کد مطلب: 173452
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
معاملات بی رمق و کم حجم بازار سهام امروز در حالی ادامه یافت که اخذ مالیات از صادرات اوره و متانول دوباره فضای ترس و ناامیدی را در کلیت بازار تشدید کرد.
 

به گزارش ایران خبر، امروز یکشنبه سوم بهمن ماه ۱۴۰۰ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با کاهش ۲۵ هزار و ۲۵۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۵۶ هزار واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با افت ۵ هزار و ۹۴۴ واحدی عدد ۳۲۸ هزار و ۲۴۴ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما با ۲۰ هزار و ۷۴۴ واحد کاهش به رقم ۹۵۳ هزار و ۶۰۲ واحد دست یافت و شاخص بازار دوم نیز با ۴۳ هزار و ۵۸۶ واحد کاهش، عدد ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار واحد را تجربه کرد.

در بورس تهران امروز ۵ هزار و ۹۵۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۳۲۱ هزار و ۴۶۷ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۳ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان را در برداشت.

در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با ۲۰۱ واحد کاهش به رقم ۱۷ هزار و ۳۵۴ واحد دست یافت.

در این بازار امروز ۴ میلیارد و ۲۵۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش ۵ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان معامله شده که از این رقم مبلغ ۵۴۸ میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق مالی اسلامی بوده است.

اصلی ترین نمادهای تأثیر گذار بر شاخص کل بورس تهران امروز نمادهای فولاد مبارکه با ۱۹۵۵ واحد، ملی مس ایران با ۱۸۷۸ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۶۳۱ واحد کاهش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی پالایش نفت تهران با ۲۶۰و احد، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با ۲۴۹ واحد و گروه صنعتی پاکشو با ۱۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.

به گزارش مهر، بازار سهام هر چند روز گذشته گروه پالایشی‌ها را تنها لیدر سبز پوش خود در بازار عرضه کنندگان خشمگین از عدم تعدیلات بودجه‌ای و قول و قرارهای انتخاباتی برای حمایت از این بازار می‌دانست اما فشار فروش در بازار وحشت زده و ناامید به این گروه هم سرایت کرد و حتی امروز در برخی نمادها نیز صف فروش پایدار را جایگزین صف خرید دیروز کرد.

واقعیت این روزهای بازار سهام در یک جمله خلاصه می‌شود؛ حامیان این بازار که قول کمک به بورس را داده بودند کجا هستند؟ به نظر می‌رسد با تعیین تکلیف مواد بودجه‌ای و تصویب آن در صحن علنی مجلس شاید بخش عمده‌ای از ابهام‌های بازار روشن و برطرف شود.اما تحریک وحشت زدگی بازار آن هم در زمانی که گزینه مطلوبی برای حفظ ارزش ثروت و سرمایه مردم دعوت شده به بازار سرمایه وجود ندارد، می‌تواند به قیمت گزافی برای دولت تمام شود.

منبع : خبرگزاری مهر