کد مطلب: 163627
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۷
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، یوسف عرفانی نسب ۲۱ تیرماه در جلسه شورای اداری استان مرکزی در خصوص وضعیت آبی استان اظهار کرد: از مجموع ۱۲ شهرستان استان مرکزی، به جز برخی مناطق حاشیه نشین شهرها، ۱۰۰ درصد جمعیت شهری تحت پوشش آبرسانی هستند. در روستاها این شاخص به ۹۰ درصد می رسد و از ۱۱۱۳ روستا ۸۵۰ روستا تحت پوشش قرار دارند.

وی افزود: ۳۰ روستا از ۲۵۰ روستایی که تحت پوشش نیستند، برای آبرسانی شناسایی شده اند که اگر همکاری می کردند ظرفیت پوشش به ۹۵ درصد می رسید.

عرفانی نسب با بیان اینکه شاخص بهره مندی از آب سالم در روستاهای استان به ۸۵ درصد می‌رسد، گفت: در بحث چشمه ها و قنوات در روستاها نیز نگرانی هایی وجود دارد. به دلیل شرایط کنونی وجود مخازن ذخیره می تواند مشکلات را تحت کنترل درآورد در حال حاضر ۸۳۱ مخزن در مدار است، اما کمبودهایی وجود دارد که باید در سال های آتی ایجاد این مخازن مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به ایجاد ۲۱ مخزن در سال گذشته، بیان کرد: ۱۵۳۲ لیتر پساب در استان تولید می شود که استفاده از این پساب تنها به حدود ۱۲۰ لیتر بر ثانیه به صورت هدفمند می رسد و باقی آن قابلیت واگذاری دارد ولی متاسفانه در حوزه صنعت از این ظرفیت هیچ استفاده ای نمی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر فاز سوم تصفیه خانه فاضلاب اراک در حال ساخت است که ۱۹.۵ درصد پیشرفت داشته است و تلاش داریم که امسال این تصفیه خانه به بهره برداری برسد و تصفیه خانه شازند نیز به پیشرفت ۲۱ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۲ درصد مشترکین استان مشمول طرح آب امید هستند، افزود: ۳۳ درصد مشترکین الگوی مصرف را رعایت می کنند، ۱۰ درصد دو برابر الگوی مصرف و ۴۳ درصد تا دو برابر الگوی مصرف شناسایی شده اند.

عرفانی نسب گفت: بهای تمام شده هر متر مکعب آب در استان مرکزی ۱۴۵۰ تومان و متوسط قیمت فروش حدود ۷۰۰ تومان است و مجموع بدهی های شرکت آب و فاضلاب بیش از ۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۲۵ روستا نیازمند آبرسانی سیار هستند، ۱۸ روستا دارای مشکل کمی و ۱۴ روستا دارای مشکلات کیفی هستند.

منبع : خبرگزاری ايسنا