رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با ایران خبر؛

ایران زودتر از آل سعود مشتریهای جایگزین پیدا می کند

کد مطلب: 50957
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۹
فتحی پور گفت: به دلیل تنوع بیشتر محصولات تجاری و ظرفیتهای جدید ایجاد شده در پسابرجام، ایران زودتر از آل سعود مشتریهای جایگزین پیدا خواهد کرد.
 
فتحی پور گفت: به دلیل تنوع بیشتر محصولات تجاری و ظرفیتهای جدید ایجاد شده در پسابرجام، ایران زودتر از آل سعود مشتریهای جایگزین  پیدا خواهد کرد.

ارسلان فتحی پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفتگو با ایران خبر درباره تاثیرات اقتصادی قطع رابطه ایران و چند کشور عربی گفت: مبادلات  بين ايران و عربستان سعودي در طول هشت ماه به 172 ميليون و 500 هزار دلار مي رسد، از اين رقم 132 ميليون و 200 هزار دلار صادرات ايران به عربستان سعودي و 40 ميليون و 200 هزار دلار صادرات سعودي به ايران بوده است.
 
وی درباره  تبعات اقتصادی این قطع رابطه گفت: بیش از 10 سال است که سیر تجارت ایران و عربستان روند نزولی داشته و هرچند تراز تجاری ما با این کشور مثبت است اما به دلیل اینکه تنوع محصولات تجاری ایران، بسیار بیشتر از عربستان است  و بازار کشور ما وارد فاز جدیدی از مبادلات تجاری در پسابرجام شده است،پیدا کردن بازار جایگزین، برای ایران راحت تر از سعودی ها خواهد بود.

فتحی پور همچنین درباره روابط اقتصادی ایران و بحرین، گفت: ایران 63 ميليون و 600 هزار دلار محصولات مختلف در 8ماه به بحرين صادر کرده و صادرات بحرين به ايران به حدود 60 هزار دلار می رسد و از این نظر حجم ارتباط فی مابین اقتصادی میان ایران و بحرین حتی از عربستان نیز کمتر است.
 
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس،تاکید کرد: درباره کشورهایی نظیر جیبوتی و سودان نیز آمار از این هم کمتر است و در بین کشورهای همسو با آل سعود، بالاترین مبادلات اقتصادی میان ایران و امارات متحده عربی می باشد.
 
نماینده مردم کلیبر و خدا آفرین در این باره گفت: به نظر می رسد شیخ نشین امارات، منافع اقتصادی رابطه با ایران را به خواست آل سعود ترجیح داده و تصمیم گرفته است به کاهش سطح روابط با ایران بسنده کند.
 
فتحی پور همچنین گفت: تنش بین ایران و عربستان می تواند بر قیمت جهانی نفت نیز تاثیر صعودی بگذارد.