کد مطلب: 90824
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲
پایگاه اینترسپت با استناد به یک سند فوق محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا گزارش داد، پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا هکرهایی از اداره اطلاعات ارتش روسیه مکررا برای نفوذ در سیستم رای‌گیری تلاش کردند.
 

به گزارش ایران خبر، به گزارش پایگاه خبری اینترسپت، گزارش آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) از عملیاتی وابسته به اداره اطلاعات مسکو (GRU) حکایت دارد که شرکت‌های خصوصی‌ را هک می‌کرده که خدماتی برای ثبت رای‌دهندگان ارائه می‌کرده و تجهیزاتی در اختیار دولت‌های محلی در سراسر کشور قرار می‌داده است.

طبق این سند، عملیات مذکور که به صورت بالقوه تهدیدی برای رای‌گیری یکپارچه بوده است، برای ماه‌ها تا چند روز پیش از انتخابات هشتم نوامبر ادامه داشته است. اینترسپت گزارش داد، ان‌اس‌ای در این گزارش مشخص نکرده است که آیا اقدام هکرها تاثیری در نتیجه نهایی داشته است یا خیر. با این حال، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا مکررا تاکید دارند که شمارش آرا از آن تاثیر نگرفته است.

پایگاه خبری اینترسپت که روی مسائل امنیت ملی متمرکز است، گزارش داد این سند ان‌اس‌ای برای پنجم مه است که تازه‌ترین بررسی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از میزان نفوذ روسیه در انتخابات مذکور است.  

اینترسپت از نحوه دستیابی به این سند اطلاعاتی نداده است اما پس از این گزارش، وزارت دادگستری آمریکا یکی از مقاطعه‌کاران آژانس امنیت ملی آمریکا را به جرم افشای اطلاعات فوق محرمانه به یک "پایگاه خبری آنلاین" بازداشت کرد.

سخنگوی اینترسپت درباره این خبر گفت: سند ان‌اس‌ای از طریق کانال‌های ناشناس به دست ما رسید و ما اطلاعی درباره هویت منبع اصلی نداریم.

همزمان وزارت دادگستری آمریکا یک مقاطعه کار آمریکایی را به افشای اطلاعات محرمانه درباره نفوذ هکرهای روسی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به یک وب‌سایت خبری متهم کرد.

براساس یک استشهاد نامه ریلیتی لی وینر 25 ساله کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا اذعان کرد که این گزارش را چاپ و آن را در ماه مه به یک وب‌سایت خبری ارسال کرده است.

اگر این خانم مقاطعه کار گناهکار شناخته شود با 10 سال حبس مواجه خواهد شد.

رود روزنستین، معاون دادستان کل آمریکا گفت: افرادی که معتمد شناخته شده و با اطلاعات محرمانه سر و کار دارند و متعهد می‌شوند تا از آنها حفاظت کنند باید هنگامی که از این تعهد سرپیچی کردند محاکمه شوند چراکه انتشار اسناد محرمانه امنیت ملی را تهدید می‌کند.

اگرچه مقامات از افشای نام این وب‌سایت خبری امتناع کردند اما بازداشت این مقاطعه کار تنها یک ساعت پس از آن اعلام شد که وب‌سایت خبری اینترسپت سندی را از آژانس امنیت ملی منتشر کرد که توضیح می‌داد چطور آژانس اطلاعات ارتش روسیه یکی از نرم افزارهای رای گیری آمریکا را به وب‌سایت‌های دیگری مرتبط ساخت تا بتواند داده‌های آن را سرقت کند.

یکی از بنیان گذاران وب سایت اینترسپت گلن گرین والد، روزنامه نگاری است که با ادوارد اسنودن، مقاطعه کار و افشاگر سابق آژانس امنیت ملی سابق آمریکا در هنگ کنگ دیدار و مصاحبه کرد و اولین کسی بود که جزئیات برنامه جاسوسی این آژانس از شهروندان آمریکایی را منتشر کرد.

این گزارش اینترسپت که روز دوشنبه منتشر شد از سوی مقامات آگاه به این پرونده به عنوان گزارشی معتبر تایید شد اگرچه این اسناد و مدارک نفوذ مستقیم بر انتخابات آمریکا را اثبات نمی‌کند اما مدارکی را فراهم می‌کند که نشان می‌دهد هکرهای روسی قصد داشتند در روزهای قبل از انتخابات نوامبر سال گذشته دست به چنین کاری بزنند.

اف‌بی‌آی و چند کمیته کنگره‌ آمریکا مشغول تحقیق درباره نقش هکرهای روسی و احتمالا دولت روسیه در انتخابات فدرال  سال گذشته ‌آمریکا و همچنین احتمال تبانی میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و مقامات کرملین هستند.

منبع : ایسنا