کد مطلب: 94789
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت گفت: ما به شدت اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های داخلی در رابطه با پرونده باند العبدلی و پنهان شدن آنها در سفارت ایران یا استفاده آنان از گذرنامه‌های ایرانی برای خروج از کویت را نفی می‌کنیم و این اخبار کاملا غیرصحیح بوده و خلاف منطق هستند.
 

به گزارش ایران خبر،علی‌رضا عنایتی در گفت‌وگو با روزنامه الجریده  ادعاهای منتشر شده در رابطه با دادن گذرنامه‌های ایرانی به متهمان باند العبدلی را به شدت تکذیب کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که سفارت ایران از طریق وزارت خارجه کویت اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد، گفت: این ادعاها ممکن است در روابط برادرانه دو کشور اثری منفی ایجاد کنند.

بر اساس گزارش روزنامه الانباء، سفارت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اخبار منتشر شده در رابطه با استفاده متهمان باند العبدلی از گذرنامه‌هایی که از سفارت ایران و با نام‌های ایرانی صادر شده است، اعلام کرد: هیات دیپلماتیک صلاحیت صادر کردن گذرنامه‌ها را ندارد و صادر کردن گذرنامه‌های دیپلماتیک جزء وظایف آن نیست.

بر اساس این گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران این ادعاها را غیرصحیح دانسته و از انتشار آنها متجب و متاسف شده و اعلام کرد: چگونه کسی که در گذرنامه‌اش مهر ورود و اقامت نخورده است توانست از طریق گذرگاه‌های رسمی از کویت خارج شود؟

اخیرا یک مسوول وزارت خارجه کویت اعلام کرد پس از صدور حکم دادگاه رسیدگی در رابطه با باند العبدلی و متهم شدن ایران در ارتباط داشتن با این باند، وزارت خارجه کویت اقدامات لازم را اتخاذ کرد و به سفیر ایران ابلاغ شد که تعداد دیپلمات‌های ایرانی باید کاهش، دفاتر فنی وابسته به سفارت تعطیل و کمیته‌های مشترک دو کشور از این پس هیچ فعالیتی با هم انجام نمی‌دهند.

مقامات کشورمان ضمن مردود دانستن اتهامات واهی مقامات کویتی به کشورمان در این رابطه اعلام کردند که جای تاسف است که مسوولان کویتی در این شرایط حساس منطقه به جای تلاش در جهت کاهش تنش‌های بی‌حاصل و خویشتنداری در قبال فشارها و تحریک‌های طرف‌های ماجراجوی منطقه‌ای به تحریک‌ها پاسخ داده و جمهوری اسلامی ایران را هدف اتهامات واهی قرار می‌دهند و تاکید داشتند که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه ارتباطی با این پرونده نداشته است و این امر در آغاز رسیدگی به این پرونده به مقامات کویتی نیز ابلاغ شد.

منبع : ایسنا