کد مطلب: 97231
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴
رئیس جمهور ترکیه از امضای قرارداد مربوط به خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، روزنامه های ترکیه به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور اعلام کردند که آنکارا قرارداد خریداری سامانه های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را امضا کرده است. این نخستین قرارداد تسلیحاتی بزرگ ترکیه از روسیه به شمار می رود.
اردوغان در اظهاراتی تاکید کرد: امضای قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ انجام شده است. تا آنجا که می دانم پیش پرداختی نیز برای این قرارداد پرداخت شده است.
برخی تحلیلگران نسبت به این مساله شک و تردید دارند که ترکیه واقعا بخواهد سامانه های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه تحویل بگیرد و شاید این اقدام ترکیه بیشتر یک پیام قاطع برای غرب داشته باشد تا اینکه آنکارا واقعا بخواهد این سامانه های دفاع موشکی روسی را خریداری کند.
مذاکرات روسیه و ترکیه برای خرید این سامانه موشکی، نشانه مثبتی از بهبود روابط دو کشور است، روند آشتی و بهبود روابط روسیه و ترکیه از تابستان سال گذشته پس از سرنگون شدن یک فروند جنگنده روسیه توسط ترکیه در مرز سوریه در نوامبر ۲۰۱۵ میلادی، آغاز شده است.
برخی تحلیلگران نظامی معتقدند که قرارداد اس ۴۰۰ هنوز فاصله زیادی از نشانه های مربوط به یک همکاری و اتحاد راهبردی بین روسیه و ترکیه دارد.
منبع : تسنیم