کد مطلب: 98785
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مرحوم هاشمی از همان زمان که به قم آمد ابتدا کارهای فرهنگی را آغاز کرد و زمانی که مبارزه آغاز شد تمام وقت خود را صرف مبارزه کرد.
 

به گزارش ایران خبر،حجت الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری عصر امروز در همایش آیت‌الله هاشمی و هشت سال دفاع مقدس که به همت انجمن اندیشه و قلم و با همکاری کتابخانه ملی در سالن قلم مجموعه کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با بیان اینکه درباره آیت‌الله هاشمی آنقدر بحث است که پایان‌پذیر نیست، گفت: مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اگر نگوییم شخصیت بی‌نظیری بود باید گفت از شخصیت‌های کم‌نظیر در تاریخ ایران بوده است.

وی به موضوع مدیریت اشاره کرد و اظهار داشت: هرچند مدیریت یک بحث علمی بوده و شقوق مختلفی دارد اما مدیریت نوعاً در خون انسان‌ها است و بخش عظیم آن در ساختار خود انسان‌ها دیده می‌شود و عامل دیگر تربیت است که می‌تواند مدیر بار بیاورد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: چه بسا افرادی که تخصص و فوق‌تخصص مدیریت داشته باشند اما در میدان عمل اجرای موفقی نداشته باشند چه بسا افرادی که علم و تخصص مدیریت را ندارند اما در میدان عمل به خوبی از پس کار برمی‌آیند.

ناطق نوری از تدبیر، سعه‌صدر، سینه‌چاکی، تحمل و شجاعت به عنوان عوامل مدیریتی یاد و تصریح کرد: برخی خانواده‌ها از ابتدا فرزندان خود را ترسو و بزدل بار می‌آورند اما برخی از همان ابتدا فرزندان خود را شجاع و دارای سعه‌صدر تربیت می‌کنند.

وی با اشاره به سابقه رفاقت خود با آیت‌الله هاشمی خاطرنشان کرد: مرحوم هاشمی از همان زمان که به قم آمد ابتدا کارهای فرهنگی را آغاز کرد و زمانی که مبارزه آغاز شد تمام وقت خود را صرف مبارزه کرد و از همان ابتدا جمعی را در حوزه جمع کرد و فعالیت‌های مبارزاتی خود را شروع کردند. جزوات سطح و انتقام که ایشان تهیه و کپی می‌کرد اگر پیگیری می‌کردند و او را می‌یافتند، معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظارش باشد.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی به ماجرای فیضیه اشاره کرد و ابراز داشت: قصد داشتیم مراسم شب هفتم شهدای فیضیه را برگزار کنیم که من گفتم این مراسم در مجسد بالاسر گرفته شود و سخنران آن خودم خواهم بود به همین دلیل عمامه مشکی برداشتم و بر سر خود گذاشتم تا فکر کنند سید هستم و از عینک دودی استفاده کردم. زمانی که آقای هاشمی فهمید یک نفر داوطلب شده به مرحوم جعفری گیلانی گفت این طلبه را بیاورید تا ببینم تن صدای او برای این مراسم چگونه است. او حتی به این مسائل جزئی نیز توجه می‌کرد و این نشان از دقت ایشان در مدیریت بود.

ناطق نوری ادامه داد: اساساً اخلاص، صفا و مدیریت در خون مرحوم هاشمی بود و او هیچ داعیه‌ای هم نداشت. 

وی از مرحوم آیت‌الله هاشمی به عنوان سردار سرافراز در عرصه قانونگذاری، سازندگی و جنگ و جهاد دانست و بیان کرد: بدون شک ایشان سردار سرافراز در این سه حوزه است. در همان ابتدای انقلاب امام فشار می‌آورد که مجلس هرچه زودتر راه بیفتد و ایشان توانست مدیریت مجلس نوپا را در سخت‌ترین شرایط سال های ابتدایی انقلاب برعهده بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: به گونه‌ای که گویی برای این مدیریت دوره دیده باشد و در ماجرای استیضاح بنی‌صدر نیز به بهترین شکل مجلس را مدیریت کرد. 

ناطق نوری با تاکید مجدد بر اینکه مرحوم هاشمی سردار سرافراز قانونگذاری در بعد از انقلاب اسلامی است، عنوان کرد: بعدها که ما به مجلس آمدیم یک الگویی که چند وقتی بود به راه افتاده بود را ادامه دادیم اما مرحوم هاشمی در همان ابتدا و بدون الگو کار را شروع کردند که بی‌نظیر بود.

ادامه دارد...

منبع : ایلنا