کد مطلب: 89867
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
محققان استرالیایی در مطالعه ای متوجه تاثیر متفاوت اختلالات خواب بر زنان و مردان شدند و دریافتند که زنان در قیاس با مردان بیشتر احتمال دارد به خاطر اختلالات خواب، دچار علائم شدید افسردگی و خستگی شوند.
 
به گزارش ایران خبر،اختلالات خواب به مواردی مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نداشتن خواب عمیق و دشواری در به خواب رفتن اطلاق می شود. این اختلالات می‌تواند ناشی از مشکلات و بیماری های روانی مانند اضطراب، بیماری های سیستم تنفسی یا نوعی بیماری سالمندان باشد.
محققان مرکز درمان خواب SleepGP در کویینزلند استرالیا در این مطالعه جدید 744 زن و مرد هم سن را مورد بررسی قرار دادند؛ تمامی این افراد در فاصله زمانی آوریل 2013 و ژانویه 2015 به دلیل اختلالات خواب در مراکز درمانی خصوصی در استرالیا تحت درمان بودند.
به گفته محققان استرالیایی، ما با مطالعه روی این افراد متوجه شدیم که زنان در قیاس با مردان بیشتر احتمال دارد دچار اختلالات خواب به همراه خواب آلودگی در طول روز شوند و علائم شدیدتری از افسردگی، مشکل به خواب رفتن در شب و خواب آلودگی شدید در طول روز را تجربه کنند. 
یک یافته دیگر این مطالعه این است که مردان بیشتر از زنان خر و پف می کنند، به طوری که همسرانشان را مجبور می کنند در اتاق دیگری بخوابند؛ اما زنان در صورت خواب آلودگی و خستگی، بیشتر از مردان برای تمرکز و یادآوری مسائل با مشکل روبرو می شوند.
این مطالعه در مجله Journal of Sleep Medicine منتشر شده است.
منبع : ایرنا