کد مطلب: 89922
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۹
در سال 2015 محققان شرکت Effekt توانتسند از ماده اي به نام Algix نوعي بيوپلاستيک توليد کنند. براي توليد اين ماده به جاي نفت از جلبک استفاده مي شود. اکنون شرکتي به نام Bloom Company از «آلگيکس» فوم Bloom را ساخته و روانه بازار کرده است. جالب آنکه به زودي کفش هايي با اين ماده توليد خواهد شد.
کفش های جلبکی تولید شد
 
به گزارش ایران خبر، اين شرکت فوم را با استفاده از جلبک هاي ناشي از جريان هاي فاضلاب در آمريکا و آسيا توليد مي کند. در اين دو قاره مواد موجود در آب معمولا به توليد جلبک منجر مي شوند. اين جلبک ها خطري براي حيات آبزيان هستند. بنابراين براي توليد اين نوع جلبک نيازي به کود نيست و از سوي ديگر برداشت آن به حفظ محيط زيست کمک مي کند.
جلبک جمع آوري شده پس از خشک و پليمريزه شدن به گلوله هايي تبديل مي شود. سپس محققان آن را با ترکيبات ديگري مخلوط مي کنند تا يک فوم نرم و انعطاف پذير توليد شود. جلبک با توجه به فرمول و نوع کاربرد آن مي تواند 15 تا 6 درصد يک کالاي توليد شده را تشکيل دهد.
درهمين راستا شرکت انگليسي Vivobarefoot اعلام کرده با همکاري شرکت بلوم نخستين کفش فوم جلبکي را خواهد ساخت. اين کفش ها در آب و خاک قابل استفاده هستند.
اين کفش Ultra نام گذاري شده و به گفته شرکت Vivobarefoot با توليد يک جفت کفش مردانه سايز 42، حدود 216 ليتر آب پاکسازي مي شود.
 کفش هاي جلبکي از ماه جولاي در وب سايت اين شرکت فروخته مي شوند.