کد مطلب: 96567
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸
آمارهای رسمی و داده های حاصل از رصد نفتکش ها نشان می دهد صادرات نفت ایران به مشتریان عمده آسیایی اش در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) نسبت به ماه گذشته که به پایین ترین رقم 14 ماه گذشته رسیده بود، افزایش یافت.
 

به گزارش ایران خبر،جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله افزایش صادرات نفت ایران به آسیا، رشد 2.5 برابری صدور نفت ایران به ترکیه، پایبندی 89 درصدی اوپک به توافق جهانی کاهش تولید و تصویب استفاده از ذخایر راهبردی نفت آمریکا بوده است.

میزان خرید نفت کره جنوبی از ایران در این ماه حدود 30 درصد رشد و خرید نفت چین از این کشور نیز اندکی افزایش داشته است که کاهش خرید ژاپن و هند را جبران کرد.
بر اساس این گزارش، چهار کشور چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه گذشته میلادی در مجموع یک میلیون و 620 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده اند. هر چند میزان صادرات نفت ایران به این چهار کشور نسبت به ماه گذشته رشد داشته است، اما نسبت به مدت مشابه سال پیش افت 7.1 درصدی را نشان می دهد.

**افزایش 2.5 برابری صدور نفت ایران به ترکیه
به گزارش خبرگزاری ترند، بر اساس جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه، حدود 82 درصد از کل واردات ترکیه از ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی مربوط به خرید انرژی بود.
میزان صادرات نفت ایران به ترکیه در 6 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.5 برابر شده است.
جدیدترین آمارهای نهاد نظارت بر بازار انرژی ترکیه نشان می دهد که این کشور در شش ماهه نخست سال 2017 میلادی به طور میانگین روزانه حدود 244 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.
واردات روزانه نفت ترکیه از ایران در مدت مشابه سال گذشته 105 هزار بشکه در روز بود. بر اساس آمارهای اوپک، قیمت هر بشکه نفت ایران در این بازه زمانی حدود 49 دلار و 91 سنت بوده و این بدان معناست که ایران در این بازه زمانی 2 میلیارد و 100 میلیون دلار نفت به ترکیه صادر کرده است که حدود 55 درصد از کل صادرات ایران به همسایه اش را تشکیل می دهد.
این کشور در مقطع یادشده حدود 26 میلیون متر مکعب در روز از ایران گاز خریداری کرده که افزایشی 23 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

**اوپک پایبندی 89 درصدی به توافق جهانی کاهش تولید را مدیون لیبی است
به گزارش رویترز، تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه اوت (مرداد-شهریور) با 170 هزار بشکه در روز کاهش نسبت به بالاترین میزان خود (در ژوئیه 2017 میلادی) به 32 میلیون و 830 هزار بشکه در روز رسید.
بیشتر این کاهش به علت افزایش ناآرامی ها در لیبی و رسیدن تولید نفت آن به میانگین 900 هزار بشکه در روز است. کاهش عرضه نفت از سوی لیبی و سپس نیجریه، عربستان و عراق در مقطع یاد شده سبب شد میزان پایبندی اوپک به توافق جهانی کاهش تولید به 89 درصد برسد که پنج درصد نسبت به ماه ژوئیه بیشتر است، اما همچنان کمتر از رکورد 90 درصدی در سال جاری میلادی است.

**استفاده از ذخایر راهبردی نفت آمریکا تصویب شد
به گزارش رویترز، اداره انرژی آمریکا اعلام کرد که وزارت انرژی این کشور آزادسازی تا چهار میلیون و 500 هزار بشکه دیگر در روز از ذخایر راهبردی نفت ایالات متحده را در پی طوفان شدید هفته گذشته تصویب کرد.
این میزان نفت به یک میلیون بشکه دیگر از ذخایر راهبردی که هفته گذشته برای استفاده تصویب شده بود، اضافه شد.

**آنگولا به نفت 60 دلاری نیاز دارد
به گزارش بلومبرگ، «خوزه ماریا بوتلهو دی واسکانسیلوس»، وزیر نفت آنگولا گفت: اقتصاد این کشور آفریقای جنوبی نیاز دارد که قیمت نفت در سال 2017 میلادی به 60 دلار برسد.
وزیر نفت این کشور اعلام کرد، نشانه هایی که از بازار می گیریم نوید این را می دهد که امکان دارد تا پایان سال جاری میلادی قیمت هر بشکه نفت به 60 دلار برسد و این قضیه به شدت مهم است.
آنگولا عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دومین تولیدکننده بزرگ نفت قاره آفریقا است که 97 درصد صادرات آن وابسته به این کالا است.

منبع : ایرنا