کد مطلب: 172847
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۰
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، گفت: فریبا عادلخواه (شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی) مقررات مربوط به پابند الکترونیکی را نقض کرده و به زندان برگردانده شده است.
 

به گزارش ایران خبر، کاظم غریب‌آبادی، در پاسخ به بیانیه وزارت خارجه فرانسه و اظهارات رئیس جمهور این کشور در مورد شرایط فریبا عادلخواه گفت: خانم عادلخواه تبعه جمهوری اسلامی ایران است و دخالت سایر کشورها در فرایند قضائی مربوطه را کاملاً محکوم می‌کنیم؛ در تمام دنیا وقتی قاضی به دلایلی اجازه می‌دهد زندانی بجای زندان با پابند الکترونیکی در منزل حبس خود را طی کند، معنای آن این است که محدودیت‌هایی در مورد محدوده‌ای که وی قادر به تردد در آن است، اعمال می‌شود. خود فرد زندانی نیز کاملاً به این محدودیت‌ها آگاه است و می‌داند که اگر از آن تخطی کند، به زندان بازگردانده می‌شود. این یک وضعیت عمومی برای تمامی زندانیانی است که از این موقعیت برخوردار می‌شوند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه افزود: خانم عادلخواه که اتهامات ایشان به عنوان یک شهروند ایرانی طی یک فرآیند مستقل قضائی در دادگاه صالحه رسیدگی شد، متأسفانه ده‌ها بار آگاهانه از محدوده تعیین شده در دوران حبس خانگی تخطی کرده و به رغم چندین بار هشدار مقامات قضائی، بر این کار اصرار داشته است. لذا، اکنون مانند هر زندانی دیگری که مقررات مشابه را نقض کرده و مکرراً از موقعیت سوءاستفاده کرده، به زندان برگردانده شده است.

وی افزود: بسیار تأسف بار است که مقامات فرانسوی بدون توجه به حسن نیت دستگاه قضائی ایران در مورد یکی از اتباع خود، و به رغم آگاهی از تخلفات خانم عادلخواه، به صورت طلبکارانه و با صدور بیانیه‌های شتابزده، مطالب بی‌پایه و اساسی را عنوان می‌کنند که قطعاً غیرقابل قبول بوده و ما نیز برای آن وجاهتی قائل نیستیم.

منبع : خبرگزاری مهر