کد مطلب: 184398
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۹
برای برخی افراد این پرسش مطرح است که دلیل پوشیدن لباس سفید احرام برای طواف کعبه چیست؟
 
- اخبار ویژه نامه‌ها -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اعزام زائران حج تمتع از کشورهای مختلف به سرزمین وحی در حال انجام است و کمتر از یک ماه به  هشتم ذی‌الحجه  که «یوم الترویه» نام دارد و مناسک حج رسماً از آن زمان آغاز می‌شود، باقی مانده است. 

با شروع مناسک حج، جلوه و شکوه دیگری از اجتماع بزرگ مسلمانان رقم می‌خورد و میلیون‌ها نفر با لباس‌های یکپارچه خانه خدا را طواف خواهند کرد اما برای برخی افراد این پرسش مطرح است که دلیل پوشیدن لباس سفید برای احرام چیست و چرا لباس مردان نباید دوخته شده باشد؟  

سفید بودن رنگ لباس در احرام مستحب است و روایاتی بر استحباب لباس سفید وجود دارد؛ پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: لباس سفید بپوشید زیرا سفید پاکیزه‌ترین لباس‌هاست و با سفید، مردگان خویش را کفن کنید.

با توجه به توصیه‌ای که در دین اسلام به پوشیدن لباس سفید شده است، بهتر است که در مراسم حج، در کانون توحید که همه در خط واحد و بر قبله واحد و با هدف واحد گرد هم آمده‌اند نیز از رنگ واحد استفاده کنند و اینگونه ندای خدای سبحان را اجابت کنند.

از طرفی یک‌رنگی در لباس، شائبه امتیاز، برتری‌جویی، فخرفروشی و خود بزرگ‌بینی را از میان بر می‌دارد و همه افراد دارای هر درجه و طبقه علمی، اجتماعی و فرهنگی در کنار هم قرار می‌گیرند؛ همین امر زمینه وسوسه‌های شیطانی خودبرتربینی را کاهش می‌دهد، از سوی دیگر با پوشیدن لباس سفید، سفر مرگ در نظر انسان‌ها مجسم می‌شود و آماده روزی می‌شود که در مقابل حضرت حق قرار می‌گیرد.

بیرون آوردن لباس دوخته هنگام احرام نیز به معنای بیرون آمدن از جامه گناه و معصیت است چنانکه پوشیدن لباس سفید و ندوخته و حلال به معنی در بر کردن لباس طاعت است یعنی باید لباس گناهی که خود تار و پودش را بافتید، از خود دور کنید، در غیر این صورت فرقی بین لباس دوخته و ندوخته نیست زیرا انسان در همه عمر در لباس دوخته نماز می‌خواند بنابراین دوخته و یا ندوخته بودن در صحت یا کمال عبادت دخالتی ندارد.

آداب سفر حج تمتع

راز دیگر پوشیدن لباس مخصوص برای احرام این است که انسان روزی در پیش دارد که با لباس ندوخته وارد محشر می‌شود.

امام سجاد (ع) نیز فرمودند: معنای کندن لباس دوخته شده یعنی خدایا من دیگر لباس گناه به تن نمی‌کنم، از هر گناهی توبه کردم و لباس اطاعت و فرمانبرداری به تن کردم.

منبع : تسنیم