کد مطلب: 174662
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۹
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: به عنوان یک جغرافیدان سیاسی و یک فرمانده نظامی می‌گویم منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تا یکی دو دهه آینده کانون رقابت های جهانی خواهد شد.
 

به گزارش ایران خبر، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در جریان بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی بندر عباس و جزیره ابوموسی، اظهار کرد: منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به لحاظ اهمیت در دنیا کم نظیر است.

سردار صفوی با بیان اینکه استراتژی جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ زمینی (برّی) بوده و کشورهای شرق مانند چین و روسیه و هند نیز راهبرد برّی و زمین پایه دارند، بر ضرورت تدوین استراتژی بحری در کشور تاکید کرد و گفت: ایران با داشتن ٢٧٠٠ کیلومتر ساحل در جنوب و شمال کشور باید استراتژی دریایی (بحری) را در ابعاد اقتصادی، دفاعی و امنیتی در دستور کار ملی قرار دهد. ما باید از خلیج فارس و دریای عمان به سمت اقیانوس هند و دریاهای دوردست برویم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با تحلیل دلایل اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: یکی از دلایل اهمیت این منطقه مسائل فرهنگی و اعتقادی است. منطقه خلیج فارس قلب جهان اسلام است و به لحاظ فرهنگی و تمدنی با هیچ منطقه دیگری قابل مقایسه نیست.

وی اهمیت ترانزیتی و نقل و انتقالات دریایی را از دلایل اهمیت منطقه خلیج فارس بیان کرد و با اشاره به سهم تجارت دریایی در نمودار تجارت و ترانزیت جهانی تصریح کرد: تجارت دریایی و کشتیرانی، ٨٠ درصد تجارت جهان را شامل می‌شود و این منطقه یکی از مسیرهای مهم تجاری جهان محسوب می‌شود که علاوه بر ٨ کشور پیرامونی و ساحلی خلیج فارس، بسیاری از کشورهای جهان مانند ژاپن، چین و اروپا به این منطقه وابسته هستند و خلیج فارس محور ترانزیت جنوب به شمال به شمار می‌رود.

سرلشکر صفوی داشتن منابع آبزیان را از دیگر منابع اهمیت خلیج فارس دانست.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: البته وجود منابع عظیم نفت و گاز در این منطقه از نظر بسیاری از کارشناسان، شاید مهمترین دلیل اهمیت منطقه خلیج فارس باشد اما از نظر من اهمیت جغرافیایی و موقعیت ژئواستراتژیک خلیج فارس از مباحث نفت و گاز و منابع ژئواکونومیکی مهمتر است.

وی با اشاره به تاریخ ٥٠٠ سال گذشته منطقه خلیج فارس یادآور شد: پرتغالی‌ها اولین قدرت دریایی بودند که در سال ١٥٠٧ میلادی به این منطقه آمدند و ابتدا در بندرعباس و سپس در جزایر بخصوص جزیره هرمز مستقر شدند و قلعه‌هایی ساختند که هنوز هم آثاری از آن باقی است و بعد از آنها هم انگلیسی‌ها در این منطقه سلطه پیدا کردند در حالی که آن زمان نفت و گاز کشف نشده بود بنابراین این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی ذاتاً برای قدرت‌های جهانی دارای اهمیت است.

سرلشکر صفوی افزود: پس از پرتغالی، انگلیسی‌ها تا سال ١٩٦٨ میلادی در این منطقه سلطه پیدا کردند و از سال ۱۹۷۱ میلادی هم آمریکایی‌ها در این منطقه حضور پیدا کردند و استراتژی دو ستونه نیکسون در این منطقه شکل گرفت. من به عنوان یک جغرافیدان سیاسی و یک فرمانده نظامی می‌گویم این منطقه تا یکی دو دهه آینده، کانون رقابت‌های جهانی خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر