کد مطلب: 87758
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۸
با ترکیب دو فرآیند بازنویسی سلولی، محققان غضروفی ساخته‌اند که با التهاب و ورم مفاصل مقابله می‌کند. دانشمندان امیدوارند پیشرفت در این زمینه، نهایتاً به جایی برسد که با تزریق موضعی و یا تهیه واکسن، راه مبارزه با ورم مفاصل (آرتریت) هموار شود.
درمان آرتروز بااستفاده از سلول‌های هوشمند
 
به گزارش ایران خبر، محققان دانشگاه واشنگتن (WU) با استفاده از سلول‌های پوستی دم موش و تبدیلشان به سلول‌های بنیادی، همراه با بهره بردن از نوعی تکنیک ویرایش ژن به نام CRISPR موفق به حذف ژنی دخیل در التهاب و جایگزین کردن آن با ژنی شدند که از خود داروی ضد التهاب آزاد می‌کند.
 
این سلول‌ها، سلول‌های هوشمند یا SMART cells نامیده شده‌اند که مخفف Stem cells Modified for Autonomous Regenerative Therapy است و نوعی درمان با سلول‌های بنیادی اصلاح‌شده محسوب می‌شود.
 
«فرشید گوئیلک»، نویسنده ارشد این مقاله و پروفسور جراحی ارتوپدی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن اظهار کرده که چنین فرایندی، مبتلایان به بیماری ورم مفاصل را امیدوار می‌کند که بتوانند با تزریق سلول‌ها به مناطق دچار آرتریت، غضروف‌های قدیمی را با غضروف‌های ضد التهابی جدید جایگزین کنند.
 
چنین روشی در واقع یک راهکار موثر در تولید واکسنی برای مقابله با وضعیت‌های مذکور محسوب می‌شود.
 
این سلول‌ها هم‌اکنون روی موش‌های مبتلا به آرتریت روماتوئید و اختلالات التهابی دیگر آزموده شده و محققان گمان می‌کنند روش ترکیب سلول‌های بنیادی با CRISPR می‌تواند به مبارزه علیه بیماری‌های دیگر نیز کمک کند.