کد مطلب: 94334
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۹
آواز پارسی در زادگاهش خاموش شد؛ قرار این بود که شامگاه جمعه 6 مرداد ماه استاد شهرام ناظری به همراه فرزندش حافظ، طرح «آوازپارسی» را در شهرستان قوچان برگزار کنند، اما کنسرت به دستور دادستان این شهر لغو شد؛ آن هم تنها به این بهانه که اجرای کنسرت در سالن کارگران این شهر در‌ شأن هنرمندان و مردم نیست.
آواز پارسی در زادگاهش خاموش شد؛ قرار این بود که شامگاه جمعه 6 مرداد ماه استاد شهرام ناظری به همراه فرزندش حافظ، طرح «آوازپارسی» را در شهرستان قوچان برگزار کنند، اما کنسرت به دستور دادستان این شهر لغو شد؛ آن هم تنها به این بهانه که اجرای کنسرت در سالن کارگران این شهر در‌ شأن هنرمندان و مردم نیست.
 
به گزارش ایران خبر، ممنوعیت و ممانعت از اجرای کنسرت در استان خراسان رضوی بویژه شهر مشهد که حالا برای بسیاری از مردم و هنرمندان به عادت تبدیل شده، یک اتفاق سیاسی است که هر روز با توجه به نگاه‌های سلیقه‌ای، به رنگی ظاهر می‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری خراسان رضوی پیشتراشاره کرده بود که: «دستگاه قضا با اصل برگزاری کنسرت‌ها مخالف نیست ولی شرط و دغدغه ما همواره این بوده که کنسرت‌ها سالم و بدون مسائل خلاف اخلاق و عفت عمومی برگزار شوند.»
 
حالا سؤال این است که پرداختن به موسیقی اصیل ایرانی به همراه اشعار شاعران بزرگ ایران چه تعارضی با صحبت‌های دادستان دارد که هر بار و به هر بهانه‌ای اجرای موسیقی سنتی در شهرهای خراسان رضوی ممنوع می‌شود! اتفاقی که سال گذشته نیز در نیشابور تکرار شد و مانع اجرای کنسرت کیهان کلهر و شهرام ناظری در این شهر شدند.
 
حافظ ناظری درباره ممنوعیت اجرای کنسرت از سوی دادستانی به «ایران» گفت: دو روز پیش از اجرای این کنسرت اعلام کردند سالن معلم برای این اجرا مناسب نیست و سالن کارگران را انتخاب کردند. البته پیش از آن حواشی لغو کنسرت در فضا مجازی و خبرگزاری‌ها به گوش ما رسیده بود اما بازهم تأکید داشتیم که به شایعات توجه نکنید و کنسرت برگزار خواهد شد. ناگفته نماند تا دو ساعت به برگزاری کنسرت نیز از سوی دادستانی نامه رسمی مبنی بر ممنوعیت کنسرت اعلام نشده بود حتی به مردمی که با عشق و علاقه در جلوی سالن به صف ایستاده بودند این نوید را دادند که ساعت اجرا به 22 موکول شده است.
 
وی افزود: من و استاد ناظری به همراه گروه از ساعت 15:50 دقیقه در ساختمان ارشاد حضور داشتیم تا این مسأله پیگیری شود اما هیچ اتفاقی نیفتاد تا آنکه ساعت 19 دادستان شهرستان قوچان با من تماس گرفتند و اظهار داشتند که این سالن مناسب اجرا نبوده و جان ما و اعضای گروه در خطر است و بعد گوشی را قطع کردند.
 
حافظ ناظری در ادامه گفت: فشار و استرس‌های این موضوع سبب شد حال استاد ناظری بد شود و متأسفانه به درمانگاه منتقل شدند. این در حالی است مسئولانی که مانع اجرای این کنسرت شدند ادعای نگرانی از جان استاد را داشتند.
 
این آهنگساز، علاقه و عشق مردم را به موسیقی اصیل ایرانی ستودنی دانست و گفت: در کنسرت جمعه شب علاقه‌مندان بسیاری از نقاط مختلف ایران در انتظار یک اجرای خوب موسیقی بودند و تا پاسی از شب نیز با ما ماندند و حتی نزدیک بود منجر به یک درگیری شود تا جایی که دادستانی با من تماس گرفتند و گفتند به سالن کنسرتی که از سوی  مردم پلمب آن شکسته شده بود بیایم تا کمی اوضاع آرامتر شود. این در حالی است که در خبرگزاری‌های استان اعلام شده بود کنسرت با موفقیت و با استقبال چشمگیر مردم در حال برگزاری است!
 
این نوازنده و آهنگساز با بیان اینکه نمی‌دانم چرا با موسیقی فاخر و موسیقی سنتی این‌طور رفتار می‌کنیم، گفت: این فرهنگ و تمدن ماست که باید به آن افتخار کنیم. در این میان عده‌ای باقی مانده‌اند که سعی دارند این فرهنگ را حفظ کنند و به جوانان انتقال دهند. باید خوشحال باشند که هزاران هزار نفر، بخصوص جوانان زیر ۲۰ سال را در کنسرت‌های «ناگفته» با موسیقی ایرانی آشتی دادیم.‌ باید تشویق کنند نه اینکه در را پلمب کنند.
 
حافظ ناظری همچنین به ایسنا گفت: هنرمندان که هیچ، اما این چه رفتاری است که با مردم می‌کنند؟! چه کسی مسئول و جوابگو است؟ مردم باید بپرسند و جواب بخواهند. من همه دنیا را گشته‌ام. هم با کم‌ترین امکانات به اجرای موسیقی پرداخته‌ام و هم در بهترین سالن‌های جهان کنسرت برگزار کرده‌ام، با نوازنده‌های آماتور، بزرگان موسیقی جهان، برندگان ۵۰ جایزه اسکار موسیقی کار کرده‌ام، اما تا امروز این مورد را در زندگی ندیده بودم.
 
این نوازنده و آهنگساز با بیان اینکه مانند آدم‌های جانی و در حالی که مشخص نیست چه خطایی مرتکب شدیم، با ما این رفتار می‌شود، گفت: موسیقی‌ای که قرار بود برای شما اجرا کنیم، دربرگیرنده اشعار فردوسی است، چراکه اینجا خانه حضرت فردوسی است. من می‌توانم بپذیرم که این شهر فضای مذهبی دارد و برای همه ما قابل احترام است، حتی اگر یکی از جوانان تازه‌کار موسیقی به این شهر بیاید و برایش مشکلی ایجاد شود، طبیعی است، اما پدر من، مردی است که جوانان و رزمندگان ایران با صدایش شهید شدند، چطور ممکن است با این برخورد مواجه شود؟

 ناظری با بیان اینکه در را روی کسی که صدایش در خون مردم ایران جاری است، پلمب می‌کنند، گفت: استاد شهرام ناظری کسی است که تمام موقعیت‌های دنیا را رها کرد و با همه سختی‌ها در ایران ماند.
منبع : روزنامه ایران