کد مطلب: 94637
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
عضو ایرانی تشکیلات فوتبال آسیا می‌گوید فشردگی تقویم بازی‌های فیفا اجازه نمی‌دهد تا تمام بازی‌های آسیایی منطبق با تقویم روزهای ملی فیفا باشد.
 

به گزارش ایران خبر،این روزها بجث محرومیت بازیکنان استقلال حسابی داغ است. بازیکنانی که هفته اول لیگ را از دست دادند و منصوریان مربی استقلال ادعا کرد این باشگاه می تواند با شکایت به فیفا باعث تعلیق فوتبال ایران شود. او ادعا داشت فدراسیون طبق قوانین فیفا نمی توانسته بازیکنان تیمش را محروم کند ، درحالی که محمدرضا ساکت سرپرست دبیری فدراسیون فوتبال خیلی صریح تاکید کرد طبق ماده 83 آیین نامه انصباطی فدراسیون فوتبال ، تیم ها موظف هستند به تیم های ملی بازیکن بدهند.

او تاکید داشت این آیین نامه از سال 92 در مجمع عمومی فوتبال ایران تصویب شده و قابلیت اجرایی دارد اما منصوریان اصرار می کرد این قانون تصویب نشده است.

مربی استقلال همچنین می گفت فیفا اصرار دارد باشگاه ها فقط در بازه بازی های ملی فیفا باشگاه ها تکلیف دارند بازیکنان شان را به تیم های ملی بدهند و فدراسیون نمی تواند قانونی غیر از قوانین فیفا داشته باشد. در این باره نظر شاهین رحمانی عضو ایرانی فیفا را پرسیدیم. رحمانی که حالا مسئول امنیتی فوتبال آسیاست و پیشتر رابط فدراسیون های آسیایی و کمیته مسابقات آسیا حضور داشته است در این باره به خبرآنلاین می گوید:«ببینید اول باید پرسش شفاف باشد. طبق قانون فیفا ، باشگاه ها فقط در بازه روزهای ملی موظف هستند که بازیکنان شان را به باشگاه ها بدهند اما فیفا هیچ گاه به قوانین داخلی کشورها ورود نمی کند. یعنی اگر در ایران قانون هایی داشته باشیم که شرط حضور در لیگ باشگاهی کشور ، پذیرش این قوانین باشد ، از نظر فیفا چنین قانونی محترم است. چون باشگاه ها این قانون را برای شرکت در مسابقات لیگ داخلی پذیرفته اند. البته من قوانین و آیین نامه های داخلی که می گویید را نخواندم و باید دید متن دقیق آن چیست اما این یک اصل پذیرفته شده است که قوانین داخلی شرکت در لیگ ها از نظر فیفا قابل پذیرش است و به این پرونده ها ورود نمی کنند.»

او در پاسخ به پرسش دیگری که اصلا چرا تقویم ای اف سی با فیفا منطبق نمی شود تا خیلی از این مشکلات ایجاد نشود هم گفت:«با فشار باشگاه های بزرگ دنیا ، تعداد بازی های ملی کم شده است. قبلا سالی 15 پنجره برای بازی های ملی وجود داشت اما حالا این تاریخ ها به کمتر از 10 تا رسیده اند که معمولا بازی های رسمی ملی برای شان در نظر گرفته می شود و سالی 3 تا 4 پنجره را هم به بازی های دوستانه برای آماده سازی تیم های ملی اختصاص می دهند. با این فشردگی می بینید که امکان انطباق همه بازی ها با تقویم بازی های ملی وجود ندارد و تعدادی از این رویدادها را باید در زمان های دیگر برگزار کنند و در این شرایط معمولا در همه جای دنیا فدراسیون ها و باشگاه ها سعی می کنند با یکدیگر تعامل کنند تا مشکلی بین شان ایجاد نشود.»

منبع : خبرآنلاین