کد مطلب: 173692
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۳
رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران بر تدوین و اجرای سیاست‌های تشویقی خروج خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده تاکید کرد.
 

به گزارش ایران خبر، نشست هم‌اندیشی بانوان فعال در حوزه محیط زیست، به‌مناسبت گرامی‌داشت هفته زن و مادر در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۲ تهران، امروز دوشنبه برگزار شد.

این نشست، با حضور سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران، مهدی صالحی شهردار منطقه ۲ تهران برگزار شد.

همچنین در این نشست که با حضور فعالان محیط زیست از گروه‌های مردم نهاد، اساتید زن دانشگاه‌ها، خبرنگاران فعال در حوزه محیط زیست و جمعی از خانواده شهدای محیط زیست حضور داشتند.

در این نشست فعالان محیط زیست مطالبی را در حوزه محیط زیست تهران مطرح کرده و بر ضرورت همکاری بیشتر دانشگاه و حوزه محیط زیست تاکید کردند.

پیرهادی نیز در این نشست گفت: موضوع بانوان به‌عنوان افرادی که نقش به‌سزایی در حوزه محیط زیست، اداره، مدیریت و تربیت نسل آینده دارند، این جلسه تشکیل داده شد.

وی با بیان اینکه این جلسه نقطه آغاز هم‌اندیشی و دریافت نظرات کارشناسان و اساتید دانشگاه‌ها است، گفت: آلودگی هوا از جمله اولویت‌های محیط زیستی در تهران است و شهردار تهران نیز به این موضوع اهتمام دارند.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ضرورت احصای نقش و سهم آلاینده‌کننده‌های هوا، عنوان کرد: صنایع، خودروهای سنگین، موتورسیکلت‌ها و… نقش و سهم متفاوتی در آلودگی هوا دارند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۸ دستگاه و سازمان در حوزه رفع آلودگی هوا مسئولیت دارند، گفت: شهرداری تهران هم در این حوزه وظایفی دارد و موضوعاتی را باید پیگیری کند.

عضو شورای شهر تهران، توسعه و گسترش فضای سبز را از فعالیت‌های شهرداری تهران در حوزه رفع آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: برای تحقق این امر، در مناطق ۱۶، ۱۷ و ۹، تاکنون سه باغ در دستور کار خرید قرار گرفته است تا برای حضور عموم و استفاده شهروندان تجهیز شود.

وی با تاکید بر اینکه در موضوع آلودگی هوا، مهم‌ترین مسئله عدم خروج خودروهای فرسوده‌است، بیان کرد: هشت میلیون موتورسیکلت و خودرو در تهران داریم که چندین میلیون آن فرسوده هستند.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: با ادامه روند کنونی و عدم خروج خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده، در سال‌های آینده وضعیت ناهنجاری را شاهد خواهیم بود.

پیرهادی با بیان اینکه دولت باید سیاست‌های تشویقی را برای خروج منابع آلاینده متحرک انجام دهد، گفت: اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها هم وضعیت خوبی ندارند.

وی تاکید کرد که صنایع نیز بخشی از آلایندگی را تولید می‌کنند که خطرآفرین است و باید سهم همه منابع آلاینده‌کننده هوا، مشخص شود.

پیرهادی با بیان اینکه اختلاف نظر در سهم این آلاینده‌ها وجود دارد، گفت: به‌دنبال این هستیم که آمارها و درصد هر کدام از منابع آلاینده هوا مشخص شود.

وی درباره آلودگی آب نیز تاکید کرد که کیفیت آب در شهر تهران یکی از موضوعات کلیدی این دوره است.

پیرهادی عنوان کرد: آب تهران در وضعیت مناسبی قرار دارد؛ اما مخاطراتی در این حوزه وجود دارد که نسبت به رفع آن اقدام شده و قرار است برای خرید دستگاهی جهت سنجش کیفیت آب، اقداماتی انجام شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: موضوعاتی هم از سوی فعالان محیط زیست ارائه می‌شود که در حال بررسی و رفع آن هستیم.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه در موضوع آب‌های روان نیز پیگیر هستیم، اظهار کرد: باید مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان را دنبال کنیم که موضوع مهمی در محیط زیست و حوزه‌ای و فاضلاب است.

وی گفت: در چند سال گذشته نسبت به اجرای مبحث ۱۶ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان که مباحث مهم محیط زیستی هستند، کم توجهی شده‌است.

پیرهادی تاکید کرد که در سال جدید بیش از ۱۰ کارگروه در کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری مرتبط با محیط زیست کار علمی و تخصصی انجام خواهند داد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های مختلف در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر بیان کرد: برای بررسی آلودگی صوتی و خاک و… نیز کارگروه‌هایی تشکیل شده است.

به گفته وی، دوره جاری مدیریت شهری حتماً نسبت به موضوعات محیط زیست دغدغه‌مندانه تلاش خواهد کرد و در کنار آن، نگاه دستگاه‌های اجرایی در سال‌های اخیر باید مجدانه‌تر باشد.

منبع : خبرگزاری مهر