کد مطلب: 178013
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۲
ایران آنلاین-جاسوس - دیپلمات ها در تور اطلاعاتی سپاه : : چهارشنبه شب گذشته گزارشی تصویری از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رسانه ملی منتشر شد که نشان می‌داد چندین فرد خارجی که با ویزای توریستی و علمی وارد کشورمان شده‌اند، حین جاسوسی نظامی شناسایی شدند.
 
به گزارش ایران خبر، روزنامه ایران:   تصاویر منتشر شده از پهپادهای نظارتی و همچنین محتویات چمدان این افراد، حین خروج از کشور نشان می‌دهد  این جاسوسان مشغول نمونه‌برداری از خاک محل‌ رزمایش‌های موشکی هوافضای سپاه در کویر مرکزی ایران بودند که طی عملیات‌های دقیق اطلاعاتی مورد رصد قرار گرفته و پیش از خروج از کشور، بازداشت شدند. این فیلم‌ها همچنین نشان می‌دهد که چطور برخی افراد، تحت پوشش توریست یا محقق علمی به محل‌های نظامی کشور نزدیک می‌شوند و سعی در جاسوسی اطلاعاتی دارند و بعضاً از مراکز ممنوعه نیز تصویر‌برداری کرده‌اند.


جاسوس انگلیسی در دام
نخستین تصاویر منتشر شده از این جاسوسان، به «جایلز ویتاکر» معاون سفیر انگلیس اختصاص دارد که در حال نمونه‌برداری از خاک محل رزمایش‌های موشکی کشور بوده است. او پس از رصد پهپادهای سپاه به تور سازمان اطلاعات افتاد و به اتهام جاسوسی بازداشت شد. ویتاکر به همراه خانواده خود برای گردش به کویر شهداد در بیابان‌های مرکز ایران رفته بود؛ جایی که یک رزمایش هوافضای سپاه در آن درحال برگزاری بود. ویتاکر با وجود نصب تابلو در آن منطقه که به دو زبان فارسی و انگلیسی روی آن نوشته شده بود: «اینجا منطقه ممنوعه است» از خاک آنجا نمونه برداشته و تصویربرداری هم کرده بود.


استاد دانشگاه در خدمت اسرائیل
جاسوس دوم در این تصاویر، ماچی‌اِی والچاک، استاد دانشگاه لهستانی است که او هم در کرمان و همزمان با آزمایش موشکی اقدام به نمونه‌برداری از خاک آن محل کرده است. والچاک در این سفر همراه سه نفر از همکارانش بوده که به بهانه تبادل علمی-تحقیقاتی با یک دانشگاه وارد کشور شده بود. او البته به عنوان گردشگر به کرمان و به منطقه کویر شهداد رفت و همزمان با تست موشکی در این منطقه حضور داشت. تصاویر ضبط شده از سوی سپاه نشان می‌دهد که این سه نفر اقدام به نمونه‌برداری از خاک، نمک، سنگ، گل و آب کرده بودند که این نمونه‌ها هنگام خروج آنان از ایران کشف شد.
در گزارش تصویری منتشر شده مشخص می‌شود که والچاک رئیس بخش میکروبیولوژیکی و بیوفناوری دانشگاه کوپرنیک لهستان است؛ دانشگاهی مرتبط با رژیم صهیونیستی. سازمان اطلاعات سپاه همچنین از طریق تلفن همراه والچاک پیام‌هایی را ردیابی کرده است. طی این ردیابی، مشخص می‌شود که او اطلاعات منطقه ممنوعه را برای زنی به نام پاتریشیا ارسال می‌کند و قبل از سفر برخی مناطق را در ایران شناسایی و برای نمونه‌برداری از آن برنامه‌ریزی کرده است.


دستگیری همسر رابط فرهنگی سفارت اتریش
نفر دیگر در این دستگیری‌ها، رونالد گشین همسر رابط فرهنگی اتریش بوده که او نیز هنگام «دزدی اطلاعات» دستگیر شده است. این فرد همراه با فرزندانش به روستایی در توابع شهرستان دامغان رفت و در حال نمونه‌برداری از خاک دیده شد. در این فیلم به طور واضح نشان داده شد که دو فرزند گشین در حال بازی و خود او در حال نمونه‌برداری از خاک منطقه بود. در این لحظات او از آسمان در اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) قرار داشت. رونالد گشین البته پیش از این هم هنگام عکسبرداری از یکی از مناطق نظامی تهران شناسایی شده بود.
افراد دستگیر شده در این تصاویر، متهم هستند که از سوی اسرائیل به دنبال پرونده‌سازی برای برنامه هسته‌ای ایران بوده و به جای رایزنی به دنبال دزدی اطلاعات هستند، غافل از اینکه آنها از زمین و آسمان زیر نظر سربازان نظام اسلامی قرار دارند.


واکنش‌ها به انتشار اسناد و خبر بازداشت
با انتشار این تصاویر، واکنش سه کشور اتریش، لهستان و انگلستان در برابر دستگیری این جاسوسان قابل تأمل است. وزارت خارجه اتریش واکنشی نشان نداد، وزارت خارجه لهستان این موضوع را تأیید کرد و انگلیس هم دست به تکذیب آن زد.
دانشگاهی در شهر تورون لهستان با تأیید خبر بازداشت استاد دانشگاه کوپرنیک در ایران اعلام کرد که ماچی‌اِی والچاک، «سپتامبر ۲۰۲۱ در ایران بازداشت شده و به سه سال زندان محکوم شده است.» ووکاش یاشینا سخنگوی وزارت خارجه لهستان هم گفت که «تمام سعی‌شان را برای آزادی والچاک خواهند کرد.»


واقعیت «تکذیب» از سوی انگلیس
در این میان اما سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد: «گزارش‌های دستگیری یک دیپلمات انگلیسی در ایران کاملاً نادرست است». سایمون شرکلیف، سفیر این دولت در ایران هم با رد گزارش سازمان اطلاعات سپاه گفت: دیپلمات بریتانیایی که در این گزارش از او نام برده شده، حدود ۸ ماه پیش و پس از پایان مأموریتش ایران را ترک کرده است. سفیر انگلیس در حساب توئیتر خود نوشت: «این گزارش‌ها مبنی بر اینکه معاون سفیر ما در حال حاضر در بازداشت است بسیار جالب است. او در دسامبر گذشته در پایان مأموریت خود ایران را ترک کرد.»
اما نکته جالب توجه آن است که به گزارش رسانه‌های خبری، معاون سفیر انگلیس در ایران که یک مقام دیپلماتیک محسوب می‌شود، پس از بازداشت و تفهیم اتهام از کشورمان اخراج شده است. این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا علیرغم انتشار ویدیوی بازداشت وی، این خبر را تکذیب کرد.


پیامی که ایران به غرب داد
با توجه به اینکه هنوز جزئیات بیشتری از خبر دستگیری این جاسوسان منتشر نشده و همچنین لهستان خبر مربوط به دستگیری تبعه خود را سپتامبر 2021 یعنی شهریور 1400 عنوان کرده است، انتشار این گزارش از سوی دستگاه اطلاعاتی کشورمان نشان می‌دهد که هدف از علنی کردن این اتفاقات، پیامی است که ایران به کشورهای غربی می‌دهد و آن اینکه جمهوری اسلامی با اقتدار مثال‌زدنی خود، در حفاظت از منافع ملی خود هشیارتر از همیشه بوده و هیچگاه لبخند‌های مذاکراتی را بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های جاری در میدان ارزیابی نمی‌کند. از سوی دیگر، این تصاویر نشان داد که واقعیت رفتار دولت‌های متخاصم نظیر انگلیس با آنچه در پشت کلمات بیانیه‌های اعلامی مدعی هستند، چقدر متفاوت است.

 

 

منبع : ایران آنلاین