کد مطلب: 96160
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۷
ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالانه 7 درصد تولید ناخالص ملی صرف عوارض سوانح ترافیکی می‌شود و این بدین معنی بوده که از هر 15 تومان تولید یک تومان را باید به دلیل حوادث ترافیکی از دست بدهیم.
هر 33 دقیقه، یک ایرانی به دلیل سوانح ترافیکی مي ميرد
 
به گزارش ایران خبر، وی افزود: هر 33 دقیقه یک نفر در کشور به دلیل سوانح ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند و 20 برابر این آمار نیز مصدوم داریم و می‌توان گفت که کشور هشتم از نظر مرگ و میر‌های ناشی از حوادث ترافیکی هستیم.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 6 کشور آفریقایی و یک کشور آسیایی وضعیت تلفات حوادث ترافیکی آن بدتر از ما است، گفت: البته از مجموع اقداماتی که انجام گرفته نباید چشم‌پوشی کرد چرا که در سال 84 بیش از 27 هزار نفر جان خود را در حوادث ترافیکی از دست داده در حالی که اکنون این آمار به 15 هزار مورد رسیده که کاهش قابل توجهی داشته است ولی هنوز کافی نیست.
 
حریرچی اضافه کرد: حوادث ترافیکی در کشور ما 12 سال پیش عامل دوم مرگ و میر بود و اکنون عامل سوم شده است و این نشان می‌دهد که هنوز خیلی راه داریم تا طی کنیم.
 
وی گفت: سال گذشته 496 هزار آمبولانس به دلیل سوانح ترافیکی به مأموریت اعزام شده و 12 هزار و 600 اعزام مأموریت ویژه (مأموریتی که 3 کشته و 5 مصدوم داشته باشد) داشته‌ایم.
 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همچنین سال گذشته 786 هزار نفر در حوادث ترافیکی مصدوم و در بیمارستان بستری شدند و یک هزار و 189 میلیارد تومان فقط هزینه صورتحساب بیماران مصدوم بوده است.
 
حریرچی با بیان اینکه آمار مرگ و میر در جاده‌ها علت آن 70 تا 80 درصد عامل انسانی است، گفت: کمتر از 10 درصد از این حوادث در نقاط حادثه‌خیز بوده و همه این مسائل نشان می‌دهد که باید پیشگیری را از دوران‌هایی همچون دوران مدرسه آغاز کرد.
 
وی تأکید کرد: تعهد اجتماعی، آموزش و فرهنگ صحیح استفاده از فناوری مدرن، تدوین پیوست سلامت، بازدارندگی بیشتر قوانین و مساعدت بیشتر حوزه‌های حاکمیتی از راهکارهای اساسی بوده که باید در کاهش حوادث و سوانح ترافیکی بدان توجه کرد.
 
حریرچی گفت: سوانح عمدی همچون خودکشی و دیگر کشی بیش از سوانح طبیعی در کشور قربانی ‌می‌گیرد.
منبع : فارس