کد مطلب: 99836
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴
یک نماینده دموکرات آمریکایی هشدار داد که واشنگتن باید مراقب باشد که حمایت دیگر دولت‌ها را که به توافق هسته‌ای پایبندند از دست ندهد.
 
به گزارش ایران خبر،یکی از دموکرات‌های ارشد مجلس نمایندگان آمریکا از ایجاد کمپینی برای اعمال «حداکثر تحریم‌ها» علیه ایران خبر داد و مدعی شد بر این اساس آنها می‌توانند ایران را مجبور کنند که برای لغو این تحریم‌ها به ما «التماس کند».
برد شرمن، نماینده دموکرات آمریکا روز دوشنبه در نشست موسسه هادسون مدعی شده که اگر ما به اندازه کافی اقدام‌ها را انجام دهیم، ایران به ما التماس می‌کند که درباره معضلات باقی‌مانده با هم مذاکره کنیم. این شامل بخش‌هایی از توافق هسته‌ای که مناسب نیست هم می‌شود.
بر اساس گزارش واشنگتن اگزمینر، این تئوری با منطق اطرافیان ترامپ که اصرار بر تهدید به خروج از توافق هسته‌ای داشتند، متفاوت است. شرمن بر عدم نابودی توافق هسته‌ای که خودش علیه آن در سال ۲۰۱۵ رای داده بود تاکید داشت.
او گفته ما نیازمند تحریم‌های حداکثری و اجرای حداکثری محدودیت‌های هسته‌ای ایران و همچنین حمایت بین‌المللی حداکثری هستیم.
شرمن هشدار داد که آمریکا باید مراقب باشد که حمایت دیگر دولت‌ها را که به توافق هسته‌ای پایبندند، از دست ندهد. با خروج از توافق هسته‌ای، اروپایی‌ها از تحریم‌های بیشتر ما علیه ایران حمایت نمی‌کنند و بسیاری در جهان خواهند گفت که ایران آزاد است به برنامه هسته‌ای خود برگردد و هیچ نظارت و محدودیتی نیز نداشته باشد.
در این گزارش گفته شده که تام کاتن سناتور جمهوری خواه آمریکایی با این تئوری مخالف است. او برای اجتناب از تاکید بر ارزش توافق هسته‌ای در مدت زمان تعیین شده برای ترامپ لابی زیادی کرده بود. این حرکت احتمال اعمال تحریم‌های سابق آمریکا را بیشتر کرده اما کاتن پیشنهاد می‌کند که با تهدید به تحریم‌های جدید، ایران مجبور می‌شود محدودیت‌های جدیدی بر رفتارهای تهاجمی‌اش را بپذیرد. و اگر این تلاش ها با شکست مواجه شد، او مدعی است که اروپا باید تحریم‌هایش را مجددا اعمال کند.
کاتن در گفت‌وگو با واشنگتن اگزمینر در ماه سپتامبر گفته بود که متحدان ما در اروپا و آسیا می‌توانند درباره این‌که با ما به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا ارتباط تجاری داشته باشند یا با یک کشوری که حامی ترور است و اقتصادش اندازه اقتصاد ایالت مریلند است، تصمیم‌گیری کنند؛ فکر می‌کنم انتخاب ساده‌ای برای مقام‌های خارجی باشد.
شرمن اما در این نشست تاکید کرده که این یک خطر غیر ضروری است.
او مدعی شده که شرارتی که از ایران ساطع خواهد شد به خودی خود می‌تواند توجیه‌کننده تحریم‌ها باشد بدون اینکه به برجام ارتباطی پیدا کند. ما می‌توانیم حداکثر تحریم‌ها را بدون اینکه اشاره‌ای به برجام داشته باشیم، علیه ایران اعمال کنیم. در نتیجه حمایت اروپایی‌ها را در ارتباط مستقیم میان کشته شدن ۵۰۰ هزار سوری غیر نظامی و گسترده شدن تروریسم در جهان با ایران، خواهیم داشت.
منبع : ایلنا