کد مطلب: 99071
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۹
نماینده هائیتی در کنگره آمریکا، پایبندی آمریکا به تعهدات واشنگتن در قبال برجام را امری ضروری دانست.
 

به گزارش ایران خبر،«تولسی گابارد» نماینده دموکرات هائیتی و عضو کمیته‌های امور خارجه و خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، در بخش نظرات پایگاه خبری کنگره آمریکا از لزوم پایبندی به برجام سخن گفت.

گابارد نوشت: «اگر آمریکا واقعا نسبت به تامین امنیت مردم این کشور نگران بوده و برای افزایش امنیت جهان از طریق خلع سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، باید تعهد خود نسبت به صلح و دیپلماسی را به ایران و سایر جهان ثابت کند.»

وی ادامه داد: «سابقه روابط ایران و آمریکا ناشی از ده‌ها سال تغییر سیاست‌ها بوده است که با براندازی دولت دموکراتیک محمد مصدق توسط سازمان سیا در سال ۱۹۵۳ و نگاه داشتن محمدرضا شاه به عنوان فرد مورد حمایت آمریکا در قدرت، آغاز شد. این مساله، انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ را که از سال‌ها دخالت آمریکا در امور داخلی ایران و منطقه، قدرت گرفته بود، به همراه داشت. پس از روی کار آمدن حکومتی ضدآمریکایی در ایران، تهدید‌های آمریکا افزایش یافت و ایران برای جلوگیری از دخالت مجدد آمریکا در امور داخلی این کشور، برنامه هسته‌ای خود را آغاز کرد.»

نماینده دموکرات هائیتی مدعی شد: «باوجود سابقه پر از درگیری، ایران و آمریکا موفق به امضای توافقی  دیپلماتیک و چندجانبه شدند که از ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران جلوگیری می‌کند. این توافق برپایه اعتماد بنا نشده بلکه اصل اولیه آن بازرسی است.»

وی گفت: «این توافق بدون همکاری و حمایت متحدان بین‌المللی ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امکان‌پذیر نبود.»

تولسی گابارد با تاکید بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، گفت:‌«رییس‌جمهور ترامپ می‌خواهد تعهداتی که ما در قبال توافق هسته‌ای به ایران دادیم را (با عدم امضای تاییدیه پایبندی تهران به برجام) با ادعای اینکه ایران به توافق پایبند نبوده است، بشکند. رییس‌جمهور پیش از گرفتن چنین تصمیم مهمی باید دلایل و مدارک محکمی در رابطه با عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه دهد. این در حالی است که تا امروز، نه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نه سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی ما، اطلاعاتی در رابطه با عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای کشف یا ارائه نکردند و در مقابل همگی یکصدا پایبندی ایران را تایید می‌کنند.»

منبع : ایلنا