کد مطلب: 92324
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۵
هیچ کس دقیقاً نمی‌داند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور مقتدر روسیه چه مقدار ثروت دارد. برخی ادعا می‌کنند که پوتین ثروتمندترین فرد در جهان است اما بر اساس گزارشات کاخ کرملین وی سالانه ۱۳۳٫۰۰۰ دلار درآمد داشته و در یک آپارتمان محقر زندگی می‌کند.
به گزارش ایران خبر، بیل برودر مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه هرمیتاژ که از مخالفان سرسخت پوتین و سیاست ‌های او به شمار می‌آید سرمایه‌ی شخصی او را ۲۰۰ میلیارد دلار می‌داند.
به عنوان رییس جمهور روسیه، پوتین به طور رسمی در کاخ کرملین در شهر مسکو اقامت دارد.

با این وجود وی بیشتر وقت خود را در اقامت گاهی دولتی در حومه‌ی شهر مسکو که به آن «نوو اوگاریووو» گفته می‌شود می‌گذراند.
بر اساس گزارش‌ها و بیش از ۲۰ کاخ و ویلای دولتی در اختیار دارد.

گزارش رسمی کاخ کرملین در سال گذشته ادعا دارد که پوتین زندگی متوسطی داشته و املاک شخصی او بسیار ناچیز است. بر اساس این گزارش املاک شخصی پوتین شامل یک قطعه زمین کوچک و آپارتمانی کوچک دارای گاراژ هستند.

اما در طول سال‌ها زمامداری ولادیمیر پوتین املاک متعددی به وی نسبت داده شده است.
یکی از بحث‌برانگیزترین این املاک «قصر سری» نام دارد که بر اساس ادعاها به وسیله‌ی کمک‌های مالی غیرقانونی برای پوتین ساخته شده است.

بر اساس ادعاها برای ساخت این عمارت مجلل بیش از یک میلیارد دلار هزینه شده است. این عمارت دارای سینمای خصوصی و یک باند فرود بوده و گنجایش سه هلی‌کوپتر را دارد.

اتاق‌های خواب این عمارت بسیار مجلل و شاهانه توصیف شده‌اند.

در سال ۲۰۱۲ یک پرونده‌ی فساد توسط مخالفان پوتین تشکیل شد که نشان می‌داد پوتین مالک چندین هواپیمای جت شخصی، هلی کوپتر و قایق تفریحی است.
در این گزارش سبک زندگی او با پادشاهان کشورهای حاشیه خلیج فارس و اولیگارش‌های ثروتمند مقایسه شده بود اما پوتین زندگی خود را به زندگی «یک برده در کشتی» تشبیه کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها وی ۵۸ هواپیما از انواع مختلف را در اختیار دارد که از آنها می‌توان به یک هواپیمای کوچک شخصی با ظرفیت ۱۹ نفر از نوع «Dassault Falcon» اشاره کرد.

ادعا شده که بازسازی کابین یکی از هواپیماهی شخصی او به خاطر تزیینات و جواهرات به کار رفته در آن بیش از ۱۱ میلیون دلار هزینه در بر داشته و تنها برای جایگزینی دستشویی آن ۱۰۰٫۰۰۰ دلار هزینه شده است. این هواپیما گنجایش ۱۸۶ نفر را داشته و ادعا شده که پوتین ۵ فروند از این هواپیماها را در اختیار دارد.

در گزارش مخالفان ولادیمیر پوتین آمده که وی مجموعه‌ای از ۴ قایق تفریحی دارد که هزینه‌ی نگهداری از هر کدام از آنها هزاران دلار در ماه است. یکی از این قایق‌های تفریحی «Rossiya» نام دارد و در سال ۲۰۰۵ بازسازی و تجهیز مجدد شده است. بر اساس گزارش‌ها برای تجهیز و بهبود تکنولوژی این قایق تفریحی بیشاز ۱٫۲ میلیارد دلار هزینه شده است. یکی دیگر از قایق‌های تفریحی او «The Graceful» نام دارد که ۱۴ نفر را در خود جای داده و ۶ اتاق خواب دارد.

یکی دیگر از قایق‌های تفریحی «Olympia» نام داشته که قایقی ۵۷ متری و لوکس به ارزش ۳۵ میلیون دلار است و از طرف رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی انگلیس به پوتین هدیه داده شده است.
بر اساس ادعاهای رییس سابق یکی از شرکت‌های حمل و نقل روسیه، پوتین از منابع دولتی برای هزینه‌های این قایق استفاده می‌کند.

پوتین به ظاهر خود نیز بسیار اهمیت می‌دهد و وسایل شخصی گران قیمتی دارد. در گزارش مخالفان آمده که پوتین ۱۱ ساعت مچی دارد که ارزش کل آنها ۶۸۷٫۰۰۰ دلار است.

بر اساس گزارش روزنامه‌ی روسی دولتی «Russia Beyond the Headlines» پوتین یک ساعت « A. Lange & Söhne Tourbograph Perpetual ‘Pour Le Mérite’» دارد که ارزش آن حدود نیم میلیون دلار برآورد شده است.

یک ساعت مارک «Patek Phillippe» متعلق به پوتین در ماه جولای امسال در یک حراجی به قیمت یک میلیون دلار به فروش گذاشته خواهد شد. فاکتور همراه این ساعت نشان می‌دهد که پوتین صاحب آن است اما کاخ کرملین این ادعا را رد می‌کند.

براساس گزارش‌ها پوتین در سال‌های گذشته ساعت‌های زیادی را به دیگران بخشیده است.
برای مثال وی زمانی ۵ ساعت مارک «Blancpain » داشته اما یکی از آنها را در یکی از تعطیلات خود به پسربچه‌ای اهل سیبری و یکی دیگر را به کارگر یک کارخانه داده است. بر اساس این گزارش‌ها ارزش هر کدام از این ساعت‌ها ۱۰٫۵۰۰ دلار برآورد می‌شود.

وی همچنین لباس‌هایش را از بهترین مارک‌ها انتخاب می‌کند. بر اساس کتابی نوشته‌ی بن جودا، خبرنگار مجله‌ی نیوزویک که بیش از ۳ سال را در مورد زندگی پوتین تحقیق کرده است وی علاقه‌ی خاصی به کت و شلوارهای سفارشی و کراوات‌های مارک «Valentino» دارد.

روزنامه‌های حامی دولت نیز از علاقه‌ی شدید پوتین به کت و شلوارهای سفارشی و دست دوز سخن گفته‌اند. در سال ۲۰۱۵، روزنامه‌ی روسی «Russia Beyond the Headlines» در گزارشی ادعا کرده بود که کت و شلوارهای مارک‌های «Kiton» و «Brioni» دو مارک مورد علاقه‌ی رییس جمهور هستند که تنها یک خیاط از اول تا آخر مسئول دوختن آنها بوده و برای دوختن آنها ساعت‌ها زمان لازم است. قیمت اولیه هر دست از این کت و شلوارها ۵٫۵۰۰ دلار برآورد می‌شود. همچنین در این مقاله آمده که پوتین بیش از ۱۰ سال است که خیاط و طراح مد مخصوص خود را دارد و وی تمامی برچسب‌ها و اتیکت لباس‌های او را برمی‌دارد تا جلب توجه نکنند.

در سال ۲۰۱۵ عکس‌هایی از ولادیمیر پوتین همراه با دیمیتری مدودف منتشر شد که آنها را در حال ورزش کردن نشان می‌داد. بر اساس گزارش‌ها لباس‌های ورزشی او در این عکس‌ها بیش از ۳٫۲۰۰ دلار قیمت داشته‌اند.