کد مطلب: 95540
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۶
نهادهای جاسوسی آمریکا و یکی از اندیشکده های انگلیس ادعا می کنند پیونگ یانگ که پیشتر به طور غیرقانونی از برخی کشورها موتور موشک می خریده حالا به خودکفایی در این زمینه رسیده است.
 

به گزارش ایران خبر، «نیویورک تایمز» با انتشار گزارشی مدعی شد که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا و همچنین موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن نشان می دهد کره شمالی بی آنکه نیازمند واردات باشد، از توانایی ساخت موتور موشک برخوردار است.

گفتنی است این اندیشکده در گزارش خود مدعی شده که تاکنون پیونگ یانگ در توسعه برنامه موشکی خود به موتورهایی وابسته بوده که در کارخانه های روسیه یا حتی اوکراین ساخته می شود و از راه های غیر قانونی به کره شمالی می رسد!

اما حالا این اندیشکده و همچنین منابع اطلاعاتی آمریکا می گویند پیونگ یانگ حالا دیگر به واردات موتور موشک وابسته نیست و خودش از پس ساخت آنها برمی آید و شاید استقلال عمل خود را مدیون دانشمندان خارجی است که استخدام کرده است. حتی این فرضیه نیز مطرح می شود که کره شمالی در حال حاضر از دانش دانشمندان بومی بهره می برد که در روسیه یا دیگر کشورها تحصیل کرده اند.

البته هیچ توضیحی مبنی بر اینکه آنها با استناد به چه مدارکی به چنین نتایجی رسیده اند، ارائه نمی شود.  

از ابتدای ماه میلادی جاری (آگوست) دامنه تنش های لفظی میان پیونگ یانگ- واشنگتن تا حد احتمال وقوع درگیری نظامی بالا گرفته است. با این حال بعد از یک سلسله تهدید های شفاهی، طرفین ظاهرا آرام گرفته و طرح فرضیه های خشونت بار را کنار گذاشته اند.

منبع : مهر