کد مطلب: 97623
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از دستگیری اعضای باند حفار غیرمجاز و کشف ادوات و ابزار حفاری در شهرستان آوج استان قزوین خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر،سردار امیر رحمت‌الهی گفت: پس از اعلام گزارش از اداره میراث‌فرهنگی شهرستان آوج در مورد حفاری غیرمجاز در منزل یکی از اهالی شهرستان، تیم عملیاتی یگان حفاظت قزوین به‌سرپرستی فرمانده یگان استان و با هماهنگی مقام قضایی به محل موردنظر اعزام شدند.
وی با اشاره به اینکه این عملیات با همراهی مأموران نیروی انتظامی انجام شد، اضافه کرد:عملیات غافلگیرانه یگان حفاظت استان قزوین با رعایت موازین شرعی و قانونی انجام شد و طی آن دو نفر از اعضای باند حفار غیرمجاز درحین ارتکاب جرم دستگیر شدند.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: همچنین در این عملیات ۴ جلد کتاب خفیه (علوم غریبه و خواب‌نما) و مقادیری ابزار و ادوات حفاری کشف و ضبط شد.
سردار رحمت‌الهی اضافه کرد:بررسی‌های به‌عمل‌آمده حاکی است، افراد دستگیرشده به‌قصد به‌دست آوردن اشیای عتیقه اقدام به ۳ مورد حفاری در حیاط و زیرزمین این خانه کرده‌اند که با هوشیاری و شناسایی نیرو‌های یگان حفاظت اقدام مجرمانه این افراد بی‌نتیجه ماند.
وی تصریح کرد:در اقدامی مشابه همچنین نیرو‌های یگان حفاظت استان قزوین به‌محض دریافت خبری از دوستداران میراث‌فرهنگی در مورد وقوع حفاری غیرمجاز در شهرستان بوئین‌زهرا، پس از انجام هماهنگی‌های لازم با کلانتری شهرستان و با همراهی مأموران نیروی انتظامی به محل موردنظر اعزام شدند.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: در این عملیات نیز ۷ نفر حفار غیرمجاز دستگیر شدند و تعدادی ابزار حفاری از شامل یک دستگاه کمپرسور، یک دستگاه هیلتی، یک دستگاه مکنده هوا و تعدادی بیل و... از متهمان کشف و ضبط شد.