کد مطلب: 98646
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
محمد اصغری کارشناس هواشناسی از ادامه روند بارش ها در پاییر خبر داد و گفت: با توجه به مدل های هواشناسی این بارش ها در بلند مدت بیش از حد نرمال خواهد بود.
 

به گزارش ایران خبر، محمد اصغری درباره هوای استان های مختلف در 24 ساعت آینده افزود: بارندگی های امسال در بخش های شمالی کشور به موقع شروع شد و آن چه که مدل ها نشان می دهد در پائیز این روند ادامه دارد.

وی ادامه داد: در شمال غرب بویژه در سواحل دریای خزر بارش ها در مقایسه با بلند مدت بیش از حد نرمال خواهد بود و شاید این مسئله برای کشاورزان خوشایند نباشد، ولی در بخش جنوب غرب کشور امسال نیز با خشکسالی روبرو هستیم.
اصغری گفت: استان های فارس، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر با خشکسالی مواجه هستند؛ اما موجی که چند روزی درگیر آن بودیم ادامه آن امروز در شمال شرق فعال است، با این حساب در گلستان در ساعات بعدازظهر در مناطق کوهستانی باید منتظر رشد و ابر و بارندگی باشیم. 
این کارشناس هواشناسی افزود: در خراسان شمالی بیشتر محورهای مراسلاتی امروز لغزنده هستند؛ در خراسان رضوی مناطق کوهستانی بارش برف و در بقیه مناطق بارش باران را خواهیم داشت و امروز صبح هوای مشهد بارانی بود؛ به هر حال هرچه جلوتر می رویم پیش بینی می شود از ضخامت ابرها کاسته شود؛ در خراسان رضوی کاهش دما در دو روز آینده ادامه خواهد داشت؛ با توجه به کاهش دما به کشاورزان خراسان جنوبی توصیه می شود برای جلوگیری از ترک خوردن انارها آبیاری منظمی داشته باشند. 
وی گفت: در بخش های مرکزی سیستان و بلوچستان وزش باد و گرد و خاک خواهیم داشت؛ در هرمزگان امروز و فردا بستر برای وقوع بارش های خفیف و پراکنده در سطح استان مهیاست؛ عمده ناپایداری های جوی در کرمان به شکل وزش باد خواهد بود؛ ارتفاع موج خلیج فارس در سواحل بوشهر به 90 تا 150 سانتیمتر خواهد رسید؛ در خوزستان غبار خواهیم داشت و با توجه به وزش باد در ساعات بعد از ظهر این غبار یک مقدار غلیظ تر خواهد شد؛ در ایلام نیز شرایط به همین ترتیب خواهد بود.
اصغری افزود: با توجه به موجی که از بخش غربی کشور عبور می کند امروز، فردا و پس فردا در کرمانشاه شرایط برای وقوع بارش های خفیف مهیاست؛ ضمن اینکه در کرمانشاه روند افزایش دما رخ می دهد و هوا گرم تر می شود؛ در استان فارس پایداری در جو حاکم است؛ در چهارمحال بختیاری وزش باد و گرد و خاک را در برخی مناطق خواهیم داشت؛ شرایط کردستان نیز شبیه کرمانشاه است و شنبه و یکشنبه هفته آینده پارامترها برای وقوع بارش خفیف مهیا هستند و از شنبه بعد ازظهر در کردستان با روند افزایش دما مواجه خواهیم بود.
وی گفت: در بخش های جنوبی آذربایجان غربی نیز شرایط به همین ترتیب است؛ در آذربایجان شرقی عمده ترین ناپایداری های جوی بصورت وزش باد خواهد بود؛ در اردبیل احتمال وقوع بارش وجود دارد؛ در زنجان روند افزایش دما اتفاق می افتد؛ حداقل دمای شهر زنجان امروز به یک درجه زیر صفر رسید که سردترین مرکز ما بود؛ خیرآباد در استان زنجان به منفی 6 درجه رسید که سردترین ایستگاه هواشناسی بود.
کارشناس هواشناسی افزود: فردا شرایط برای وقوع بارش در قزوین، تهران و البرز به صورت پراکنده مهیاست؛ اما شدت بارندگی ها مثل گذشته نیست و با توجه به اینکه با روند افزایش دما روبرو هستیم در تهران ریزش ها در مناطق کوهستانی بصورت باران ظاهر می شود؛ تا اواسط هفته آینده در گیلان و مازندران فعلا پدیده ای را نخواهیم داشت و این نکته برای شالی کاران از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ اما از روز سه شنبه در این مناطق باید منتظر ظهور سامانه جدیدی باشیم.
منبع : ایران آنلاین