کد مطلب: 94581
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
آمارهای تجارت خارجی بعد از ۴ ماه وقفه، از محرمانگی خارج و توسط گمرک ایران منتشر شد و بر این اساس کشور چین با ۳.۵ میلیارد دلار همچنان بزرگترین صادرکننده کالا به ایران است.
 
به گزارش ایران خبر، بعد از 4 ماه وقفه آمارهای تجارت خارجی کشور از محرمانگی خارج و توسط گمرک ایران منتشر شد. در ماههای اخیر بعداز کاهش میزان تجارت غیر نفتی و به تبع منفی شدن بیش از 2 میلیارد دلاری تراز تجارت خارجی آمارهای تجارت خارجی حبس شده بود.
در این بین در 4 ماه گذشته کشورهای چین، امارات، کره، ترکیه و هند بزرگترین صادرکننده های کالا به ایران بوده اند و در این مدت 11 میلیون تن کالا به ارزش 15.8 میلیارد دلار به کشور وارد شده است.
بر این اساس کشور چین با 1.3میلیون تن با ارزش 3.5میلیارد دلار همچنان بزرگترین واردکننده کالا به کشور است. سهم وزن واردات از چین 11.5 درصد و سهم ارزش این واردات 22 درصد می‌باشد.
بر اساس رویه جدید انتشار آمار از سوی گمرک ستون های مقایسه ای شاخصها با سال گذشته حذف شده است و به این ترتیب امکان اظهار نظر در خصوص تغییرات روند تجاری هریک از کشورها وجود ندارد.
نکته حائز اهمیت اینکه در جدول عملکرد 4ماهه واردات به ایران کشور پاکستان با 181 میلیون دلار در رتبه پانزدهم کشورهای مهم وارد کننده کالا به ایران قرار گرفته است.
منبع : تسنیم