کد مطلب: 99090
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۹
آمار قربانیان ناشی از خفگی گاز در ایران تکان دهنده است.سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین آمار حوادث فوت و خفگی ناشی از استنشاق مونوکسید کربن دارند.
 

به گزارش ایران خبر،سخنگوی شرکت ملی گاز با فرا رسیدن فصل سرما اظهار کرد: هر سال بیش از 76 درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است. امیدواریم مشترکان گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، پاییز و زمستان آرام و بدون حادثه ای را پشت سر بگذارند.

هر سال در طول پاییز و زمستان، تعدادی از هموطنانمان بر اساس استنشاق مونوکسید کربن جان خود را از دست می دهند. مرگ ناشی از استنشاق گاز بیشتر در زمان استراحت شبانه که هیچ رفت و آمدی در منزل صورت نگرفته و محیط بسته باقی می ماند، روی می دهد. به همین خاطر به "مرگ خاموش" معروف است.

 لزوم استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد

«مجید بوجارزاده» با تأکید بر استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب شده روی این لوازم گفت: مشترکان باید از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیروهای متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.

وی ضمن تاکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، اظهار داشت: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه های پیشگیری از خطر انتشار گاز منواکسید کربن است.

نصب کلاهک H شکل و اطمینان از باز بودن مسیر دودکش ها

وی افزود: مشترکان باید هنگام نصب وسایل گاز سوز به‌ویژه بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت بام مطمئن شوند، همچنین دقت کافی برای پیش بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه ها و سامانه های گرمایشی نصب شده در محیط های مسکونی داشته باشند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، ادامه داد: سرویس کردن کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به خصوص رسوب زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل‌ها و... پیش از آغاز فصل سرد، استفاده از بست‌های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز ، جلوگیری از نصب لوله بخاری های آکاردئونی و استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

 76 درصد از "مرگ خاموش" مربوط به دودکش است

رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز میزان درجه حرارت استاندارد در منازل در فصل سرد را 18 تا 21 درجه سانتیگراد اعلام کرد و گفت: هر سال بیش از 76 درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است.

او ادامه داد: با آغاز فصل سرد سال بر اثر بی احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه بخاری و آّبگرمکن، تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منواکسیدکربن از دست می دهند. امیدواریم مشترکان گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، پاییز و زمستان آرام و بدون حادثه ای را پشت سر گذارند.

سردرد مبهم، ضعف عضلانی، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس، گیجی و خواب آلودگی، تاری دید و تشنج از نشانه های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هستندتسنیم

منبع : .