کد مطلب: 94215
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶
طرح جامع تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی که چند روز پیش در قالب طرح واحد در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود، در سنای این کشور هم بررسی و تصویب شد.
 
به گزاش ايران خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز، مجلس سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را به تصویب رساند. 

بر این اساس، سنای آمریکا نیمه شب گذشته (عصر پنجشنبه به وقت محلی) با 98 رای موافق در برابر تنها 2 رای مخالف، طرح تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی  را تصویب کرد. به این ترتیب این طرح به منظور اجرایی شدن روی میز دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا قرار می گیرد.

سناتور «برنی سندرز» (مستقل) و «رند پال» (جمهوری خواه) تنها سناتورهایی بودند که به طرح تحریمهای جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی رای مخالف دادند. بنابراین، همانند مجلس نمایندگان، در رای گیری مجلس سنا نیز حتی یک نماینده دموکرات با اعمال تحریم های جدید علیه ایران مخالفت نکرد.

این طرح که "گسترده‌ترین بسته تحریمی تاریخ" نام گرفته است، سه‌شنبه شب با ۴۱۹ رای موافق در برابر ۳ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود.

پیش‌تر سارا سندرز – سخنگوی کاخ سفید – از استقبال ترامپ از طرح تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه در صورت تصویب در مجلس سنا خبر داده بود. در صورتی که ترامپ این طرح را به دلیل تمایل خود برای نزدیکی به روسیه امضا نکند، نمایندگان و سناتورهای کنگره می‌توانند با جمع‌آوری دو سوم مجموع آرا، به راحتی وتوی رییس جمهور آمریکا را خنثی و این طرح را لازم الاجرا کنند.