کد مطلب: 188341
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۶
قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی از یک سو و بهبود تقاضای چین از سوی دیگر، ثابت بود و نزدیک به بالاترین حد خود در ۳ هفته گذشته ایستاد.
 

به گزارش ایران خبر، بهای معاملات نفت برنت با ۱۱ سنت کاهش، به ۸۳ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در آوریل با ۱۱ سنت کاهش، به ۷۸ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسید. قرارداد مارس وست تگزاس اینترمدیت با ۳۶ سنت افزایش، ۷۹ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه بود. وست تگزاس اینترمدیت روز دوشنبه به دلیل تعطیلات عمومی در آمریکا، قیمت نهایی نداشت.

تونی سایکامور، تحلیلگر شرکت آی جی مارکت در یادداشتی نوشت: بازارهای نفت در معاملات آرامی به دلیل تعطیلات روز رئیس جمهور در آمریکا در روز دوشنبه و نگرانی‌ها پیرامون تقاضا که تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را تحت‌الشعاع قرار داد، اندکی کاهشی شدند.

درآمد گردشگری در چین، بر مبنای سال به سال، ۴۷.۳ درصد افزایش یافت و در تعطیلات سال نوی چینی که روز شنبه خاتمه یافت، به سطح پیش از پاندمی کووید، افزایش یافت.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: سیگنال‌های تقاضای قوی‌تر در چین، فضای بازار را بهبود بخشید. چین همچنین برای حمایت از بازار مسکن و اقتصاد خود، روز سه شنبه، نرخ مرجع وام مسکن را بیش از حد انتظار کاهش داد. با این حال، عوامل حمایت کننده از قیمت نفت، نگرانی‌ها پیرامون تقاضا را کاملا برطرف نکردند.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، هفته گذشته، پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴ را با این انتظار که انرژی تجدیدپذیر، جایگزین سوخت فسیلی خواهد شد، کاهش داد.

منبع : خبرگزاری ايسنا