کد مطلب: 172575
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۰
کارشناسان معتقدند درآمد ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی نفتی در بودجه سال ۱۴۰۱ که معادل صادرات یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است با توجه به وضعیت صادرات کنونی نفت خام ایران قابل تحقق است.
 

به گزارش ایران خبر، کارشناسان معتقدند که درآمد ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی نفتی در بودجه سال ۱۴۰۱ که معادل صادرات یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است و با توجه به اینکه در حال حاضر صادرات نفتی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد این درآمد قابل تحقق می‌باشد البته این موضوع منوط به آن است که اتفاق خاصی در شرایط سیاسی و تحریم‌ها رخ ندهد.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در شرایط فعلی و تحریم می‌توانیم روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم در سال ۱۴۰۱ نیز بر اساس پیش‌بینی تحقق صادرات یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت دور از دسترس نخواهد بود و درآمد ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی نفتی تحقق پیدا خواهد کرد.

بخش دیگری از درآمدهای که دولت نسبت به نفت حساب ویژه‌تری روی آن باز کرده است مالیات ستانی می‌باشد. به طوری که از نظر میزان درآمدها، دولت در لایحه بودجه امسال حدود ۶۶۴ هزار میلیارد تومان درآمد در نظر گرفته که نزدیک به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از سال گذشته است. از آنجایی که عمده درآمدهای دولت را مالیات تشکیل می‌دهد به نظر می‌رسد دولت سیزدهم حساب بیشتری روی این نوع درآمدهای پایدار باز کرده است.

اعداد و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که میزان درآمدهای مالیاتی حدود ۵۲۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این میزان درآمد بیانگر رشد قابل توجه نسبت به قانون بودجه امسال است. درآمدهای مالیاتی قانون بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بنابراین، میزان درآمدهای مالیاتی دولت سیزدهم در سال آینده نسبت به امسال حدود ۲۰۲ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت. با این حال به نظر می‌رسد دولت اگر بتواند از خودروهای و خانه‌های لوکس مالیات بستاند و از فرار مالیاتی نیز جلوگیری کند بتواند بخش زیادی از درآمدهای پیش بینی شده را متحقق سازد.

پیش از این به سوالات زیر پاسخ داده شده است.

بیشترین بودجه برای کدام وزارتخانه است؟

کدام یارانه بگیران از فهرست پرداخت یارانه دولت حذف خواهند شد؟

کدام خودروها و خانه‌ها در سال ۱۴۰۱ باید مالیات بپردازند؟

آیا نیروهای مسلح قادر به فروش نفت هستند؟

سقف معافیت‌های مالیاتی در ۱۴۰۱ چقدر است؟

آیا برای واردات کالاهای اساسی تسهیلاتی اختصاص داده می‌شود؟

چه میزان اوراق در سال ۱۴۰۱ به فروش خواهد رفت؟

بودجه طرح‌های عمرانی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

در بودجه ۱۴۰۱ چقدر درآمد مالیات پیش بینی شده است؟

بودجه دفاعی ایران در سال آینده چقدر است؟

سال آینده به هر فرد چه میزان یارانه پرداخت خواهد شد؟

صندوق‌های استانی پیشرفت چیست و هدف از تشکیلشان چه خواهد بود؟

حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ چقدر است؟

منبع : خبرگزاری مهر