کد مطلب: 184453
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۱
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۸۶ سنت معادل ۱‌.۱۳ درصد افزایش به ۷۶ دلار و ۹۹ سنت رسید.
 
- اخبار اقتصادی -

 به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز دوشنبه پس‌از این‌که عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت دنیا متعهد شد تولید خود را 1 میلیون بشکه دیگر از ماه ژوئیه پایین بیاورد، بیش‌از 1 درصد افزایش یافت. این اقدام عربستان برخلاف چالش‌های اقتصادی صورت می‌گیرد که بازارها را راکد کرده‌است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 86 سنت معادل 1‌.13 درصد افزایش به 76 دلار و 99  سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 93 سنت معادل 1.30 درصد افزایش، 72 دلار و 67 سنت معامله می‌شود.

 وزارت انرژی عربستان در روز یکشنبه اعلام کرد تولید نفت این کشور از حدود 10 میلیون بشکه در روز در ماه مه تا 9 میلیون بشکه در روز در ژوییه کاهش خواهد یافت. این بزرگ‌ترین کاهش تولید عربستان طی سال‌های گذشته است.

توافق اوپک پلاس بر تولید 40.46 میلیون بشکه‌ای نفت از 2024
عربستان بازهم تولید نفت خود را داوطلبانه کاهش می‌دهد

 بعلاوه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس متعهد شده‌اند کاهش تولید خود را در 2024 هم ادامه دهند تا از قیمت نفت حمایت شود.

 اوپک پلاس حدود 40 درصد از نفت خام دنیا را تولید می‌کند و 3.66 میلیون بشکه در روز تولید خود را پایین آورده که معادل 3.6 درصد از تقاضای جهانی است.

 تحلیلگران عقیده دارند عرضه نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی محدودتر خواهد شد.

 شرکت مشاوره ریستاد انرژی اعلام کرد کاهش تولید اضافی عربستان باعث می‌شود کسری بازار در ژوئیه تا 3 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و قیمت نفت در هفته‌های آینده افزایش یابد.

 تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس می‌گویند اجلاس اوپک پلاس برای بازارهای نفت مثبت بوده و می‌تواند قیمت نفت برنت را تا پایان سال جاری میلادی بین 1 تا 6 دلار در هر بشکه افزایش دهد و بستگی به این دارد که عربستان چقدر بتواند سطح تولید خود را طی 6 ماه آینده روی 9 میلیون بشکه حفظ کند.

 البته بسیاری از این کاهش تولیدها تأثیر چندانی نخواهد داشت، چون اوپک پلاس هدف تولید روسیه، نیجریه و آنگولا را پایین آورده تا بتوانند همگام با سطح تولید واقعی خود پیش برود.

 از طرف دیگر امارات می‌تواند تولید خود را حدود 200 هزار بشکه در روز افزایش داده و به 3.22 میلیون بشکه در روز برساند.

 در آن‌سوی دنیا، تعداد چاه‌های نفت فعال آمریکا 15 حلقه در هفته گذشته پایین آمده و به 555 رسیده است، یعنی پایین‌ترین رقم از آوریل 2022.

 77

منبع : تسنیم