را این طور توجیه نکنید، همین حرف ها را زدید که به اینجا رسیده ایم. آقای شهردار گفتند 1700 نقطه تجمع آب در سطح شهر داشتیم که به 150 مورد رسیده است، این جمله باعث شد یاد خانمی بیفتم که یک ماه پیش در جوی آب افتاد و مفقود شد. آقای شهردار از آن خانم که مفقود شده چه خبر؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در این جلسه استناد به قانون کار شد، گفت: سوال این است که در این مجتمع 600 واحدی چند واحد کارگاه وجود داشته است، آیا این ساختمان پایان کار داشته،  کاربری آن چه بوده است؟ این سوالات باید پاسخ داده شود.

حافظی با بیان اینکه بگذارید درباره این مسائل و قضاوت در مورد حادثه پلاسکو قوه قضاییه تصمیم بگیرد، تاکید کرد: خدا را شکر که قوه قضاییه در مورد املاک واگذار شده ثابت کرد که بسیار جدی است و ما هم از این بابت تشکر می کنیم، اجازه بدهید این موضوع که "مقصر چه کسی است " توسط قوه قضاییه رسیدگی و تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به اینکه بحران به سه قسمت قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران تقسیم می شود، افزود: صاحب نظران حوزه مدیریت بحران معتقدند فاز اصلی و بسیار مهم، قبل از بحران است. به استناد قانون، آقای شهردار شما مدیر بحران شهر تهران هستید، بفرمایید چه کرده اید؟ قطعا انتظار می رود که مدیر بحران یک شهر، سناریو، پروتکل ها و چک لیست های لازم برای بحران های محتمل در شهرش را داشته باشد، این موارد را به ما ارائه کنید.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه اتاق بحران شما در ساختمان مدیریت بحران خاک می خورد، اظهار کرد: عدم تخصیص منابع مصوب شورا برای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران را چگونه توجیه خواهید کرد؟ بر اساس گزارش مکتوب معاون برنامه ریزی شهرداری در هشت ماهه امسال فقط و فقط 13.6 میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد پرداخت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه سایر تخصیص ها از جمله افزایش ایمنی اماکن در برابر سوانح طبیعی به مبلغ 8.6 میلیارد تومان، ساخت و تجهیز سوله های مدیریت بحران به مبلغ 2.7 میلیارد تومان، ایجاد، تکمیل و توسعه سامانه هشدار سیل به مبلغ 2 میلیارد تومان، ایجاد، تکمیل و توسعه سامانه هشدار سریع زلزله به مبلغ 2.9 میلیارد تومان، ایجاد سامانه پرتال فرماندهی حادثه به مبلغ 980 میلیون تومان، تجهیز کانکس های گروه دوام به مبلغ 2.6 میلیارد تومان، ساخت و تجهیز محل های اسکان موقت به مبلغ 1.9 میلیارد تومان و پایش و ارزیابی راهبردی و عملیاتی به مبلغ 204 میلیون تومان تخصیص داده نشده است.

حافظی با بیان اینکه در مجموع 22.1 میلیارد تومان اعتباری است که باید برای مدیریت بحران شهر تهران تخصیص داده می شد، ولی تا کنون تخصیص نیافته است، تاکید کرد: شهرداری فقط حقوق پرسنل را پرداخت کرده است و کاری برای مدیریت بحران انجام نداده است.

وی با بیان اینکه در تاریخ دهم خرداد 94 اعلان کردم که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران الویت شهرداری نیست و حتی به شوخی تبدیل شده است و فرزند ناخوانده شهرداری است، گفت: از بودجه 35 میلیاردی تومانی مصوب این سازمان در سال ،93 تنها 9 میلیارد آن تخصیص می یابد که 2 میلیارد برای انجام ماموریت اصلی و 7 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بوده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره اعداد و ارقام ارائه شده درباره بودجه آتش نشانی نیز گفت: شهرداری در اعلام بودجه تخصیص یافته به منابع  خرید ملک برای آتش نشانی اشاره می کند این در حالیست که آنچه در این میان مد نظر و مورد مطالبه است، منابع محقق شده برای خرید تجهیزات آتش نشانی است. از سال 92 تاکنون 396 میلیارد تومان از محل 2 درصد عوارض ایمنی ساختمان وصول شده که این منبع صرفا مختص تجهیز آتش نشانی بوده که شما 197 میلیارد تومان آن را به آتش نشانی تخصیص داده اید ولی 198 میلیارد تومان تخصیص نیافته و جای دیگری هزینه کرده اید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته لیستی توسط آتش نشانی برای اقلام تجهیزاتی مورد نیاز تهیه شد که تمامی تجهیزات مورد نیاز برای عملیات پلاسکو منجمله برش پلاسما در آن لیست بود، گفت: سوال اینجاست چرا این اقلام تهیه نشد، چرا خریداری نشد؟

حافظی با اشاره به گزیده برخی از مسئولان شهرداری از جمله رئیس سازمان آتش نشانی و اعضای شورای شهر تهران در خصوص عدم تخصیص بودجه مصوب به سازمان آتش نشانی در بخش تجهیزات، تصریح کرد: بر اساس اعلام شهردار تهران در مهرماه سال 94، قرار بود که لایحه راه اندازی آتش نشانی هوایی به شورای شهر می رود یک سال و نیم گذشت این لایجه کجاست؟ همچنین در 21 مردادماه  سال 92 مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از پایان مذاکره با یگان هوایی ناجا برای استفاده از این ظرفیت خبر داد، این موضوع به کجا رسیده است؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: همه این موارد نشان می دهد که شما تعلل کردید و باید از مرم عذرخواهی کنید.

حافظی با اشاره به گزیده اظهارات برخی از مسئولان شهرداری طی دو سال گذشته، از جمله رئیس سازمان آتش نشانی و اعضای شورای شهر تهران در خصوص عدم تخصیص بودجه مصوب به سازمان آتش نشانی در بخش تجهیزات، تصریح کرد: بر اساس اعلام شهردار تهران در مهرماه سال 94، قرار بود که لایحه راه اندازی آتش نشانی هوایی به شورای شهر ارائه شود، یک سال و نیم گذشت، این لایحه کجاست؟ در 21 مردادماه سال 93 مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از پایان مذاکره با یگان هوایی ناجا برای استفاده از این ظرفیت خبر داد، این موضوع به کجا رسیده است؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: آقای شهردار، همه این موارد نشان می دهد که شما تعلل کرده اید و باید از مرم عذرخواهی کنید.ضو شورای شهر تهران گفت: آقای قالیباف به عنوان شهردار تهران چه دوره تخصصی در رابطه با مدیریت بحران گذرانده است، لطفا ایشان در این رابطه گزارش دهد.

محمد مهدی تندگویان با اشاره به صحبت‌های قالیباف در صحن علنی شورا گفت: قانون برای رفع مسئولیت نیست، همه ما می‌توانیم کوله‌باری از قوانین را پیدا کنیم که بگوید در مورد مساله‌ای مسئول نیستیم یا مسئول هستیم.

وی ادامه داد: در کنار قانون اخلاق و وجدان نیز وجود دارد و باید مسئولیت خود را بپذیریم. قالیباف مدیر بحران شهر تهران است اگرچه اگر شهردار هم نبود و بحرانی اتفاق می‌افتاد به عنوان فرد توانمندی که یا از روی تدبیر و یا از روی رفاقت می‌تواند هماهنگی‌هایی انجام دهد از او استفاده می‌شد، اما وی به عنوان شهردار چه دوره تخصصی در رابطه با مدیریت بحران را گذرانده است، لطفا شهردار گزارش آن را به ما بدهد.

تندگویان اظهار کرد: در حادثه پلاسکو متخصصانی که کنار شهردار تهران بودند چه کسانی بودند و چه مسئولیت و نقشی داشتند در این باره نیز لیستی از اسامی به ما داده می‌شود، زیرا لازم بوده در این حادثه از متخصصان آواربرداری، رسانه و ... استفاده شود. به ویژه آنکه مردم از تکذیب‌های مداوم خسته شده بودند.

این عضو شورای شهر افزود: شهردار توضیح دهد؛ چند بار در تهران مانور بحران برگزار شده و نتایج آن چه بوده و چه میزان از اشکالات به دست آمده در این مانورها رفع شده است؟ مانور بحران در این زمینه‌ها بسیار مهم است، زیرا شاهد بودیم که مردم باورشان نمی‌شد؛ ساختمان پلاسکو بریزد و به داخل ساختمان می‌رفتند در حالی که مشخص بود ساختمان می‌ریزد. باید معلوم شود در شهری که زلزله رخ خواهد داد؛ چند بار مانور برگزار شده است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: مستند نگاره‌ها در این حوادث چه کسی بوده، مستندات کجاست؟

تندگویان با اشاره به صحبت‌های معاون شهردار که اطفای حریق با آب را بهترین گزینه خواند، افزود: اینها یک ادعا است، همانطور که من ادعا می‌کنم آب در این شرایط به سازه شوک حرارتی وارد کرد و همچنین در جایی که انبار پارچه است چقدر آب‌پاشی می‌تواند درست باشد؟ اجازه بدهیم این مساله در جای تخصصی نظر داده شود.

وی گفت: در مورد تجهیزات نیز باید کارگروهی از خارج نظر بدهد و مطالعات میدانی و جهانی انجام دهد و تطبیق دهد که آیا تجهیزات آتش نشانی ما کافی بوده است یا خیر؟ چرا آتش نشانان ما نباید جی پی اس داشته باشند تا بفهمیم در کجا دفن شده‌اند؟ چرا آتش نشانان دوربین نداشتند؟

تندگویان ادامه داد: گفته می‌شود برخی از آتش نشانان دستگاه بی‌سیم هم نداشتند تا متوجه دستور خروج از ساختمان باشند، شاهد بودیم که برخی آتش نشانان روی پنجره بودند و می‌دانستند که ساختمان فرو می‌ریزد اما نردبانی نبود که آنها را پایین بیاورد و شهردار به عنوان مدیر مافوق آتش نشانی نمی‌تواند در این مورد نظر دهد!

فاطمه دانشور در پاسخ به گزارش شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر با بیان اینکه امام راحل فرموده‌اند که مسئولان نوکر مردم هستند، گفت: حس می‌کنم مسئولان این موضوع را فراموش کردند، این در حالی است که آنها باید در برابر مردم سر فرود آورند.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از سخنان شهردار درباره قوانین بود، ادامه داد: اگر وزارت کار مقصر باشد، مجلس باید موضوع را پیگیری کند اما سوال من آن است که شهردار تو چه کردی؟

دانشور خطاب به قالیباف افزود: اگر وزیر قصور کرده است، شهردار تو چه کردی؟ تصاویری که امروز در جلسه شورا درباره حادثه پلاسکو نشان داده شد، جهت‌گیری داشت، ضد و نقیض بود و با سخنان کسبه محل که ما با آنها حرف زدیم، متفاوت بود که این موضوع نشان می‌دهد؛ کمیته حقیقت یاب باید مسائل را با جزئیات بررسی کند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر گفت: آقای قالیباف در حادثه احتمالی بعدی چه اقدامات جدیدی انجام خواهید داد که در حادثه پلاسکو انجام نداده‌اید و پاسخ شما در این زمینه مهم است.

وی با تاکید بر اینکه عذرخواهی کردن از مردم چیزی از کسی کم نمی‌کند، خاطرنشان کرد: اعضای این شورا، شهردار و همه مسئولان تقصیر دارند، مردم را آگاه فرض کنید.

وی تصریح کرد: مردم می‌فهمند آنها را ناراحت نکنید، مردم با این نوکر مدارا کردند و بهتر است؛ در دهه فجر به رفتار منش حضرت امام و فروتنی وی در مقابل مردم مراجعه کنیم.

دانشور تصریح کرد: صاحب این دارایی‌ها و املاک مردم هستند. مسئولانه رفتار کنید و عذرخواهی کنید.

منبع : ایلنا