کد مطلب: 89469
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
افرادی که واکسن آنفلوآنزا برای آن ها واجب است.
به چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق شود؟
 
به گزارش ایران خبر، افرادی که واکسن آنفلوانزا برای آن ها واجب و ضروری می باشد. بعضی از شما ممکن است بیماری آنفلوآنزا و نشانه های آزار دهنده اش را که بی شباهت به سرماخوردگی هم نیست تجربه کرده باشید؛ تجربه ای سخت که باعث شده تا چند روز متوالی از کار و زندگی بیفتید و در خانه استراحت کنید تا دوباره رو به راه شوید. دوران درگیری با بیماری آنفلوآنزا آن قدر به شما سخت گذشته که حاضرید هر کاری بکنید تا دوباره به آن مبتلا نشوید.
به گزارش آکاایران: برای همین از پزشک معالج می پرسید آیا راهی وجود دارد تا دوباره درگیر این بیماری نشوید؟ پزشک هم پاسخ می دهد، بله؛ با تزریق واکسن آنفلوآنزا می توانید خود را در برابر ابتلای دوباره به آن مصون کنید. هرچند واکسینه شدن از شما در برابر آنفلوآنزا حفاظت می کند اما استفاده از این واکسن اصول و آداب خاص خودش را دارد و این طور نیست که با هر نوع شرایط جسمی اقدام به تزریق آن کنید. دکتر حوریه جواد زاده، داروساز به سوالات احتمالی شما در مورد واکسن آنفلوآنزا پاسخ می دهد.
چرا سراغش برویم؟
دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می شود که هر دو نوع آن در بدن تولید آنتی بادی کرده و پیشگیری لازم را در مقابل ویروس فراهم می کند. واکسن آنفلوآنزا در واقع آنتی ژن های تهیه شده از سویه های مختلف ویروس های غیرفعال آنفلوآنزاست که باعث تولید پادتن های خاصی در بدن می شود ضمن اینکه مصونیت در برابر بیماری فقط درمقابل آن دسته از سویه هایی از ویروس ها ایجاد می شود که به لحاظ ساختاری، مشابهت نزدیکی با سویه های موجود در واکسن داشته باشند. این واکسن برای ایجاد ایمنی فعال (تولید پادتن) علیه آنتی ژن ویروس آنفلوآنزا که در واکسن موجود است، مصرف می شود.
چه نوع هایی دارد؟
–  واکسن آنفلوآنزای سنتی: این واکسن حاوی ویروس زنده نیست و باعث بروز آنفلوآنزا نمی شود. این واکسن ویروس غیرفعال دارد که از طریق آمپول دریافت می شود. برای تزریق آن باید از چهار نوع سرنگ که از کشورهای هلند، آلمان، فرانسه و همچنین سوئیس وارد می شود، استفاده می شود.
–  واکسن آنفلوآنزا به صورت اسپری دماغی: این واکسن که به شکل اسپری دماغی بوده و نامش فلومیست است، حاوی ویروس ضعیف شده ای است که معمولا به جز در مواردی باعث بروز بیماری آنفلوآنزا نمی شود. این واکسن تنها برای افراد غیرباردار، افراد سالم و دو تا 49 ساله کاربرد دارد. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است و برای نوزادان، زنان باردار، کهنسالان و افراد مبتلا به امراض بالینی تجویز نمی شود. واکسن اسپری دماغی آنفلوآنزا در کودکان با عوارضی همچون آبریزش بینی، سردرد، استفراغ، درد ماهیچه و تب و در بزرگسالان آبریزش بینی، سردرد و گلودرد علائم خود را نشان می دهد. البته نوع اسپری دماغی واکسن آنفلوآنزا در ایران وجود ندارد.
چه زمانی باید واکسن را تزریق کرد؟
به دلیل اینکه فصل آنفلوآنزا از ابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه پیدا می کند، بهترین زمان برای دریافت واکسن ماه مهر و آبان است. با این حال می توان در ماه آذر یا حتی دیرتر هم اقدام به دریافت آن کرد. اگرچه اقدام سریع تر می تواند در پیشگیری از ابتلای به آنفلوآنزا موثرتر عمل کند.
 چه عوارضی دارد؟
پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا عوارض سرماخوردگی مثل فن فن کردن، سردرد، آبریزش بینی، درد گلو، سرفه و بدن درد، یک تا دو روز بعد تب خفیف خود را نشان داده و بقیه علائم تا 14 روز ممکن است بروز کند یا نکند. عمده ترین عارضه تزریق واکسن آنفلوآنزا، احساس درد در محل تزریق است. پس از آن تب، درد عضلانی و احساس ناخوشی به دلیل مقادیر کمی پروتئین تخم مرغ در واکسن است که فرد تجربه می کند. همچنین بروز اختلالات عصبی (مثل آسیب های مغزی، فلج نسبی عصب صورت و التهاب عصب بینایی) و واکنش های حساسیتی همچون اگزما، التهاب و کهیرنیز ممکن است بروز کند.
چطور تزریق کنیم؟
تزریق در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. در بزرگسالان به شکل عضلانی است و درکودکان فقط در عضله ران باید تزریق شود. به این علت تاکید می شود روی چه قسمتی از بدن تزریق شود. بعضی از پزشکان واکسن آنفلوآنزا را به شکل جلدی تزریق می کنند و همین مسئله باعث می شود تا واکسن تاثیر لازم را نداشته باشد چون سویه های مختلفی که ویروس ها تولید می کنند، درتمام افراد ممکن است مصونیت ایجاد نکند. این تزریق را پزشک عمومی هم می تواند انجام دهد و مشکل خاصی ایجاد نمی کند. واکسن آنفلوآنزا تحت هیچ شرایطی نباید داخل عروق تزریق شود چراکه همانند سایر واکسن های تزریقی، می تواند منجر به واکنش آنافیلاکتیک در بدن بیمار شود برای همین باید هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارت های لازم در دسترس باشد.
چه افرادی باید سراغش بروند؟
–  نوزادانی که سن شان بیش از شش ماه است. این نوزادان به دلیل شرایط خاص پزشکی که دارند در معرض ابتلای به آنفلوآنزا قرار دارند.
–  افرادی که سن شان بالای 50 سال است.
– کارکنان خانه سالمندان و مراکز بهداشتی و درمانی که با بیماران مبتلا به بیماری های مزمن همچون افراد مبتلا به ذات الریه، افراد بزرگسال مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی و هر بیماری که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، سر و کار دارند، بهتر است واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.
– کودکانی که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین قرار دارند.
– زنانی که قصد دارند در فصل آنفلوآنزا باردار شوند.
–  افرادی که درگیر نارسایی کلیه، هموگلوبینو پاتی و ایمونوساپرشن هستند.
–  افرادی که در سال گذشته به علت بیماری متابولیکی مثل دیابت در بیمارستان بستری شده اند.
چند وقت یک بار واکسن بزنیم؟
– کودکان شش تا 35 ماهه (سه ساله) چهار هفته پس از اولین تزریق واکسن، دوباره باید آن را تکرار کنند. به این علت که سطح آنتی بادی های آنان هنوز به میزان قابل قبولی نرسیده و ایمنی بدن شان ضعیف است.
–  درکودکان سه تا 9 ساله. اگر در گذشته واکسن نزده اند بهتر است پس از تزریق و بعد از گذشت یک ماه دوباره تزریق را انجام داد.
–  در افرادی که بالای 9 سال دارند، تزریق واکسن آنفلوآنزا یک بار در سال کفایت می کند.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
طبق گفته مرکز کنترل پیشگیری از بیماری ها این افراد عبارتند از:
–  همه کسانی که عکس العمل آلرژیک به آمپول آنفلوآنزا دارند.
– کسانی که درگیر بیماری های شدید هستند و تب و سابقه تشنج داشته اند.
– کسانی که درگیر بیماری های حاد تنفسی هستند.
– کسانی که نسبت به مصرف پروتئین تخم مرغ حساس هستند.
– کسانی که سابقه بیماری های گیلن باره (بیماری فلج کننده شدید که در سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می کند) دارند.
–  افرادی که شش هفته بعد از دریافت واکسن آنفلوآنزا در دفعات قبلی دچار سندرم گیلن باره شده اند.
–  کسانی که درگیر بیماری های عصبی هستند.
چطور از آن نگهداری کنیم؟
این واکسن باید در دمای بین دو تا هشت درجه نگهداری شود. تاریخ این واکسن معمولا دو سال است اما مصرف کنندگان باید این نکته مهم را در نظر داشته باشند که از واکسن آنفلوآنزای ساخت همان سالی که تهیه شده ، استفاده کنند. به این علت که ویروس های آنفلوآنزا در هر سال تغییر شکل می دهند و به دلیل همین تغییر شکل واکسن سال گذشته، روی آنفلوآنزایی که فرد در سال جدید درگیر آن شده است، تاثیری ندارد. قیمت این واکسن نیز بین 23 تا 30 هزار تومان است.
ایمنی ایجاد شده چه میزان است؟
تزریق این واکسن تا 70 درصد ورود بیماری را به بدن کاهش می دهد و تا 14 روز پس از تزریق نیز مصونیت آن در فرد ایجاد می شود. اثر مثبت واکسن در جلوگیری از ابتلای فرد به آنفلوآنزا نیز برای شش ماه تا یک سال در بدن باقی می ماند.