کد مطلب: 98287
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
فعال مشهور سعودی از در پیش بودن تغییرات گسترده سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در عربستان با مشارکت آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی طرف‌های دیگر خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر، مجتهد فعال توییتری مشهور عربستان که هر از گاهی از اخبار پشت پرده دربار این رژیم پرده بر می‌دارد، به نقل از یک به نقل از یک مسئول آمریکایی  برجسته که در تدوین سند اقتصادی 2030 مشارکت داشته، نوشت که تغییر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فراگیر در عربستان در راه است و هر کسی که مانع این روند شود، بازداشت خواهد شد.

این فعال توییتری نوشت که این تغییرات در برگیرنده انحصار قدرت سیاسی در دست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و لائیک کردن این کشور از جنبه اجتماعی، فروش شرکت آرامکو و تعیین مالیات‌ها از جنبه اجتماعی است و این برنامه‌ها با همکاری شخصیت‌های نزدیک به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مسئولان صهیونیستی، مصری و اماراتی و همه کسانی که در تصمیم بازداشت معارضان نقش داشتند، اتخاذ می شود.

مجتهد در ادامه تاکید کرد که بازداشت‌های صورت گرفته اخیر در عربستان طی دوره گذشته که شامل مبلغان، دانشگاهیان و فرهیختگان شده است، تنها مقدمه‌ای بود که قرار است شدیدا گسترش یابد. این بازداشت ها به مثابه از بین بردن موانع تغییرات اجتماعی و تربیتی آینده در این کشور به شمار می‌آید.

این فعال توییتری در ادامه نوشت که برداشتن موانع تغییرات سیاسی در این کشور، شامل بازداشت قضات، شاهزادگان، افسران وابسته به محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برداشتن موانع تغییرات اقتصادی نیز، شامل بازداشت سرمایه‌داران می‌شود.

به گفته مجتهد، مسئول آمریکایی مذکور معتقد است که محمد بن سلمان، بهترین کسی است که می‌تواند این تغییرات را با سرعت مطلوب انجام دهد، زیرا شخصیت او به گونه‌ای است که به اعتراضات هیچ توجهی نمی‌کند و طرف‌های ذیربط نیز قانع شده‌اند که مخالفان این تغییر، اراده و قدرت رویارویی با دستگاه محمد بن سلمان را ندارند.

این مسئول آمریکایی همچنین اذعان داشته است که سند اقتصادی 2030 فقط جنبه مصرفی دارد و برنامه واقعی بر منحصر شدن قدرت در دست محمد بن سلمان و لائیک کردن این کشور مبتنی است.

وی افزود که نهادهای آمریکایی (سرویس‌های اطلاعاتی و وزارت خارجه آمریکا) از این روند نگران هستند و همچنان از روش قدیمی آل سعود تقلید می‌کنند و این در حالی است که دونالد ترامپ توجهی به نگرانی‌ این نهادها نمی‌کند.

نهادهای آمریکایی وقوع نارامی‌های گسترده‌ای که منافع آمریکا را با خطر مواجه کند، پیش‌بینی کرده‌اند، اما تیم ترامپ این هشدارها را کاملا نادیده گرفته‌اند.

منبع : تسنیم