کد مطلب: 97777
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تصویب شد مجلس خبرگان رهبری با هیات دولت و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی جلسه و رایزنی داشته باشد تا مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخاباتی منعکس شود.
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌السلام سید احمد خاتمی در نشست خود با اصحاب رسانه در حاشیه سومین اجلاس از پنجمین دوره مجلس خبرگان گفت: این دوره چهار جلسه داشتیم که در مجموع ما چندین طرح مورد تصویب قرار دادیم.

وی با بیان این که ۶ کمیسیون در مجلس خبرگان وجود دارد و حدود ۳۰ نفر از اعضای خبرگان جدید در هیچ کمیسیونی نبودند، عنوان کرد: مشاهده کردیم کمیسیون سیاسی کار زیاد دارد بنابراین، کمیسیون‌های فرهنگی و  اجتماعی و  اقتصادی را به آن اضافه کردیم که اعضای جدید در آن عضو هستند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: این مهم‌ترین مصوبه‌ای بود که داشتیم که موادی هم در آن تصویب شد.طرح دیگر، طرح اصلاح آیین‌نامه  انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود، برخی مواد در گذشته بود که با یک اصلاح ویراستاری مقرر شد ۶ ماه قبل از انتخابات کار را شروع کنیم و تا زمان انتخابات کار تمام شده باشد و اعضا مشخص شده باشند تا کشور بدون خبرگان نباشد.

وی افزود: مبحث بعدی تجمیع انتخابات بود که ۷ فصل دارد و ۶ ماده است. همه احساس کردیم که خلأهایی وجود دارد که باید تغییراتی ایجاد شود.

خاتمی با اشاره به جلسات مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در این دوره ۱۶ نطق ایراد شد و در  ضیافت آیت‌الله جنتی مطالبی مطرح شد، رهبری هم فرمودند که خبرگان باید مطالبه‌گر باشد بر همین اساس تصویب شد. خبرگان رهبری با هیات دولت و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی دیدار داشته باشد تا مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخاباتی منعکس شود.

وی تاکید کرد: سرمایه نظام ما مردم هستند و آنها مشکلاتی  دارند که باید برطرف شود.

خاتمی اضافه کرد: برخی از اعضای خبرگان گفتند اکنون که در آستانه نصب استانداران هستیم برای اعضای خبرگان هم حریم قائل شوند. کسی از دخالت سخن نمی‌گوید ولی وقتی از دیگران نظر می‌خواهند نظر اعضای خبرگان را هم بپرسند.

عضو هیات رییسه خبرگان دغدغه دیگر این مجلس را در بعد فضای مجازی دانست و اظهار داشت: ما شاهد یک جنگ جدی تمام عیار در مسائل فرهنگی و اخلاقی هستیم. نگران نیستیم مردم مطالب را بدانند ولی اجازه خوردن سم را به مردم ندهیم. وقتی در شهری وبا می‌آید شهر را قرنطینه می‌کنند. وبای فرهنگی و سیاسی هم کمتر از سم نیست. هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد بیگانه برای مردم کشورشان خط بدهد.

خاتمی افزود: حدود ۴۰ میلیون نفر عضو کانال‌ها هستند. معنای آن خط‌گیری از آن طرف است. حرف ما مدیریت این فضا است که برعهده دولت و نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه مساله حجاب برای ما مساله دینی و شرعی است، تصریح کرد: برخی به سمت بی‌حجابی میروند در حالی که انقلاب ما انقلاب اسلامی است. دولت در نهادهای زیر نظر خود دقت‌های لازم را داشته باشد؛ در بیمارستان‌ها و هواپیماها و... دولت پیشگام در ترویج حجاب باشد.  

این عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه آموزش و پرورش مساله مهمی است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش مدیران آینده کشور را تربیت می‌کند. انتظار خبرگان این است که معلمان محترم امانت دار باشند و در این مساله امانت دارانه رفتار کنند.

خاتمی با بیان اینکه مجلس خبرگان اراجیف اخیر ترامپ در سازمان ملل را محکوم میکند، ابراز داشت: در شان یک رییس جمهور نیست که اینچنین سبک و بی مستند سخن بگوید. آنچه ترامپ در سازمان ملل گفت کاملا سطحی بی اساس و بی مبنا و کذب بود. همه در نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه مخالفت با امریکا متحد است، دولت و قوای سه گانه و مردم با همان اعتقاد مرگ بر امریکا می‌گویند و این یعنی مرگ بر دولتمردان امریکا و نه مردم امریکا؛ دولتمردانی که امریکا را به تباهی و جنگ می‌کشانند.

وی با بیان اینکه همه‌پرسی اقلیم کردستان یک خطر بسیار بزرگ است، عنوان کرد: این خطر تنها برای عراق نیست. دشمن مدت‌هاست که به دنبال ساختن اسراییل جدید در منطقه است. این اسراییل جدید را از تجزیه عراق شروع می‌کنند و این مقدمه است. اگر نمی‌خواهیم جنگ و اختلاف و آدم کشی در منطقه نباشد؛ باید اجازه این همه پرسی فتنه گرانه را نداد زیرا این همه‌پرسی، ساختن اسراییل جدید و غده سرطانی است.

خاتمی مساله پاکسازی نسلی میانمار را از دیگر دغدغه های مجلس خبرگان برشمرد و یادآور شد: با کمال وقاحت رهبر آن کشور که متاسفانه جایزه صلح نوبل را دارد می گوید مسلمانان عامل این وضعیت هستند. ۴۰۰ هزار نفر را کشته و آواره کردند و با وقاحت می‌گویند مسلمانان تقصیرکار هستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: جهان اسلام در برابر این جنایت متحد باشد. این جنایت محکوم است. ما غصه داریم چرا جهان اسلام حرکت و وحدت لازم را در این باره ندارد.

خاتمی در پایان عنوان کرد: از پیروزی های صورت گرفته در عراق و سوریه علیه تکفیری ها خوشحالی مولی نگران عدم پایان آن هستند. می ترسیماین فتنه  تمام نشده فتنه جدیدی را درست کنند. امیدواریم مسئولان اقلیم کردستان عراق به عقل بیایند و در زمین اسراییل بازی نکنند چرا که برگزاری خواست و طراحی اسراییل است.
منبع : ایلنا