کد مطلب: 173564
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۱
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دیپلمات‌های ایرانی اعزام شده به عربستان برای اولین بار پس قطع روابط با عربستان در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده حضور یافتند.
 

به گزارش ایران خبر، خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئولان سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد که دیپلمات های ایرانی روز یکشنبه برای اولین بار پس از قطع روابط تهران و ریاض در سال ۲۰۱۶ در نشست های سازمان همکاری اسلامی در جده حضور یافتند.

در این گزارش آمده است که دیپلمات های ایرانی هفته گذشته وارد شهر جده عربستان شده اند تا به عنوان نماینده تهران در سازمان همکاری اسلامی فعالیت خود را آغاز کنند.

یک مسئول در سازمان همکاری اسلامی که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاکید کرد: دیپلمات های ایرانی در پیش نشست اجلاس سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان که قرار است در ۲۲ مارس در شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شود در کنار مسئولان عالی رتبه سازمان همکاری اسلامی حضور یافتند. این اولین حضور دیپلمات‌های ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی پس از بازگشت‌شان به جده است.

یک مسئول دیگر در سازمان همکاری اسلامی نیز مشارکت دیپلمات‌های ایرانی را تایید کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: دیپلمات‌های ایرانی در نمایندگی موقت جمهوری اسلامی ایران در جده فعالیت می کنند و این نهاد جدای از کنسولگری ایران در شهر جده است.

در ادامه این گزارش آمده است که ایران و عربستان از سال گذشته گفت وگوهای خود را آغاز کرده اند و تاکنون چهار نشست در راستای بهبود روابط در شهر بغداد برگزار کردند و تهران تاکید کرده است که نشست پنجم منوط به جدیت ریاض است.

بر اساس گزارشی که اخیرا ایسنا منتشر کرد با اعزام سه دیپلمات ایرانی به عربستان، نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی فعالیت مجدد خود در جده را پس از ۶ سال وقفه از سرمی‌گیرد .

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دوم دی ماه ۱۴۰۰ در یک نشست خبری با "فواد حسین "وزیر خارجه عراق در تهران با اشاره به نقش بغداد در برگزاری چهار دور مذاکره بین ایران و عربستان اعلام کرد: عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌های ایران به عنوان دیپلمات‌های مستقر در سازمان کنفرانس اسلامی در جده موافقت کرده  و ویزای این دیپلمات های دریافت شده است، او همچنین به تازگی در مصاحبه با الجزیره صدور روادید برای دیپلمات های ایرانی برای حضور در جده را  نشانه ای مثبت و خوب  عنوان کرد.

از سوی دیگر، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه به زودی سفارتخانه‌های ایران و عربستان بازگشایی می‌شوند خطاب به خبرنگار پرسش‌کننده با بیان اینکه مناسبت در مورد این اظهارات را از خود نماینده‌ای که این موضوع را مطرح کرده است بپرسید و من اظهارات ایشان را به طور کامل ندیده‌ام،‌ اظهار کرد: آنچه که در حال حاضر مطرح است تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است و دیپلمات‌های ما در این زمینه ویزا گرفته‌اند.

وی ادامه داد:‌همان طور که آقای رئیسی رئیس جمهور در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود پس از انتخاب‌شان به این سمت اظهار کردند ایران آمادگی گشایش سفارت خود در عربستان را دارد و البته این بستگی به طرف سعودی دارد که چه اقدامات عملی را انجام دهد و ما تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید که این مسیر به سمت اجرایی شدن حرکت کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا