کد مطلب: 182035
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۳
در زمستان سرد امسال، تاکنون حدود ۲ درصد مشترکین، ۶ درصد گاز کشور را در بخش خانگی مصرف کرده‌اند؛ این دسته از مشترکین به طور متوسط بیش از ۷ برابر مشترکین عادی مصرف گاز دارند.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصرف گاز بخش خانگی در روزهای سرد دی‌ماه و بهمن‌ماه امسال، رکوردهای بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساند به طوری که در روز 22 دی‌ماه، شاهد مصرف بی‌سابقه 685 میلیون مترمکعبی گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده بودیم که این میزان مصرف، 80 درصد گاز شیرینی است که روزانه به شبکه مصرف تزریق می شود.

در اغلب روزهای ماه دی، مصرف بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده بیشتر از 600 میلیون مترمکعب بوده و این ماندگاری بالای مصرف که ناشی از ماندگاری سرمای کم‌سابقه در کشور بود، به استمرار فعالیت شبانه‌روزی بخش های مختلف تولید، انتقال، پالایش و توزیع گاز کشور منجر شد.

قبوض گاز ماهانه 80 درصد مشترکین زیر 100 هزار تومان بوده است

همزمان با صدور قبوض جدید گاز برای مشترکین، مشخص شد که 60 درصد مشترکین در سه‌پله اول مصرفی قرار گرفتند، به عبارتی 60 درصد مشترکین الگوی مصرف تعیین شده برای بخش خانگی را رعایت کرده‌اند. این بخش از مشترکین، تنها 27 درصد گاز کشور را مصرف کردند.

اگر مقدار مصرف مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت کرده‌اند در مصرف 685 میلیون مترمکعبی 22 دی‌ماه، معادل‌سازی کنیم، در این روز، حدود 171 میلیون مترمکعب توسط این مشترکین، گاز مصرف شده است.

حدود 38 درصد مشترکین، (38.4 درصد) با قرارگیری در پله‌های چهارم تا دهم، مشترکین پرمصرف تلقی می‌شوند که این مشترکین، 67 درصد گاز بخش خانگی را در فصل سرد امسال، مصرف کرده‌اند. با معادل‌سازی این سهم، در مصرف روز 22 دی‌ماه، مشترکین پرمصرف 459 میلیون مترمکعب مصرف گاز در این روز داشتند.

در بین مشترکین گاز کشور حدود 2 درصد از مشترکین، یا به عبارت دقیق‌تر، 1.6 درصد از مشترکین، 6 درصد گاز بخش خانگی را در ایام سرد امسال مصرف کرده‌اند و معادل‌سازی این میزان مصرف در مصرف روز 22 دی‌ماه، حاکی از مصرف حدود 41 میلیون مترمکعب گاز توسط مشترکین بدمصرف (پله‌های 11 و 12) در این روز است. اگر متوسط مصرف 650 میلیون مترمکعبی بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در روزهای پرمصرف امسال را درنظر بگیریم، سهم بدمصرف‌ها (1.6 درصد مشترکین) به 39 میلیون مترمکعب مصرف در روز می‌رسد.

درواقع، حدود 416 هزار مشترک گاز، به‌طور متوسط در فصل سرد امسال بیش از 2800 مترمکعب در ماه مصرف گاز داشته‌اند، در حالی که الگوی مصرف در اقلیم یک‌ که بیشترین میزان الگوی مصرف را دارد (مثل شهرهای تبریز، ارومیه و همدان)، 425 مترمکعب در ماه (در فصول سرد) است. به‌عبارتی 416 هزار مشترک داریم که بیش از 7 برابر مشترکین عادی مصرف گاز دارند.

مصرف بی‌رویه مشترکین بدمصرف خانگی را می‌توان یکی از عوامل اصلی اعمال فشار به شبکه توزیع گاز و بروز افت فشار و قطعی گاز در برخی نقاط انتهایی شبکه از جمله شهرستان تربت جام، در روزهای سرد نیمه دوم دی‌ماه امسال دانست.

منبع : تسنیم