کد مطلب: 96122
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۸
شماری از تروریست‌ها به مسجد امام زمان(ع) در منطقه قلعه نجارهای شهر کابل حمله کردند. این حمله همزمان با ادای نماز جمعه در این مسجد رخ داده‌ است.
به گزارش ایران خبر، وزارت داخله افغانستان می‌گوید در حمله انتحاری به مسجد امام زمان در منطقه قلعه نجارهار در شمال شهر کابل بیش از ۲۰ غیرنظامی شهید و ۳۰ نفر مجروح شدند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در مورد چگونگی وقوع این رویداد گفته که یک انفجار انتحاری در ورودی مسجد رخ ‌داده و سپس دو نفر دیگر از مهاجمان وارد مسجد شده‌اند.به گفته آقای دانش، حمله حوال ساعت ۱:۲۰ دقیقه به وقت محلی انجام و نیروهای ویژه پس از ساعت‌ها درگیری تمام مهاجمان را از پا درآوردند.

گروهک تکفیری (داعش) مسئولیت حمله به مسجد امام زمان را به عهده گرفته است.محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان حمله به مسجد شیعیان در کابل را محکوم کردند. آقای غنی از عالمان دین خواسته تا صدای خود را در برابر این حملات بلند کنند.


ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان حمله به مسجد امام زمان را نیز محکوم کرده و هدف آن را "تفرقه‌افکنی" میان مردم افغانستان خوانده است.سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در این حادثه ۱۰ غیرنظامی کشته و دست‌کم ۳۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند که زنان و کودکان نیز در میان آنان هستند.
 
او افزود که در این حمله دو مامور پلیس که مسئولیت تامین امنیت این مسجد را داشتند، کشته و ۸ سرباز دیگر نیز زخمی شده‌اند.اسماعیل کاوسی، مسئول مطبوعات وزارت بهداشت افغانستان گفته که در این حمله بیش از ۲۰ غیرنظامی کشته و ۴۰ زخمی به بیمارستان‌های شهر کابل منتقل شده‌اند.
 
این حادثه در مسجد امام زمان مربوط به شیعیان افغانستان رخ‌ داده است.شاهدان عینی می‌گویند که مهاجمان شماری از نمازگزاران را به گروگان گرفته بودند.به گفته این شاهدان، شماری از زنان نیز برای شرکت در نماز جمعه در طبقه دوم این مسجد حضور یافته بودند.


پیش از این، داعش مساجد شیعیان را در کابل و هرات نیز هدف قرار داده بود.پس از حمله به مسجد جوادیه در هرات، گروه داعش در بیانیه‌ای مدعی شد که این حمله جان "۵۰ رافضی" را گرفته است.
 
در همین حال گروه طالبان هر گونه دخالت در حمله به مسجد جامع امام زمان(عج) خیرخانه شهر کابل را رد کرده است.