کد مطلب: 98974
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۱
هفته گذشته بگو مگوها میان دولت ترامپ و کنگره آمریکا بر سر مقصر به ثمر رسیدن توافق هسته‌ای ایران به توییتر کشیده شد. ترامپ در توییتر خود رییس کمیته سیاست خارجی سنا را مسئول برجام خواند و متقابلا مسئول سیاست خارجی سنا دولت را «مهد کودک بزرگسالان» خطاب کرد.
 

به گزارش ایران خبر،خبرنگاران از سارا سندرز خواستند که موضع  ترامپ در خصوص توییتش خطاب به کورکر را شفاف کند و او گفت: « کورکر به همراه نانسی پلوسی و دولت اوباما راه را برای تصویب برجام و تبدیل آن به قانون هموار کردند و در واقع برای توافق هسته‌ای فرش قرمزی پهن کردند و این‌ها بر اساس واقعیت است.»

بر اساس گزارش سی ان بی سی میکا جانسون مشاور روابط عمومی سناتور کورکر در گفت‌وگوی ایمیلی با این پایگاه خبری ادعای سندرز را رد کرد و گفت: «این ادعا حقیقت ندارد.»

کورکر رییس کمیته روابط خارجی مجلس سناست که توسط جمهوری‌خواهان مخالف برجام هدایت می‌شود. کورکر در ابتدا نسبت به برجام به دولت اوباما هشدار داده و گفته بود از مذاکره برای یک قرارداد خودداری کند.

d

کورکر در واکنش به اقدامات دولت اوباما قانون دو حزبی را به کنگره ارائه داد که طی این قانون کنگره باید در هر توافقی با ایران قبل از اینکه رییس‌جمهور قانون تحریم‌های ایران را متوقف کند، نظر می‌داد. این لایحه پیشنهادی از سوی کورکر، امکان از بین بردن توافق از سوی کنگره را فراهم کرد.

بر اساس این گزارش، کورکر در زمان تبدیل توافق هسته‌ای به قانون در کنگره به برجام رای منفی داده بود. برخی محافظه‌کاران معتقدند قانون کورکر تحت عنوان ماده بازبینی توافق هسته‌ای با ایران تلاش ناکامی برای از بین بردن توافق هسته‌ای بود. 

این درحالی است که سارا سندرز روز گذشته گفته بود: «شاید کورکر علیه برجام رای داده باشد اما او نه تنها اجازه داد توافق هسته‌ای نهایی شود بلکه به آن اعتبار داد.»

بر اساس گزارش‌های متعدد، ترامپ هنوز ابلاغ مغایرت یا عدم مغایرت برجام با منافع امنیت ملی کشور خودداری کرده است. او در روزهای آتی فرصت دارد که نظرش را در این خصوص به کنگره ابلاغ کرده و کنگره ظرف مدت ۶۰ روز نسبت به بازگشت تحریم های سابق و خروج امریکا از برجام تصمیم گیری کند.

منبع : ایلنا