کد مطلب: 95348
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۹
وزیر اقتصاد، گفت:اگر روی ثبات و مقابله با تورم تاکید کردیم برای این است که مقابله با تورم را شرط لازم برای دستیابی به رشد اقتصادی می‌دانم. در جامعه‌ای که تلاطم و بی‌ثباتی وجود دارد، نرخ ارز و قیمت‌ها تغییر می‌کند. بنابراین یک سرمایه گذار نمی تواند نتیجه کارش را با اطمینان پیش‌بینی کند که در نتیجه سرمایهگذاری انجام نمی شود.
 
به گزارش ایران خبر،وزیر اقتصاد،گفت:اگر روی ثبات و مقابله با تورم تاکید کردیم برای این است که مقابله با تورم را شرط لازم برای دستیابی به رشد اقتصادی می‌دانم.
 علی‌طیب‌نیا در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: در ابتدای دولت یازدهم شرایط اقتصادی کشور بسیار خطیر بود و ما در برقراری ثبات و آرامش و در اقدامات کوتاه مدت در دولت موفق بوده‌ایم  و توانستیم ثبات و آرامش را به ایران برگردانیم.
وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه امروز  شرایط برای اصلاحات ساختاری و نهادی در اقتصاد  ایران  فراهم شده  است و ما با چالشهای جدی مواجهه‌ایم،گفت:  در حوزه نظام بودجه ریزی،  بودجه و عدم تعادل، منشاء بی‌نظمی در سیاستگذاری اقتصادی در ایران است و در حوزه نظام تامین مالی و به ویژه  در نظام بانکی به  اصلاحات اساسی در کشور نیاز داریم.
او ادامه داد: بدهی‌های دولت که از گذشته به ارث رسیده بود در شرایط نابسامانی قرار داشت و صندوق‌های بازنشستگی با مشکلات فراوان و عدم تعادل و کسری‌های متعدد مواجه است و مشکلات محیط زیستی و محدودیت آب را هم باید به این مشکلات اضافه کنیم.
طیب‌نیا با تاکید براینکه مقابله با این شرایط و حل و فصل مشکلات کشور مستلزم داشتن یک برنامه منسجم  و یک تیم کاری هماهنگ است، اظهارداشت: امیدوارم دولت دوازدهم همانند دولت یازدهم به خصوص در زمینه اصلاحات ساختاری و نهادی در اقتصاد ایران موفق باشد چراکه شرایط، شرایط سختی است و مدیریت این شرایط مستلزم این است که همه ارکان نظام با هم هماهنگ باشند و این هماهنگی، همدلی و همراهی که مردم با دولت داشتند ادامه پیدا کند و مطمئنم ادامه پیدا خواهد کرد .
او بیان کرد: مجموعه دولت هم باید بتواند با انسجام  و تمام قوا تلاش کند تا بتوانیم  این مشکلات را حل و فصل کنیم تا اقتصاد ایران در یک مسیر  هماهنگ و پرشتاب حرکت کند .
وزیراقتصاد و دارایی، اظهار داشت: وزارت اقتصاد وزارتخانه بزرگی است و حدو ۵۰ سازمان مستقل در این وزارتخانه وجود دارند که هرکدام از آنها  مانند گمرک  و سازمان خصوصی سازی، بیمه مرکزی و غیره به مثابه یک وزارتخانه هستند. مجموعه‌های بزرگی در این خانواده وجود دارند که همه با چالش جدی مواجه هستند و در حوزه خصوصی‌سازی و در زمینه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ با مشکلات و محدویت‌هایی مواجه بودیم .
او با بیان اینکه البته  توفیقاتی به دست آوردیم و تلخی‌هاو شیرینیهای خاص خود را داشت،افزود:  در زمینه  بهبود محیط کسب و کار که یکی از  اولویت های اصلی  من بود در وزارت اقصاد و دارایی سعیکردم همکاری نزدیکی در بخش خصوصی برقرار کنم و سخنگوی بخش خصوصی  در دولت باشم که دراین حوزه توفیقاتی داشتیم اما به نظرمن کافی نبود .
او درباره اینکه چه نمره‌آی به عملکرد خود می دهید،گفت: اگر توفیقی به دست آمد نتیجه کار دسته جمعی بود و شاید  کمترین  نقش  را من حقیر در این زمینه داشتم و  آنچه می‌توانم بگویم  این است که  از تمام توان خود استفاده کردم  و حتی زمانی که  شب در خواب بودم  به مسائل کاری  و اقتصادی  فکر میکردم و هیچ گاه فارغ از آن نبودم . اما اینکه نتیجه  کا رما چه بود و چه نمره ای به آن میدهیم باید مردم  قضاوت و دارایی کنند.
طیب‌نیا درباره سوالی مبنی براینکه تورم مهتمرین میراث شما بود و وزیراقتصاد بعدی قرار است رونق را به تولید برگرداند به نظرشما سرنوشت مهار تورم به کجا می انجامد؟بیان‌کرد:در دولت یازدهم هم هدف اصلی من  رشد اقتصادی بود و فکر میکنم از بین اهدافی که دولت دنبال میکند مهمترین آن رشد و افزایش توان تولید است .
او با بیان اینکه اگر بخواهیم ایجاد اشتغال کرده و با فقر مقابله کنیم و یا دارای قدرت اقتصادی در عرصه جهانی باشیم  نیازمند رشد هستیم، بیان کرد: در سیاست‌های ابلاغی، مقام معظم رهبری هدف اصلی را رشد اقتصادی مستمر و پایدار اعلام کردند که البته با توزیع عادلانه دستاوردها هم همراه باشد .
او تاکید کرد: اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری و تشویق به آن داشته باشیم، ثبات در اقتصاد کلان و قوانین خوب و محیط کسب و کار مناسب لازم است که امیدواریم شرایطش در دولت دوازدهم به نحو مناسبتری فراهم شود .
طیب نیا درباره اینکه تغییر وزیر اقتصاد در دولت دوازدهم  ناشی از تغییر رویکرد است یا تغییر تاکتیکی در  تصمیم‌گیر‌ی‌های کشور، اظهارداشت: شاید به دلیل ایجاد انسجام و هماهنگی بین تیم اقتصادی باشد .
منبع : ایلنا