کد مطلب: 99100
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۴
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه اروپا می‌خواهد ما اقتدار دفاعی خود را کنار بگذاریم، گفت: ترامپ را عَلَم کرده‌اند تا ما بترسیم و امتیاز دهیم و این امتیاز را که بدهیم همه آن‌ها، از آن استفاده می‌کنند.
ترامپ را عَلَم کردند تا ایران بترسد/ آمریکا نقش گرگ را دارد و انگلیس نقش موریانه
 
به گزارش ایران خبر، سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز‌جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی و در جمع زائران و مجاوران اظهار داشت: کلام ما در خطبه اول درباره شیطان‌شناسی از نگاه قرآن بود. از جمله موضوعات شیطان‌شناسی بحث رابطه "نفس و شیطان" است. در قرآن در لابلای آیات متعددی که داریم دو خطر در مسئله هدایت انسان و عبودیت بشر به انسان اعلام شده؛ یک خطر "نفس" است.
 
وی افزود: یوسف پیامبر با آن عظمت از نظر عبودیت و بندگی و اخلاص در درگاه خدا بعد از اینکه از عهده آن امتحان عظیم برآمد و مقام عبودیت خود را در ساحت کبریایی حق به اثبات رساند، با تمام موحد بودن و با تمام اوج‌گیری در مسیر عبودیت و بندگی خدا می‌گوید که "من نفسم را تبرئه نمی‌کنم و نفس فرمان‌دهنده به بدی است".
 
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه "شیطان" خطر دوم برای انسان است بیان کرد: دو سنگلاخ در راه دلدادگی بشر به ساحت حق وجود دارد که همان نفس و شیطان است. نفس مجموعه گرایشات و دلخواه‌های انسان است؛ شیطان نیز "عدو مبین" است و در عرصه زندگانی انسان چالش بزرگی در خط عبودیت و بندگی انسان در درگاه خدا است.
 
علم‌الهدی گفت: شیطان از نظر ممانعت در خط عبودیت پروردگار یک هنر بیشتر ندارد و آن هنر آرایشگری است، شیطان بر انسان مسلط نیست و قدرت تصرف در اراده انسان و قلب انسان و فکر انسان را ندارد، شیطان نمی‌تواند در آنچه انسان تصمیم می‌گیرد تصرف کند و آن را در مسیر باطل قرار دهد.
 
امام‌جمعه مشهدمقدس خاطرنشان کرد: شیطان نمی‌تواند برای انسان دلخواهی ایجاد کند که با بندگی خدا منافات داشته باشد، کار شیطان فقط آرایشگری و زینت دادن بوده و در سوره مبارکه هجر آیه 39 این مهم اشاره شده است. شیطان هیچ سلطه و قدرت تصرفی بر بشر ندارد اما زینت می‌دهد؛ ما در مسئله زینت‌دادن شیطان در قرآن هفت آیه داریم که به انواع مختلف آرایشگری و زینت دادن شیطان اشاره می‌کند که در راس آنها زینت‌دادن مقتدای نفس و خواسته دل انسان است؛ نفس دروازه زینت دادن شیطان است.
 
علم‌‌الهدی عنوان کرد: نفس انسان گرایش به ارضای امیال و شهوات دارد و وقتی نفس تحریک می‌شود و انسان در مسیر شهوت و لذت قدم برمی‌دارد، رسیدن به این مقتضای شهوت ممکن است ایراداتی داشته و برای انسان خطرآفرین باشد و از همه مهمتر اینکه انسان را از خدا جدا کند.
 
وی افزود: شیطان موردی را که با بندگی خدا نمی‌سازد زینت می‌دهد و تمام تصرف شیطان در انسان همین است؛ نفس تحریک می‌شود و این نفسی که به عنوان یک دلخواه نفسانی و حیوانی در انسان وجود دارد اقتضا می‌کند انسان در مسیر ارضای آن قدم بردارد و شیطان این مسیر ارضا و اجرا را آرایش می‌کند.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه شیطان برای انسان منافع را جلوه می‌دهد، خاطرنشان کرد: غریزه حب مقام در انسان به حرکت درمی‌آید و شیطان این را جلوه می‌دهد و تمام خطراتی که در مسیر ارضای این خواسته نفسانی در مسیر انسان وجود دارد را هموار و تمام این‌ها را توجیه می‌کند و زینت می‌دهد. جاده را شیطان با زینت دادن و آرایش کردن هموار می‌کند تا اینکه انسان در چاله گناه قرار گیرد.
 
علم‌‌الهدی بیان کرد: حب شهوات، غرایز نفسانی، دستیابی به طلا و نقره و مال، دستیابی به قدرت بالا، تسلط بر املاک و مستغلات و ثروت مواردی است که نفس انسان به سوی آن‌ها می‌رود و شیطان نیز برای انسان این‌ها را زینت می‌دهد و خطرات و آسیب‌های آن را می‌پوشاند.
 
وی افزود: شیطان مقابل چشم انسان تابلوسازی می‌کند و با این تابلوسازی‌ها آنچه را خودش می‌خواهد نشان می‌دهد؛ این حداکثر کار شیطان است اما از اینجا به بعد تمامی مشکلات شکل می‌گیرد؛ اگر انسان در برابر این آرایشگری برخورد انفعالی کرد و آن را پذیرفت و در خط شیطان راه افتاد و مورد اغوای شیطان قرار گرفت تازه اول راه افسار انداختن شیطان بر انسان است و شیطان در این اغوا و سلطه، انسان را رها نمی‌کند و همین که دنبال وی رفتید، شیطان نیز بر گردن انسان افسار می‌زند و به هر کجا که می‌خواهد انسان را می‌کشاند و اینجاست که انسان عبد و بنده شیطان می‌شود و بدبختی انسان نیز دقیقاً از همین نقطه شروع می‌شود.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به روز بیست و دوم ماه محرم الحرام عنوان کرد: درست در همین ایام و روزها، اهل‌بیت حضرت سیدالشهدا (ع) در قید اسارت مسیر کویر عراق و شام را طی می‌کردند، نگاه عاطفی به سیره اهل بیت(ع) اشتباه است؛ نگاه به سیره اهل بیت(ع) به عنوان یک تاریخ و نقل داستان نیز اشتباه است، اهل بیت(ع) معصوم هستند و سیره و رفتار هر دو برای ما حجیت دارد.
 
علم‌الهدی ادامه داد: این‌ها مسائل آموزشی است و آنچه در اسارت اهل بیت(ع) کاملاً متجلی است و در همه جبهه‌ها باید مورد عمل قرار بگیرد اقتدار اهل بیت(ع) و بصیرت آنها بود؛ دو مسئله در جریان اسارت اهل بیت(ع) نمایانگر است؛ یکی شجاعت و اقتدار و دیگری بصیرت. در اسارت اهل بیت(ع) آن که جلوه داشت، همین دو مسئله بود.
 
امام‌جمعه مشهد‌مقدس افزود: این‌ها برای ما آموزه است؛ فرزند اهل بیت(ع) را با تازیانه می‌زدند اما التماس نمی‌کرد و ما نیز برابر دشمن نباید التماس کنیم و باید این شجاعت و قدرت را که اهل بیت(ع) در اسارت نشان دادند در سیره سیاسی خودمان نشان دهیم. اکنون در شرایط امروز دو مسئله برای ما لازم است و آن هم شجاعت و بصیرت است.
 
وی با اشاره به اینکه امروز مقابل عربده‌کشی دشمن ظالم باید شجاع باشیم، افزود: از سوی دیگر نیاز به بصیرت داریم تا عده‌ای برای ما نقش میانجی بازی نکنند و از ما برای دشمن امتیاز بگیرند؛ امروز در دنیا که با غرب مقابله هستیم برخی نقش "گرگ" را دارند مثل آمریکا و برخی مثل اروپا و انگلیس نقش "موریانه" را دارند اما هر دو دشمن هستند.
 
علم‌الهدی خاطرنشان کرد: وضع سیاسی دنیا امروز اینگونه است و متاسفانه برخی از عزیزان ما توجه ندارند، ترامپ یک دیوانه است اما دیوانه عادی نیست بلکه دیوانگی وی را غرب عَلَم کرده تا ما از آن بترسیم و قضیه را به‌صورت یک عملیات روانی تدریجی درآورده‌اند. ترامپ را عَلَم کرده‌اند تا ما بترسیم و امتیاز دهیم و این امتیاز را که بدهیم همه آن‌ها از آن استفاده می‌کنند. اروپا نیز می‌خواهد ما اقتدار دفاعی خود را کنار بگذاریم؛ اما ترامپ را علم کرده‌اند تا از وی بترسیم و در این میان جبهه طرفدار ما را به خود گرفته‌اند.
 
وی افزود: مسئله هر دو این قدرت‌ها یکی است، انگلیس و فرانسه با آمریکا متفاوت نیست؛ مهم این است که از این‌ها نترسیم، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ایران آمد، حاضر نشد بگوید آمریکا به دنبال نقض برجام است. چرا باید از خروج آمریکا از برجام بترسیم؟ از تهاجم نظامی هراس داریم؟ ما قدرت و اقتدار داریم و فرمانده غیور و دلاور سپاه ما با قدرت اعلام کرد باید از تیررس موشک‌های دوربرد ما خارج شوید.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی افزود: همین امروز نیز حججی‌ها را نمایش داده‌ایم. در اقتصاد نیز چهار سال پیش مقام معظم رهبری نسخه دادند و آن هم اقتصاد مقاومتی بود اما متاسفانه نه مردم دنبال این نسخه رفتند و نه مسئولان. نسخه را باید عمل کنیم؛ از چه چیزی باید در خروج ترامپ از برجام هراس داشته باشیم؟ اینکه برخی با این بهانه، قیمت دلار و ارز را با حرکات خود بالا برده‌اند، ایمان به خدا و خودشان و سرزمین‌شان ندارند. امروز قدرت ما آمریکا را مستاصل کرده و به خاک نشانده است و در مقابل تهدید فرمانده سپاه شاهد بودید که آمریکا اصلا جرأت پاسخ نداشت و امروز آمریکا یک "ببر مقوایی" است.
 
علم‌الهدی تصریح کرد: باید در هر فرصتی فرمایشات مقام معظم رهبری را دنبال کنیم و ایشان بارها و با صراحت فرمودند آمریکا قابل اطمینان نیست و اگر در هسته‌ای به توافق برسیم این‌ها موشک را مطرح می‌کنند و موشک را هم توافق کنیم، مسئله حقوق بشر را مطرح می‌کنند؛ این‌ها دست بردار نیستند تا ما از اسلام دست برداریم. در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از نظر نظامی، جزو نیروهای مقتدر دنیا هستیم و از نظر اقتصادی نیز 80 میلیون هستیم که علم و فناوری و نیروی بااستعداد و منابع عالیه طبیعی و ثروت داریم و دنیا به ما محتاج است پس چرا باید از آمریکا و از بیرون رفتن از برجام بترسیم؟
منبع : تسنیم