در سطح شهر چه خبر است؟

خبرگزاری مهر , 25 آبان 1401 ساعت 16:15

در حالی‌که اغلب مغازه‌ها و فروشگاه‌های سطح شهر فعال هستند و به‌طور طبیعی فعالیت می‌کنند، برخی از کسبه به‌دلیل ارعاب داعش‌گونه عناصر آشوب‌طلب، کرکره مغازه خود را نیمه‌باز کرده‌اند.


به گزارش ایران خبر، خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ از روز گذشته با توجه به فراخوان گسترده دشمن برای ایجاد ناامنی، آشوب و ضربه به معیشت مردم با توسل به «اعتصاب اجباری»، رسانه‌های معاند هم‌صدا با برخی از عناصر داخلی خود، خیز بزرگی برای «اعتصاب‌نمایی» در برخی از شهرهای کشور و به‌طور خاص تهران و بازار بزرگ تهران کرده‌اند.

خبرگزاری مهر روز گذشته طی گزارشی تحت عنوان «پشت پرده تعطیلی برخی از مغازه‌ها در بازار بزرگ تهران» روایت میدانی خبرنگار خود از وضعیت بافت تجاری و مرکزی شهر تهران را منتشر کرد و امروز نیز خبرنگار مهر برای روایت وضعیت محدوده مرکزی شهر و بازار بزرگ تهران به این محدوده رفت و آنچه می‌خوانید شرح این روایت است.

فعالیت طبیعی کسبه و تردد عادی شهروندان در معابر و راسته‌های تجاری

نکته قابل تأمل این است که خلاف ادعاهای رسانه‌های معاند، اغلب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در سطح شهر فعال هستند و تردد شهروندان به‌نحو عادی در معابر و راسته‌های تجاری در حال انجام است.

در سطح شهر چه خبر است؟

چه خبر از مرکز شهر

در محدوده مرکز شهر، هم‌چون خیابان ناصرخسرو، خیابان خیام، خیابان ۱۵ خرداد، خیابان فردوسی، خیابان ملت، خیابان لاله‌زار و معابر منتهی به بازار نیز تردد عادی شهروندان و فعالیت طبیعی کسبه در حال انجام است؛ اما با این تفاوت که در محدوده بازار بزرگ تهران کرکره برخی از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نیمه‌باز است.

علت کرکره‌های نیمه‌باز در سطح شهر

یکی از کسبه در مورد علت نیمه‌باز بودن کرکره مغازه خود در خیابان خیام به خبرنگار مهر گفت: روز گذشته چند نفر آمدند اینجا و کلی تهدید کردند که اگر این چند روز کار کنی، مغازه‌ات را شبانه آتش می‌زنیم و دستت به هیچ جا بند نخواهد بود.

در سطح شهر چه خبر است؟

وی گفت: من اینجا مستأجر هستم و تمامی اجناس موجود در مغازه را به‌صورت چکی تهیه کردم، به‌همین دلیل اگر کوچک‌ترین اتفاقی رخ دهد، نمی‌توانم به فعالیت خود ادامه دهم. از طرفی با توجه به اینکه سر ماه باید اجاره مالک را پرداخت کنم، کرکره را نیمه‌باز گذاشتم تا اگر آن افراد دوباره آمدند، فوراً مغازه را ببندم یا اینکه ادعا کنم در حال بستن بودم.

ترس از آتش زدن اموال به‌دلیل مصاحبه

نکته قابل تأمل این است که زمانی‌که خواستیم از صحبت‌های این کاسب فیلم بگیریم، با مخالفت او مواجه شدیم و زمانی‌که علت مخالفت وی را جویا شدیم، مدعی شد در صورت پخش چهره وی از سوی اغتشاشگران شناسایی خواهد شد و مغازه‌اش به آتش کشیده می‌شود.

در محدوده سبزه میدان، تردد عادی شهروندان و فعالیت عادی کسبه با تأمین امنیت مأموران انتظامی در حال جریان بود و اکثریت فروشگاه‌ها و مغازه‌ها فعال و باز بودند؛ اما در بازار کفاش‌ها و داخل بازار بزرگ تهران همچنان برخی از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تعطیل و یا نیمه تعطیل بودند.

دلگرمی کسبه به حضور مأموران انتظامی برای از سرگیری فعالیت خود

یکی از فروشنده‌ها در بازار بزرگ تهران و در پاسخ به این ادعا که آیا پلیس مانع فعالیت کسبه می‌شود، گفت: پلیس مانع فعالیت ما نمی‌شود؛ بلکه از امروز که پلیس حضور خوب و قابل توجهی دارد، کسبه به وجود امنیت دلگرم شدند و فعالیت خود را از سر گرفتند.

وی در مورد علت تعطیلی یا نیمه تعطیلی برخی از مغازه‌ها به خبرنگار مهر گفت: کاسب جماعت دغدغه‌ای جز کسب حلال ندارد و اینکه گفته می‌شود که مغازه‌ها به‌دلیل اعتصاب و این‌گونه حرف‌ها بسته‌اند، درست نیست؛ بلکه کاسبان ترس دارند که مورد حمله افراد ناشناس قرار گیرند و به‌همین دلیل مغازه خود را یا بسته‌اند و یا نیمه‌تعطیل کرده‌اند.

ماجرای افرادی که در بازار تهران در انتظارند

موضوع قابل توجه، حضور پراکنده برخی اشخاص در داخل معابر بازار بزرگ تهران بود که انگار منتظر کس یا چیزی هستند. یکی از این اشخاص در گفتگو با خبرنگار مهر خود را کاسب معرفی کرد و گفت: من داخل بازار مغازه دارم اما باز کردن مغازه تا زمانی که از امنیت موجود مطمئن نشوم، ریسک است؛ چرا که دیروز عده‌ای به اینجا آمدند و ما را تهدید کردند که خودتان و مغازه‌تان را باهم آتش می‌زنیم.

در سطح شهر چه خبر است؟

وی گفت: من و بسیاری از کسبه داخل بازار در حال پرسه زدن هستیم و تا وقتی که از شرایط امنیت اطمینان حاصل کردیم، مغازه خود را باز کنیم.

چرا یک کاسب باید برای رزق حلال خود بترسد

در همین حین، یکی از عابران که خانم مسنی بود، متوجه صحبت‌های ما شد و خطاب به آن کاسب گفت: از چه چیزی می‌ترسید، من از شهرستان همراه دخترم به اینجا آمده‌ام که خرید کنم، مگر کل این افرادی که تهدید می‌کنند، چند نفر هستند؟ خود مردم حسابشان را می‌رسند. چرا یک کاسب باید برای رزق حلال خود بترسد؟

تعریف لغت‌نامه دهخدا از معنای اعتصاب

در لغت‌نامه دهخدا، اعتصاب «صبر گزیدن و خوشنود شدن بچیزی» تعریف شده است که همین امر بر ارادی بودن آن و خشنودی از انجام آن دلالت دارد؛ حال آن‌که مشاهدات میدانی خبرنگار مهر از بسته بودن تعداد محدودی از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در سطح شهر حاکی از این است که علت تعطیل و یا نیمه‌تعطیل بودن اغلب این دست از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها نه اعتصاب، بلکه ناشی از ارعاب داعش‌گونه برخی عناصر آشوب‌طلب و اغتشاش‌گر است و پیش‌بینی می‌شود که با استمرار تأمین امنیت لازم از سوی حافظان امنیت، آن تعداد محدودی از مغازه‌ها که به‌دلیل ترس از توحش اغتشاش‌گران مغازه خود را تعطیل و یا نیمه‌تعطیل کرده‌اند، فعالیت خود را از سر بگیرند.


کد مطلب: 180611

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/180611/سطح-شهر-خبر

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir