کد مطلب: 91398
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
ائمه(ع) از مرگ تعابیر زیبایی دارند، آن‌ها مرگ را بزرگ‌ترین شادی، لطیف و فک قیود تعبیر کرده‌اند، یکی از مهم‌ترین دلایل ترس از مرگ جهل است که انسان باید در رفع آن اهتمام داشته باشد.
 

به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناصر رفیعی ظهر امروز در سخنرانی که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به آیه شانزدهم سوره احزاب اظهار داشت: این آیه مربوط به مؤمنان ضعیف و سست ایمانی است که از مرگ می‌ترسیدند، این آیه خطاب به آن‌ها می‌گوید مگر مرگ چه میزان ارزش دارد که از خندق و احد فرار کردید آیا از مرگ نیز می‌توانید فرار کنید؟ شما از مرگ و شهادت به خاطر زندگی دنیا می‌ترسید.

استاد حوزه و دانشگاه بالاترین نوع مرگ را شهادت بیان کرد و افزود: ائمه(ع) از مرگ تعابیر زیبایی دارند، آن‌ها مرگ را بزرگ‌ترین شادی، لطیف و فک قیود تعبیر کرده‌اند، همچنین یکی از مهم‌ترین دلایل ترس از مرگ جهل است که انسان باید در رفع آن اهتمام داشته باشد.

رفیعی با تأکید بر یاد مرگ بودن توسط انسان گفت: انسان اگر حقیقت مرگ و به‌ویژه شهادت را بداند و واقع‌بین باشد، هیچ‌گاه از آن نخواهد ترسید، تدین، ایمان و اخلاق حرف نخست را در آمرزیده شدن می‌زند.

وی بیان کرد: انسان باید حساب خود را با مردم صاف کند، اگر حق‌الناس دارید حتماً ادا کنید، چراکه در پل صراط کمین گاهی به نام مرصاد هست که از هرکسی که دین به گردن دارد حساب کشی می‌شود.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت: بنده‌ای که حساب خود را با مردم صاف کند، خداوند به او پاداش هفتاد شهید را عطا می‌کند، همچنین دیگر  کاری که انسان برای از بین بردن ترس می‌تواند انجام دهد این است که انسان جوان و پیر باید وصیت‌نامه بنویسد چراکه حوادث خبر نمی‌کند و هرلحظه امکان اتفاق افتادن حادثه‌ای غیرقابل‌اجتناب است.

منبع : تسنیم